Չպետք է թույլ տալ Փաշինյանին կրկին խաբել ժողովրդին և հերթական զիջումը ներկայացնել իբրև բաղձալի ձեռքբերում. Սաղաթելյան
ՀՅԴ ԳՄ անդամ, ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Իշխան Սաղաթելյանը գրում է. «Փաշինյանի ուղերձը խոստովանություն էր Վաշինգտոնյան գործընթացի տապալման մասին: Ինչու՞։
1. Ադրբեջանի հետ «հարատև խաղաղության» հաստատման ու «կոնֆլիկտի էջը փակելու» մասին հայտարարություններից ընդամենը մի քանի օր անց Փաշինյանը, քաջ գիտակցելով, որ այդ հայտարարությունները թողնում են տպավորություն, որ այլևս ավարտված է մեր ժողովրդի ու երկրի հաշվին նոր զիջումներ իրականացնելու փուլը, ստիպված էր ուղիղ եթերում խոստովանել, որ դեռևս կան ադրբեջանական նոր պահանջներ, որոնց կատարման շուրջ ինքն այժմ բանակցում է: Հենց այդ նոր զիջումներին նախապատրաստելու համար էին հայտարարությունները, որ մեր վերահսկողության տակ դեռևս կան ադրբեջանական տարածքներ: Այսինքն՝ Փաշինյանը, իր իսկ խոսքերով, «դարի պայմանագիրը» նախաստորագրելուց ընդամենը ժամեր անց ստիպված էր հայտարարել, որ դրանով մեր զիջումները չեն ավարտվում:
2. Ավելին, Փաշինյանն, ըստ էության, հայտարարեց, որ ադրբեջանական զորքերը դուրս չեն գալու օկուպացված տարածքներից: Մինչդեռ ընդամենը մի քանի ամիս առաջ վարչախմբի ներկայացուցիչները հայտարարում էին, որ այդ հարցը լուծվելու է սահմանազատման ու սահմանագծման շրջանակներում: Սակայն, հայտարարելով, որ հայկական վերահսկողության տակ կան ադրբեջանական տարածքներ, Փաշինյանը փակեց ադրբեջանական զորքերի դուրս բերման հարցը՝ դուռ բացելով նոր տարածքային զիջումներ համար:
3. Չնայած իրականացված տեղեկատվական ահաբեկչությանը, չնայած Վաշինգտոնում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների վերաբերյալ հարցեր բարձրաձայնողներին «պատերազմ տենչողներ» պիտակավորելուն ու սեփական ժողովրդին նոր պատերազմով սպառնալուն, Փաշինյանը ստիպված էր խոստովանել, որ հանրությանը խաբել, խոշոր հաշվով, չի ստացվել, և մարդիկ տալիս են պարզ հարցեր՝ «ինչպե՞ս ենք խաղաղություն հաստատում, երբ
– մեր գերիները չեն վերադարձել,
– երբ ադրբեջանական զորքը ՀՀ տարածքում է,
– երբ չի քննարկվում Արցախի հայերի իրավունքների հարցը, որից էլ ծագել է այս ամբողջ հակամարտությունը»:
Սրանք ամենաբնական հարցերն են, որոնք առաջինն են առաջանում մարդկանց մտքերում, երբ հայտարարում են, որ բացվել է «խաղաղության դարաշրջան»:
Սակայն, քանի որ այս հարցերին պատասխաններ չկան, վարչախմբի ներկայացուցիչները միայն պիտակավորում են հարցեր տվողներին և շարունակում վախեցնել մեր ժողովրդին:
4. Փաշինյանը նաև փորձեց ներկայացնել, որ իր գործունեության վերաբերյալ որևէ ընդվզում չկա, ուստի բոլորը համաձայն են դրանց հետ: Մինչդեռ բաց է մնում հարցը, եթե մեւ երկրում իր վարած քաղաքականության դեմ ընդվզում չկար, 2022 թ. հունիսի 3-ին ինչո՞ւ կրակեցին ժողովրդի վրա, 42 անձ կալանավորցիք, ինչո՞ւ նույնն արեցիք 2024 թ. հունիսի 12-ին՝ մարմնական վնասվածքներ պատճառելով 101 քաղաքացու, կալանավորելով 18-ին, եթե ընվզում չկա` այսօր Սրբազան պայքարի ընկերների դատն ինչի՞ մասին է:
Իրականում այս պայմանավորվածությունները ձեռք բերելու համար Փաշինյանը ստիպված է եղել Հայաստանում բանտերը լցնել քաղբանտարկյալներով, արշավ իրականացնել եկեղեցու, ընդդիմադիր բոլոր ուժերի և կառույցների նկատմամբ:
Միշտ կարելի է ուժային ռեսուրսնեւով ճնշել բողոքի խաղաղ գործողությունները, բանտերը լցնել ընդդիմախոսներով ու հայտարարել, որ քո վարած քաղաքականության դեմ բողոք չկա: Ուստի այս փաստարկը ևս որևէ քննադատության չի դիմանում:
5. Փաշինյանը, իհարկե, լռեց այն մասին, որ համաձայնագրի ստորագրումից անմիջապես հետո Ալիևը կրկնեց ՀՀ սահմանադրությունը փոխելու պահանջի մասին՝ այն անվանելով Փաշինյանի «տնային աշխատանք»: Լռեց նաև այն մասին, որ Ադրբեջանում մեկ վայրկյան չդադարեցին Հայաստանը ադրբեջանցիներով բնակեցնելու պահանջները:
Փաշինյանի ուղերձը ըստ էության հատատումն էր ընդդիմադիրների և փորձագետների լուրջ մտահոգությունների, որ այս կերպ մենք պարզապես չենք կարող ունենալ խաղաղություն, անկախ այն բանից՝ քանի անգամ կօգտագործվի խաղաղություն բառը:
Ուստի չափազանց կարևորում եմ այս օրերին ընդդիմության ներկայացուցիչների, փորձագիտական դաշտի, լրագրողների կողմից իրականացվող հետևողական աշխատանքը, որի շրջանակներում մեր ժողովրդին ներկայացվում է ճշմարտությունը: Այս ուղերձը հաստատումն է, որ այդ աշխատանքը տալիս է իր արդյունքները: Ուստի պետք է առանց հոգնելու շարունակել իրականացնել այդ չափազանց կարևոր առաքելութունը՝
