Սեղմ ժամկետներում կիրականացվի Իրան-Հայաստան էլեկտրահաղորդման օդային գծի և ենթակայանի կառուցումը
Կառավարությունը  որոշում է կայացրել, որով հնարավոր կլինի սեղմ ժամկետներում ավարտին հասցնել «Իրան-Հայաստան 400 կՎ էլեկտրահաղորդման օդային գծի և համապատասխան ենթակայանի կառուցում» ծրագիրը, վերջնական սպառողի համար էլեկտրաէներգիայի սակագնի հետագա բարձրացումների մեղմումը: ՀՀ 2025 թ. պետական բյուջեի էլեկտրաէներգետիկ համակարգի զարգացման ծրագրով «Հայկական ատոմային էլեկտրակայան» ՓԲԸ-ի 2-րդ էներգաբլոկի շահագործման նախագծային ժամկետի կրկնակի երկարաձգում» միջոցառմամբ 2025 թ․ ինն ամսվա համար նախատեսվել է 10,029,980.0 հազ. դրամ, իսկ տարվա համար՝ 13,529,980.0 հազ. դրամ, սակայն միջոցառման աշխատանքների իրականացման մրցութային գործընթացների երկարաձգմամբ պայմանավորված հնարավոր է նախատեսված միջոցներից «Բարձրավոլտ էլեկտրացանցեր» ընկերությանը 2025 թ. ինն ամսվա համար հատկացնել 828,000.0 հազ. դրամ, իսկ տարվա համար հատկացնել 1,035,000.0 հազ. դրամ: 1,035,000.0 հազ. դրամի չափով միջոցները միջոցառման շրջանակներում օգտագործելու նպատակով վերջինս վերաբաշխվել է 2026-2028 թթ. ժամանակահատվածի համար:
Որոշման ընդունմամբ՝ հնարավոր սեղմ ժամկետներում ավարտին կհասցվի ծրագիրը, ՀՀ և ԻԻՀ միջև էլեկտրաէներգիայի փոխհոսքերը 350 ՄՎտ-ից կհասնի միչև 1200 ՄՎտ-ի, կբարձրանա Հայաստանի էներգետիկ համակարգի անվտանգության մակարդակը, հուսալիությունը և կայունությունը, հնարավորություն կստեղծվի ամբողջ ծավալով օգտագործել Իրան-Հայաստան գազատարի թողունակությունը՝ «Գազ էլեկտրաէներգիայի դիմաց» ծրագրի շրջանակներում:

Программа «Строительство воздушной линии электропередачи 400 кВ Иран-Армения и соответствующей подстанции» будет реализована в сжатые сроки
14/08/2025 17:12
Правительство Армении приняло решение, которое позволит завершить программу «Строительство воздушной линии электропередачи 400 кВ Иран-Армения и соответствующей подстанции» в кратчайшие сроки, смягчив дальнейший рост тарифов на электроэнергию для конечного потребителя.
Решение было принято на очередном заседании правительства Республики Армения 14 августа.
В рамках государственного бюджета на 2025 год, статья 1167 «Программа развития энергосистемы Республики Армения», в рамках мероприятия 42012 «Двукратное продление проектного срока эксплуатации 2-го энергоблока ЗАО «Армянская атомная электростанция» выделено 10 029 980,0 тыс. драмов, а на весь год – 13 529 980,0 тыс. драмов. драмов, однако, в связи с продлением тендерных процессов на реализацию мероприятия, из запланированных средств компании «Высоковольтные электрические сети» на девять месяцев 2025 года возможно выделить 828 000,0 тыс. драмов, а на год – 1 035 000,0 тыс. драмов. Для использования средств в размере 1 035 000,0 тыс. драмов в рамках мероприятия, последние перераспределены на период 2026-2028 годов. С принятием решения проект будет завершен в кратчайшие сроки, взаимные потоки электроэнергии между Арменией и Ираном увеличатся с 350 МВт до 1200 МВт, повысится уровень безопасности, надежности и стабильности энергосистемы Армении, а также появится возможность для полного использования мощностей газопровода Иран-Армения в рамках программы «Газ в обмен на электроэнергию».