Արցախից բռնի տեղահանվածները դիմել են ԵԱՀԿ մասնակից պետություններին՝ իրացնել վետոյի իրավունքը՝ Մինսկի խմբի լուծարումը կանխելու համար
Արցախից բռնի տեղահանվածները դիմել են ԵԱՀԿ մասնակից պետություններին՝ իրականացնել վետոյի իրավունքը՝ Մինսկի խմբի լուծարումը կանխելու համար
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Դանիելյանը բոլոր խմբակցությունների և պատգամավորների, Արցախից բռնի տեղահանված ժողովրդի անունից դիմում է ուղղել ԵԱՀԿ մասնակից պետություններին․
«ԴԻՄՈՒՄ
Լեռնային Ղարաբաղի տեղահանված ժողովրդի անունից
ԵԱՀԿ մասնակից պետություններին․
Լեռնային Ղարաբաղի 150,000 հայերի՝ տղամարդկանց, կանանց և երեխաների անունից, որոնք բռնի տեղահանվել են իրենց նախնիների հայրենիքից, խորը տագնապով և մտահոգությամբ դիմում ենք Ձեզ՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի կողմից վերջերս ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի մանդատը դադարեցնելու միակողմանի խնդրանքի հարցով։
Տասնամյակներ շարունակ Մինսկի խումբը եղել է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման միջազգային մանդատ ունեցող միակ հարթակը։ Այս մեխանիզմը լուծարել առանց այն ժողովրդի ընտրված ներկայացուցիչների հետ խորհրդակցելու, որոնց համար այն ստեղծվել է, նշանակում է անտեսել մեր ձայնը և մերժել մեր դերը գործընթացում։
Ամենայն հարգանքով կոչ ենք անում ԵԱՀԿ բոլոր մասնակից պետություններին իրականացնել իրենց լիազորությունները, այդ թվում՝ անհրաժեշտության դեպքում վետոյի իրավունքը՝ Մինսկի խմբի լուծարումը կանխելու համար, մինչև չստեղծվեն ամուր երաշխիքներ՝ Լեռնային Ղարաբաղի տեղահանված հայ բնակչության անվտանգ և արժանապատիվ վերադարձն ապահովելու համար։
Այս իրավունքն ուամրագրված է Մարդու իրավունքների համընդհանուր հռչակագրի 13(2) հոդվածում, Քաղաքացիական և քաղաքական իրավունքների մասին միջազգային դաշնագրի 12(4) հոդվածում և վերահաստատվել է Արդարադատության միջազգային դատարանի 2023 թվականի նոյեմբերի 17-ի որոշմամբ ։
Ցանկացած այլընտրանքային կարգավորում պետք է ապահովի հետևյալ հիմնարար սկզբունքները՝
• Լեռնային Ղարաբաղի հայերի անվտանգ և արժանապատիվ վերադարձի իրավունքի ապահովում։
• Երկխոսության և բանակցային ուղիների վերականգնում, ինչպիսիք իրականացվում են Մինսկի խմբի կողմից։
• Մեր ներկայացուցիչների լիարժեք ներգրավվածությունը մեր ապագան որոշող ցանկացած քննարկման մեջ։
Հակամարտությունը չի կարող լուծված համարվել, քանի դեռ մի ողջ ժողովուրդ մնում է արմատախիլ արված, զրկված իր անօտարելի իրավունքներից:
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի լուծարումը հակասում է ինչպես Մինսկի խմբի մանդատին՝ հաստատված 1995 թվականի մարտի 23-ին, այնպես էլ 1994 թվականի ԵԱՀԿ Բուդապեշտի գագաթաժողովի Փաստաթղթին։
Մեր տեղահանությունը ո՛չ կամավոր էր, ոչ էլ պատահական. այն պաշարման, սովի և ռազմական հարձակման հետևանք էր, գործողություններ, որոնք միջազգային հանրության կողմից մինչ այսօր պատշաճ կերպով չեն հասցեագրվել։
Ի հեճուկս այս զրկանքների, մենք վերահաստատում ենք մեր անսասան հանձնառությունը խաղաղ, բանակցված կարգավորմանը, որը կապահովի անվտանգություն, ինքնորոշում և համակեցություն: Միջազգային ներգրավվածության վերջին հետքը վերացնելը՝ առանց հավաստի և ներառական այլընտրանքի, արմատավորելու է անարդարությունը և խաղաղությունը դարձնելու ավելի անհասանելի։
Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղում իրականացված էթնիկ զտման հետևանքը լեգիտիմացնելու և նման կերպով կոնֆլիկտը հանգուլուծված համարելու ցանկացած որոշում անջնջելի և արյունոտ հետք է թողնելու ԵԱՀԿ պատմության, հեղինակության և սկզբունքայնության վրա»։
Կոչ ենք անում Ձեզ գործել ԵԱՀԿ հիմնադիր սկզբունքներին և միջազգային իրավունքի պարտավորություններին համապատասխան։
Մենք շարունակում ենք պատրաստկամ լինել կառուցողականորեն համագործակցել ԵԱՀԿ-ի և անդամ պետությունների հետ՝ արդար և կայուն լուծում գտնելու և մեր ժողովրդի անվտանգ, խաղաղ և արժանապատիվ վերադարձը հայրենիք ապահովելու համար։

Вынужденные переселенцы Арцаха обратились к государствам-участникам ОБСЕ с призывом воспользоваться правом вето, чтобы предотвратить роспуск Минской группы
20/08/2025 18:36
Вынужденные переселенцы Арцаха обратились к государствам-участникам ОБСЕ с призывом воспользоваться правом вето, чтобы предотвратить роспуск Минской группы.