թույլ չտալով Փաշինյանին` կրկին խաբել ժողովրդին և հերթական զիջումը ներկայացնել իբրև բաղձալի ձեռքբերում: Հենց դա է հանդիսանալու իրավիճակի փոփոխության գլխավորը նախադրյալը»:

Сагателян: нельзя позволить Пашиняну снова обмануть народ и выдать очередную уступку за желанное достижение
Член Бюро АРФ Дашнакцутюн и депутат фракции «Армения» Ишхан Сагателян в своей публикации отметил:
«Обращение Пашиняна фактически стало признанием провала вашингтонского процесса. Почему?
1. Всего через несколько дней после заявлений о "прочном мире с Азербайджаном" и "закрытии страницы конфликта" Пашинян, прекрасно осознавая, что эти слова создают впечатление завершённого этапа уступок за счёт народа и государства, был вынужден публично признать: существуют новые требования Азербайджана, и он ведёт переговоры об их выполнении. Именно для подготовки общественности к новым уступкам прозвучало заявление о том, что под контролем Армении якобы остаются азербайджанские территории. То есть — всего через несколько часов после подписания, как он сам назвал, "соглашения века", Пашинян признал, что на этом уступки не заканчиваются.
2. Более того, он фактически сообщил, что азербайджанские войска не покинут оккупированные территории. Хотя ещё несколько месяцев назад представители власти уверяли, что этот вопрос будет решён в рамках демаркации и делимитации. Однако заявив об "азербайджанских территориях под контролем Армении", Пашинян закрыл вопрос вывода азербайджанских войск и открыл путь к новым территориальным уступкам.
3. Несмотря на масштабную информационную кампанию, несмотря на то, что тех, кто ставит под сомнение вашингтонские договорённости, называли "желающими войны", и несмотря на попытки запугать народ новой войной, Пашинян вынужден был признать, что обмануть общество полностью не удалось. Люди задают простые и логичные вопросы:
– Как можно говорить о мире, если армянские пленные до сих пор не вернулись?
– Как можно говорить о мире, если азербайджанские войска находятся на территории Армении?
– Как можно говорить о мире, если не обсуждаются права армян Арцаха, из-за чего, собственно, и начался весь конфликт?
Это абсолютно естественные вопросы, которые первыми приходят в голову, когда звучит заявление об открытии эры мира. Но поскольку на эти вопросы нет ответов, представители власти ограничиваются оскорблениями в адрес задающих вопросы и продолжают запугивать народ.
4. Пашинян попытался также создать впечатление, что якобы нет недовольства его политикой. Но тогда возникает вопрос: если действительно не было протеста, почему 3 июня 2022 года выстрелили в народ, арестовали 42 человека? Почему 12 июня 2024 года нанесли телесные повреждения 101 гражданину и арестовали 18? Если протестов нет, почему тогда идут судебные процессы над участниками Священной борьбы?
На деле ради этих договорённостей Пашинян заполнил тюрьмы политзаключёнными, развязал кампанию против Церкви, оппозиционных структур и всех инакомыслящих. Конечно, можно подавлять мирные протесты силой, бросать оппонентов в тюрьмы и затем заявлять, что "оппозиции нет". Но такой аргумент не выдерживает никакой критики.
5. Пашинян, разумеется, промолчал о том, что сразу после подписания соглашения Алиев вновь повторил требование изменить Конституцию Армении, назвав это "домашним заданием Пашиняна". Он также умолчал, что в Азербайджане не прекращаются призывы к заселению Армении азербайджанцами.
Фактически, выступление Пашиняна стало подтверждением серьёзных опасений оппозиции и экспертов: в таких условиях мира быть не может, независимо от того, сколько раз будет произнесено слово "мир".
Именно поэтому я считаю особенно важной ту работу, которую сейчас проводят представители оппозиции, экспертного сообщества и независимые журналисты — честно донося до народа правду. И это обращение Пашиняна — наглядное подтверждение того, что эта работа дает результаты.
Поэтому необходимо не уставать и продолжать эту крайне важную миссию — не позволить Пашиняну вновь обмануть народ и представить очередную уступку как желанное достижение. Именно это станет ключевой предпосылкой для изменения ситуации».