«Իրանական կողմի մտահոգությունները հայ-իրանական սահմանին երրորդ ուժերի հնարավոր ներկայության վերաբերյալ պահպանվում են»․ Վարդան Ոսկանյանը Մասուդ Փեզեշքիանի խոսքերն է մեջբերել
19/08/2025 21:37
Դատելով Իրանի նախագահի՝ «X» սոցիալական ցանցի էջում կատարած գրառումից, իրանական կողմի մտահոգությունները հայ-իրանական սահմանին երրորդ ուժերի հնարավոր ներկայության վերաբերյալ պահպանվում են, ընդգծում է  ԵՊՀ Արևելագիտության ֆակուլտետի Իրանագիտության ամբիոնի վարիչ Վարդան Ոսկանյանը։
Իրանագետը մեջբերել է Մասուդ Փեզեշքիանի՝ պարսկերենով արված գրությունը, որում նշված է․
«Հայաստանի վարչապետի հետ հանդիպմանն ընդգծեցի, որ Իրանի Իսլամական Հանրապետության կառավարության համոզմունքը Հայաստանի ինքնիշխանության ու տարածքային ամբողջականության պահպանումը և երկու երկրների միջև սերտ հարաբերությունների շարունակականությունն է։
Մեր մտահոգությունները, կապված ընդհանուր սահմանների մոտակայքում երրորդ ուժերի ներկայության հետ, պետք է ամբողջովին փարատվեն»։

«Иранская сторона по-прежнему выражает обеспокоенность по поводу возможного присутствия третьих сил на армяно-иранской границе» — Вардан Восканян процитировал слова Масуда Пезешкиана
19/08/2025 21:52
Судя по публикации президента Ирана в социальной сети X, обеспокоенность иранской стороны в связи с возможным присутствием третьих сил на армяно-иранской границе сохраняется, — подчёркивает заведующий кафедрой иранистики факультета востоковедения Ереванского государственного университета Вардан Восканян.
Иранист процитировал сделанное на фарси заявление Масуда Пезешкиана, в котором говорится:
«На встрече с премьер-министром Армении я подчеркнул, что Исламская Республика Иран привержена сохранению суверенитета и территориальной целостности Армении, а также продолжению тесных двусторонних отношений между нашими странами.
Наши опасения относительно присутствия третьих сил вблизи наших общих границ должны быть полностью развеяны».