Բռնազավթված Արցախում մշակութային ցեղասպանությունը հասել է աննախադեպ ծավալների և կրում է համակարգված բնույթ
Արցախի մշակութային ժառանգության օմբուդսմեն Հովիկ Ավանեսովը գրում է․
«Ժամանակավորապես բռնազավթված Արցախում ադրբեջանական օկուպացիոն վարչակարգի կողմից իրականացվող մշակութային ցեղասպանությունը հասել է աննախադեպ ծավալների և կրում է համակարգված բնույթ։ Այս փաստը հաստատվում է ոչ միայն արբանյակային լուսանկարների միջոցով, այլև ադրբեջանական տեղեկատվական հարթակներում հրապարակված լուսանկարներով և տեսանյութերով։
2020 թվականին թուրք-ադրբեջանական ահաբեկչական տանդեմի կողմից սանձազերծված լայնածավալ պատերազմի, ինչպես նաև Արցախի ամբողջական բռնազավթման և արցախահայության բռնի տեղահանումների ընթացքում և դրանից հետո փաստագրվել է ավելի քան 800 վանդալիզմի դեպք։
Դրանք ներառում են եկեղեցիների, խաչքարերի, գերեզմանոցների, հուշակոթողների, մոնումենտալ հուշարձանների, հուշահամալիրների, բարձրաքանդակների, բնակելի թաղամասերի, ամբողջական բնակավայրերի, ինչպես նաև կրթական, մշակութային և պետական հաստատությունների ու այլ պատմական շինությունների դիտավորյալ ավերումը, ձևախեղումը, սրբապղծումը, գործառույթների փոփոխումը և յուրացումը։
Հստակ օրինակները վկայում են այս քաղաքականության կազմակերպված և պետական բնույթի մասին։ Ծանր ռազմական և շինարարական տեխնիկայի կիրառմամբ հիմնահատակ ավերվել են՝
-Ջրականի Զորավոր Սուրբ Աստվածածին եկեղեցի
-Շուշիի Սուրբ Հովհաննես Մկրտիչ («Կանաչ Ժամ») եկեղեցի
-Մոխրենեսի Սուրբ Սարգիս եկեղեցի
-Քաշաթաղի շրջանի Տանձատափի եկեղեցի
-Բերձորի Սուրբ Համբարձման եկեղեցի
Պղծվել և վանդալիզմի են ենթարկվել բազմաթիվ եկեղեցիներ ու վանքեր, այդ թվում՝
-Հադրութի շրջանի Կատարո վանք
-Մատաղիսի Սուրբ Եղիշե
-Ջրաղացների Սուրբ Աստվածածին
-Հադրութի Սուրբ Հարություն
-Ծակոռիի Ծաղկավանք
-Հադրութի շրջանի Վանք գյուղի Սպիտակ Խաչ վանք
-Մադաթաշենի Սուրբ Աստվածածին
-Քարինտակի Սուրբ Աստվածածին
-Թալիշի Սուրբ Ամենափրկիչ
-Մեծ Թաղերի Սուրբ Աստվածածին
-Հադրութի շրջանի Կավաքավանք
-Չարեքտարի վանք
-Ծարի Սուրբ Սարգիս
-Ծարի Սուրբ Գրիգոր
-Ծիծեռնավանք
-Վանքասար
-Շուշիի Սուրբ Ամենափրկիչ եկեղեցի
-Աղավնո գյուղի Սրբոց Նահատակաց եկեղեցի
-Ստեփանակերտի Սուրբ Աստվածամոր Հովանու մայր տաճար
-Տումիի «Կարմիր Եղցի»
-Ասկերանի շրջանի Խրամորթ գյուղի Սուրբ Աստվածածին եկեղեցի
-Շուշիի Մեղրեցոց Սուրբ Աստվածածին եկեղեցի
Հիմնահատակ կամ մասամբ ավերվել են բազմաթիվ բնակավայրեր՝
-Շուշիի շրջանի Քարինտակ գյուղ
-Շուշիի շրջանի Լիսագոր գյուղ
-Հադրութի շրջանի Մայրամաձոր
-Հադրութի շրջանի Մոխրենես
-Հադրութի շրջանի Թաղուտ
-Հադրութի շրջանի Խծաբերդ
-Հադրութի շրջանի Ծամձոր
-Հադրութի շրջանի Առաքել
-Հադրութ քաղաքի պատմական թաղամաս
-Ստեփանակերտի պատմական թաղամաս
-Հադրութի շրջանի Մեծ Թաղերի հարավային թաղամասեր
-Ասկերանի շրջանի Սղնախ գյուղի մեծ մասը
Ավերվել և խեղաթյուրվել են բազմաթիվ հուշարձաններ, հուշակոթողներ, գերեզմանոցներ, խաչքարեր և այլ պատմամշակութային հուշարձաններ։
