ԼՂ-ում հայազգի ականավոր գործիչների հուշարձանների և կիսանդրիների քանդումը անպատվաբեր արարք է․ Շվիդկոյ
Ռուսաստանի նախագահի միջազգային մշակութային համագործակցության հարցերով հատուկ ներկայացուցիչ Միխայիլ Շվիդկոյը դատապարտել է օկուպացված Արցախում հուշարձանների քանդումը: Լեռնային Ղարաբաղում հայազգի ականավոր գործիչների և զինվորականների 25 հուշարձանների և կիսանդրիների քանդումը անպատվաբեր արարք է, հայտարարել է ՌԴ նախագահի միջազգային մշակութային համագործակցության հարցերով ներկայացուցիչ Միխայիլ Շվիդկոյը։
«Հուշարձանների դեմ պատերազմը պատվաբեր չէ որևէ երկրի համար: Դրանք արտացոլում են այս հողի վրա ապրող ժողովուրդների պատմությունը: Շատ կարևոր է հասկանալ, որ Ռուսաստանի և Կովկասի ժողովուրդների միջև հարաբերությունները դարավոր պատմություն ունեն, և մեզ կապում է ոչ միայն այսօրը, այլև անցյալն ու ապագան: Քաղաքականությունն ապրում է ներկայում, իսկ մշակութային հարաբերություններն ապրում են հավերժության մեջ, և դա պետք է հասկանալ։ Հարավային Կովկասում Հայաստանի, Ադրբեջանի, Վրաստանի հետ Ռուսաստանին կապում է բազմադարյա պատմությունը, և մեր ժողովուրդների միջև կապերը չեն վերանում», – ասել է նա։
Հիշեցնենք՝ ադրբեջանցիները օկուպացված Ստեփանակերտում ոչնչացրել են ծովանկարիչ Հովհաննես Այվազովսկիի հուշարձանը։

Швыдкой назвал снос памятников советским воинам в Нагорном Карабахе неблагородным делом
Снос 25 памятников и бюстов выдающихся деятелей и военных армянского происхождения в Нагорном Карабахе - неблагородное занятие, считает представитель президента РФ по международному культурному сотрудничеству Михаил Швыдкой.
"Война с памятниками не лучшее занятие для любой страны. Они отражают историю народов, которые живут на этой земле. Это так же вздорно, как и уничтожение памятников деятелям культуры Азербайджана в 90-е годы. Бороться с памятниками - не самое благородное дело, но очень важно понимать, что отношения России и народов Кавказа - это многовековая история, и мы связаны не только сегодняшним днем, но и прошлым и будущим", - сказал Швыдкой.
Он отметил, что хоть политика и диктует культуру, но все же она "сиюминутна, а культура живет вечность". "И помимо межгосударственных отношений есть отношения между народом, которые более глубинны. И важно сегодня сохранять все культурные контакты, которые нас связывали со всеми народами, живущими рядом с нами", - резюмировал Швыдкой.
Напомним, в оккупированном Степанакерте азербайджанцы разрушили памятник маринисту Ивану Айвазовскому.