Председатель Национального собрания Республики Арцах Ашот Даниелян от имени всех парламентских фракций, депутатов и насильственно перемещённого населения Арцаха направил обращение к государствам-участникам ОБСЕ:
«ОБРАЩЕНИЕ
От имени насильственно перемещённого народа Нагорного Карабаха
государствам-участникам ОБСЕ
От имени 150 000 армян Нагорного Карабаха — мужчин, женщин и детей, насильственно изгнанных со своей исторической родины, мы с глубокой тревогой обращаемся к вам по поводу односторонней инициативы Армении и Азербайджана о прекращении мандата Минской группы ОБСЕ.
На протяжении десятилетий Минская группа оставалась единственной международной площадкой, наделённой мандатом на мирное урегулирование конфликта в Нагорном Карабахе. Прекращение её деятельности без консультаций с избранными представителями народа, ради которого она была создана, означает игнорирование нашего голоса и отказ в праве на участие в процессе.
С уважением призываем все государства-участники ОБСЕ реализовать свои полномочия, включая, при необходимости, право вето, чтобы предотвратить роспуск Минской группы, до тех пор пока не будут созданы надёжные гарантии безопасного и достойного возвращения насильственно перемещённого армянского населения Нагорного Карабаха.
Это право закреплено в статье 13(2) Всеобщей декларации прав человека, в статье 12(4) Международного пакта о гражданских и политических правах, а также подтверждено решением Международного суда от 17 ноября 2023 года.
Любое альтернативное урегулирование должно гарантировать следующие основные принципы:
• Обеспечение права на безопасное и достойное возвращение армян Нагорного Карабаха;
• Восстановление форматов диалога и переговоров, осуществлявшихся при посредничестве Минской группы;
• Полноценное участие наших представителей в любых обсуждениях, касающихся нашего будущего.
Конфликт не может считаться урегулированным, пока целый народ остаётся вырванным с корнем, лишённым своих неотъемлемых прав.
Роспуск Минской группы ОБСЕ противоречит как её утверждённому 23 марта 1995 года мандату, так и положениям Будапештского саммита ОБСЕ 1994 года.
Наше насильственное перемещение не было ни добровольным, ни случайным — это результат блокады, голода и военной агрессии. Эти действия до сих пор не получили должной оценки со стороны международного сообщества.
Несмотря на все испытания, мы подтверждаем нашу твёрдую приверженность мирному и переговорному урегулированию, которое обеспечит безопасность, самоопределение и сосуществование. Ликвидация последнего формата международного вовлечения — без достоверной и инклюзивной альтернативы — лишь закрепит несправедливость и сделает мир ещё более недостижимым.
Любая попытка легитимизировать этническую чистку, осуществлённую Азербайджаном в Нагорном Карабахе, и объявить конфликт завершенным, нанесёт неизгладимое и кровавое пятно на историю, репутацию и принципы ОБСЕ.
Призываем вас действовать в соответствии с основополагающими принципами ОБСЕ и обязательствами международного права.
Мы остаёмся готовыми к конструктивному сотрудничеству с ОБСЕ и государствами-участниками ради справедливого и устойчивого решения, обеспечивающего безопасное, мирное и достойное возвращение нашего народа на родину.