Նշված ցանկը ամբողջական չէ և պարբերաբար համալրվում է վանդալիզմի նոր փաստերով։ Մեր նպատակը միայն մի շարք օրինակների միջոցով ներկայացնելն է Ադրբեջանի ցեղասպանական քաղաքականության էությունը։
Այս փաստերը թույլ են տալիս անվերապահորեն պնդել, որ գործ ունենք 21-րդ դարի խոշորագույն և առավել վտանգավոր մշակութային ցեղասպանություններից մեկի հետ։ Անվերապահորեն կարող ենք փաստել, որ սա պատմության մեջ երբևէ արձանագրված ամենամասշտաբային մշակութային ցեղասպանություններից է. նույնպիսի խանդավառությամբ ոչ վաղ անցյալում Իսլամական պետության ահաբեկչական խմբի գրոհայինները ոչնչացնում էին Միջագետքի մշակութային ժառանգությունը Սիրիայում, Իրաքում…
Միջանկայլ հստակ կարող ենք արձանագրել , որ կան աշխարհում ուժեր, որոնց նպատակը հնագույն քաղաքակրթությունները պատերազմների ֆոնին բնաջնջելն է։ Եվ մեր երկու հարևան պետությունները ահաբկչական ուժերի հովանավոր ու ցեղասպանություն արտահանող երկրներ են։ Եվ ամենուր ձեռագիրը նույնն է. Արցախում ոչնչացված, յուրացված և ձևախեղված հուշարձանները պատկանում են ոչ միայն հայկական մշակույթին, այլև համամարդկային արժեքներին, և դրանց կորուստը վնաս է հասցնում ամբողջ քաղաքակրթությանը։
Դեռևս կանգուն մնացած հուշարձանները գտնվում են անմիջական և լրջագույն սպառնալիքի տակ։ Եթե միջազգային կազմակերպությունները շարունակեն սահմանափակվել միայն արարողակարգային և անատամ հայտարարություններով, ապա փաստացի կդառնան Ադրբեջանի հանցավոր քաղաքականության անուղղակի հովանավորներ։
Անտարբերությունն ու հանցավոր անգործությունը, ինչպես ցույց է տալիս վերջին հինգ տարիների փորձը, ոչ միայն չեն կասեցնում, այլև խրախուսում են Բաքվի բռնապետական վարչակարգի նորանոր հանցագործությունները։ Ժամանակն է, որ միջազգային հանրությունը չբավարարվի դատարկ և ձևական կոչերով, այլ ձեռնարկի իրական ու գործնական քայլեր՝ ներառյալ միջազգային պատժամիջոցների կիրառում, անկախ փորձագիտական առաքելությունների անհապաղ գործուղում Ադրբեջանի կողմից ժամանակավորապես բռնազավթված Արցախ և հուշարձանների պաշտպանության իրավական մեխանիզմների գործարկում։
Յուրաքանչյուր ուշացած օր ավելացնում է կորուստների ծավալը և խորացնում պատասխանատվության բեռը ոչ միայն հանցագործների, այլև լռությամբ հաշտվողների վրա»։

Культурный геноцид в искусстве достиг беспрецедентных объемов и координируется
«В временно оккупированном Арцахе культурный геноцид, осуществляемый азербайджанским оккупационным режимом, достиг беспрецедентных масштабов и носит системный характер. Этот факт подтверждается не только спутниковыми снимками, но и фото- и видеоматериалами, опубликованными на азербайджанских информационных платформах.
В ходе развязанной в 2020 году Турцией и Азербайджаном крупномасштабной войны, а также в процессе полной оккупации Арцаха и насильственного изгнания арцахских армян, было задокументировано более 800 случаев вандализма.
