ԵԱՏՄ երկրների ՀՆԱ-ն աճել է 4,4 տոկոսով. Միշուստին
Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) երկրների ընդհանուր ՀՆԱ-ն անցյալ տարվա ընթացքում աճել է 4,4%-ով: Տարվա սկզբից ցուցանիշն ավելացել է ևս 2%-ով, հայտարարել է Ռուսաստանի Դաշնության վարչապետ Միխայիլ Միշուստինը Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նիստում:
«Միավորման համախառն ներքին արդյունքը 4,4%-ով ավելացել է անցյալ տարվա արդյունքներով: Իսկ ընթացիկ տարվա հունվար-մարտ ամիսներին աճել է 2%-ով, ինչը շատ բանով տեղի է ունենում արդյունաբերական արտադրության, շինարարության, գյուղատնտեսական արտադրանքի, մանրածախ առևտրի, հիմնական կապիտալում ներդրումների ծավալների աճի հաշվին», - ասել է նա:

Мишустин: ВВП стран ЕАЭС вырос на 4,4% по итогам 2024 года
Совокупный ВВП стран Евразийского экономического союза (ЕАЭС) за прошлый год вырос на 4,4%. С начала года показатель прибавил еще 2%, рассказал председатель правительства РФ Михаил Мишустин на заседании Евразийского межправительственного совета.
«Валовой внутренний продукт объединения прибавил 4,4% по итогам прошлого года. А за январь-март текущего - увеличился на 2%, что во многом происходит за счет роста объемов промышленного производства, строительства, выпуска сельхозпродукции, розничной торговли, инвестиций в основной капитал».
Глава российского правительства напомнил о том, что за 10 лет существования ЕАЭС стал одним из ключевых центров глобального развития.