Հորդորում ենք պահպանել քաղաքական չեզոքություն ու վերադառնալ իրավունքի դաշտ․ «Հինգ իրավապաշտպանների նախաձեռնությունը»՝ Քննչական կոմիտեին
14/08/2025 19:23
«Հինգ իրավապաշտպանների նախաձեռնությունը» պատասխանել է ՔԿ-ի՝ այսօրվա հայտարարությանը․
«Զարմանալի չէ, որ Քննչական կոմիտեն անհանգստացած է իրավապահների թույլ տված հակաիրավական վարքագծի շարունակական բացահայտումներից «հանրային կարծիքի դատարանում»։ Սակայն պաշտպանների օրինական գործունեությունը խոչընդոտելու բացահայտ փորձն անթույլատրելի է։
Հիշեցնենք, որ պաշտպաններին «նախաքննական գաղտնիքով» կաշկանդելու պայմաններում իրավապահներն ու իշխող քաղաքական ուժը, միմյանց գործողությունները փոխլրացնելով, շաբաթներ շարունակ իրականացնում էին հանությանը մոլորեցնելու քարոզչական արշավ՝ չխորշելով մոնտաժված ձայնագրություններով իրականության խեղաթյուրումից։

Призываем сохранять политический нейтралитет: «Инициатива пяти правозащитников» обратилась к Следственному комитету
14/08/2025 19:50
«Инициатива пяти правозащитников» отреагировала на сегодняшнее заявление Следственного комитета Армении.
«Неудивительно, что Следственный комитет обеспокоен постоянными разоблачениями противоправного поведения сотрудников правоохранительных органов в «суде общественного мнения». Однако открытая попытка воспрепятствовать законной деятельности адвокатов недопустима.
Напомним, что в условиях ограничения адвокатов «доследственной тайной» сотрудники правоохранительных органов и правящая политическая сила, взаимодополняя действия друг друга, уже несколько недель ведут пропагандистскую кампанию по введению общественности в заблуждение, не стесняясь искажать действительность с помощью монтажных записей.