Речь идёт о преднамеренном разрушении, искажении, осквернении, изменении функций и присвоении армянских церквей, хачкаров, кладбищ, памятников, монументальных сооружений, мемориальных комплексов, барельефов, жилых кварталов, целых населённых пунктов, а также учебных, культурных, государственных учреждений и других исторических построек.
Конкретные примеры свидетельствуют о целенаправленном и государственно организованном характере этой политики. С применением тяжёлой строительной и военной техники полностью уничтожены:
• Церковь Сурб Зоравор Аствацацин в Джракане
• Церковь Сурб Ованес Мкртич («Зелёный храм») в Шуши
• Церковь Сурб Саркис в селе Мохренес
• Церковь села Тандзатап Кашатагского района
• Церковь Святого Вознесения в Бердзоре
Осквернены и подверглись вандализму десятки церквей и монастырей, в том числе:
• Монастырь Катаро в Гадрутском районе
• Церковь Сурб Егише в селе Матагис
• Церковь Сурб Аствацацин в селе Джрахацнер
• Церковь Сурб Арутюн в Гадруте
• Цахкаванк в Цакори
• Церковь Спитак Хач в селе Ванк Гадрутского района
• Церковь Сурб Аствацацин в Мададашене
• Церковь Сурб Аствацацин в Каринтаке
• Церковь Сурб Аменапркич в Талише
• Церковь Сурб Аствацацин в селе Мец Тагер
• Монастырь Кавакаванк в Гадрутском районе
• Монастырь Чаректар
• Церковь Сурб Саргис в селе Цар
• Церковь Сурб Григор в селе Цар
• Цицернаванк
• Ванкасар
• Церковь Сурб Аменапркич в Шуши
• Церковь Святых Мучеников в Агавно
• Кафедральный собор Покрова Пресвятой Богородицы в Степанакерте
• Монастырь «Кармир Егци» в селе Туми
• Церковь Сурб Аствацацин в селе Храморт Аскеранского района
• Церковь Мегрецоц Сурб Аствацацин в Шуши
Полностью или частично разрушены населённые пункты:
• Село Каринтак (Шуши)
• Село Лисагор (Шуши)
• Село Майрамадзор (Гадрут)
• Село Мохренес (Гадрут)
• Село Тагут (Гадрут)
• Село Хцаберт (Гадрут)
• Село Цамдзор (Гадрут)
• Село Аракел (Гадрут)
• Исторический квартал города Гадрут
• Исторический квартал Степанакерта
• Южные районы села Мец Тагер (Гадрут)
• Большая часть села Сгнах (Аскеранский район)
Разрушены и искажены десятки памятников, мемориалов, кладбищ, хачкаров и других объектов историко-культурного наследия.
Этот список не является полным и регулярно пополняется новыми фактами вандализма. Цель — на конкретных примерах продемонстрировать сущность геноцидальной политики Азербайджана.
Все эти факты позволяют с уверенностью утверждать: мы имеем дело с одним из крупнейших и наиболее опасных проявлений культурного геноцида в XXI веке. Это, без преувеличения, один из самых масштабных актов культурного уничтожения, когда-либо зафиксированных в истории. С не меньшим рвением, в недавнем прошлом боевики террористической группировки ИГИЛ уничтожали культурное наследие Месопотамии в Сирии и Ираке.
Мы вправе констатировать: в мире есть силы, цель которых — под прикрытием войн уничтожить древнейшие цивилизации. Наши два соседних государства — спонсоры терроризма и экспортеры геноцида. И везде — один и тот же почерк. Разрушенные, присвоенные и искажённые памятники Арцаха являются не только частью армянского, но и всемирного культурного наследия, и их утрата — это удар по всей человеческой цивилизации.
Оставшиеся на месте памятники находятся под непосредственной и серьёзнейшей угрозой. Если международные организации продолжат ограничиваться только формальными, ритуальными заявлениями, они фактически станут соучастниками преступной политики Азербайджана.
Как показал опыт последних пяти лет, безразличие и преступное бездействие не только не останавливают, но и поощряют новые преступления бакинского авторитарного режима. Пришло время международному сообществу перейти от пустых заявлений к реальным действиям — включая введение международных санкций, немедленную отправку независимых экспертных миссий в временно оккупированный Арцах и запуск правовых механизмов по защите культурных памятников.
Каждый день промедления увеличивает масштабы утрат и усиливает ответственность не только преступников, но и тех, кто молчаливо с этим мирится».