Եվրոպական կառույցներն «իրենց ճղում» էին, որ խոսքի համար չի կարելի անձին զրկել ազատությունից. Փաստաբան
16/08/2025 12:20
Փաստաբան Ռուբեն Մելիքյանը գրել է.
«Նույնիսկ նիկոլական ժամանակներում եվրոպական կառույցներն «իրենց ճղում․» էին, որ խոսքի համար չի կարելի անձին զրկել ազատությունից․ պետք է կիրառվի այլընտրանքային գործիքակազմ՝ թե՛ որպես խափանման միջոց և թե՛ որպես պատիժ։
Դա՛ է պատճառը, որ սովորաբար թե՛ իրավապահները և թե՛ հատկապես դատական մարմինները խուսափել են անազատության հետ կապված գործիքներից՝ կալանքից ու ազատազրկումից։ Բացառություններ, իհարկե, եղել են, բայց դրանք ունեցել են թեկուզ անընդունելի, բայց այնուհանդերձ՝ ինչ-որ բացատրություն, կամ համեմատաբար կարճ են տևել։
1) Եղել են դեպքեր, որ նախաքննության ընթացքում կիրառվել է կալանավորում։ Սակայն դատաքննությունը սկսելուն պես՝ կալանքը փոխվել է անազատություն չենթադրող խափանման միջոցի։ Օրինակ՝ «Իմնեմնիմիի» գործը։
2) Եղել է դեպք, որ նախաքննության ընթացքում կիրառված կալանավորումը նույնիսկ դատաքննության փուլում թողնվել է անփոփոխ։ Սակայն, տվյալ դեպքում վերագրված հոդվածը, հակասելով Սահմանադրությանը, ենթադրել է միայն ազատազրկում։ Տե՛ս Մալյանի գործը։
3) Եղել են դեպքեր, երբ անձը թե՛ նախաքննության և թե՛ դատաքննության փուլերում գտնվել է ազատության մեջ, սակայն դատապարտվել է «կարճաժամկետ ազատազրկում» պատժատեսակի՝ մինչև մեկ ամիս ժամկետով։ Ինձ հայտնի է երկու նման դեպք. մեկը՝ Երևանի, մյուսը՝ Լոռու մարզի դատարանում։
Չի եղել որևէ գործ, երբ միայն «նոր» հանցանք գործելու ռիսկից ելնելով՝ դատաքննության փուլում անձը շարունակի պահվել անազատության մեջ։ Հետևաբար, Միքայել Սրբազանի նկատմամբ երեկ կիրառվել է տարբերակված մոտեցում։ Ո՞րն է այդ տարբերակված մոտեցման հիմքը։ Ո՛չ միայն ու ո՛չ այնքան ընդդիմադիր հայացքները․ խոսքի համար դատվողների 99%-ն ունեն ընդդիմադիր հայացքներ։ Բա ի՞նչը։ Միայն մեկ հատկանիշով է Միքայել Սրբազանը տարբերվում մյուսներից՝ Հայ Առաքելական եկեղեցու բարձրաստիճան հոգևորական լինելով։
Հետևաբար, երեկ տեղի է ունեցել ակնհայտ խտրականություն՝ հենց կրոնական հիմքով։ Սա պետք է, նախ, ողջ խորությամբ գիտակցել, ու, երկրորդ, բոլոր միջոցներով «տեղ հասցնել». «Հայաստան» կոչվող պետությունում դրսևորվում է բացահայտ խտրականություն Հայ Առաքելական եկեղեցու արքեպիսկոպոսի հանդեպ»,-գրել է Ռուբեն Մելիքյանը։

«Европейские структуры рвали себя в клочья, утверждая, что за слово нельзя лишать человека свободы»: адвокат
«Даже при власти Никола европейские структуры рвали себя в клочья, утверждая, что нельзя лишать человека свободы за высказывания. Следует применять альтернативные меры — как в качестве меры пресечения, так и в качестве наказания.
Именно поэтому, как правило, и правоохранительные органы, и особенно судебные инстанции избегали инструментов, связанных с лишением свободы — ареста и заключения. Были, конечно, исключения, но даже они имели пусть и неприемлемое, но всё же некое объяснение, или носили краткосрочный характер.
Бывали случаи, когда на этапе предварительного следствия применялся арест. Но как только начиналась судебная фаза — мера пресечения изменялась на не связанную с лишением свободы. Например, дело "Имнемнимии".
Бывал случай, когда арест, применённый в ходе следствия, сохранялся и на этапе судебного разбирательства. Однако в том случае инкриминируемая статья, несмотря на противоречие с Конституцией, предусматривала исключительно лишение свободы. См. дело Маляна.
Были случаи, когда лицо находилось на свободе как на этапе предварительного следствия, так и в ходе судебного разбирательства, но в итоге было приговорено к краткосрочному лишению свободы — сроком до одного месяца. Мне известны два таких случая: один — в ереванском суде, другой — в суде Лорийской области.
Не было ни одного дела, когда человек оставался бы под стражей на стадии судебного разбирательства исключительно из-за "риска совершения нового преступления". Следовательно, в отношении архиепископа Микаела был применён избирательный подход. Какова причина этого подхода? Не просто и не столько оппозиционные взгляды — 99% тех, кого судят за слово, придерживаются оппозиционных взглядов. Тогда что? Архиепископ Микаел отличается от остальных только одним — он высокопоставленный священнослужитель Армянской Апостольской Церкви.
Следовательно, вчера имело место очевидное проявление дискриминации — именно на религиозной почве. Это, прежде всего, нужно ясно осознать, а затем всеми возможными средствами донести до всех: в государстве под названием "Армения" проявляется откровенная дискриминация в отношении архиепископа Армянской Апостольской Церкви», — написал Рубен Меликян.