Հունվար-հուլիսին ՀՀ-ից դեպի ԵԱՏՄ արտահանումը կազմել է 1 մլրդ 788 մլն դոլար. Պապոյան
2025 թվականի հունվար-հուլիսին Հայաստանից դեպի ԵԱՏՄ արտահանումը կազմել է 1 մլրդ 788 մլն ԱՄՆ դոլար, ինչը 42 մլն դոլարով կամ 2.4%-ով ավելին է, քան 2024թ. համապատասխան ցուցանիշը։ Հատկանշական է, որ ​«ծաղկեփնջի ծաղիկներ, կոկոններ եւ դեկորատիվ կանաչ» ապրանքային ուղղության մասով աճը կազմել է 88.7%-ով կամ 17.2 մլն․ ԱՄՆ դոլարով։ Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնում է Էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը․
«Այս տեղեկատվությունը կարևոր է, քանի որ մամուլում և սոցցանցերում որոշ պսևդոփորձագետներ պարզապես մոլորեցնում են մեր ժողովրդին՝ ՌԴ-ից Հայաստան, ապա Էմիրիություններ նախորդ տարվա նկատմամբ ոսկու «տեղափոխության» կրճատումը ներկայացնելով որպես տնտեսական կոլապս, այնինչ այն ՀՀ-ի և մեր բնակչության համար ոչ միայն ստեղծում էր 0-ին ձգտող արդյունք, այլ ընդհակառակը՝ մի բան էլ ռիսկեր էր ստեղծում պետության ու բիզնես միջավայրի համար»,- նշել է նա։

За январь–июль экспорт из Армении в страны ЕАЭС составил 1 млрд 788 млн долларов — Папоян
С января по июль 2025 года экспорт из Армении в страны ЕАЭС составил 1 млрд 788 млн долларов США, что на 42 млн долларов или на 2,4% больше по сравнению с аналогичным показателем 2024 года.
Особенно примечателен рост по направлению «цветы для букетов, бутоны и декоративная зелень», который составил 88,7% или 17,2 млн долларов США, сообщил министр экономики Геворг Папоян на своей странице в Facebook.
«Эта информация важна, поскольку некоторые псевдоэксперты в СМИ и соцсетях вводят общественность в заблуждение, представляя сокращение "перевозки" золота из России в Армению, а затем в Эмираты — по сравнению с прошлым годом — как экономический коллапс. На самом деле этот поток не только не приносил стране и нашим гражданам никакой реальной пользы, но и создавал определённые риски для государства и бизнес-среды», — подчеркнул министр.