«Պատերազմի օրերին հետաքրքրվող չկար, ես ոչ մեկին պետք չէի»․ Մանկատան նախկին սանը այսօր կյանքեր է փրկում (Տեսանյութ)
«3 օրական եմ եղել, երբ ծնողներս թողել են հիվանդանոցում ու գնացել։ Եթե իրենց պետք լինեի, չէի հայտնվի մանկատանը», - «1-ը 1000-ից» հաղորդաշարի տաղավարում մանկատան նախկին սան Արսեն Պարսամյանը պատմում է իր ապրած կյանքի դժվարությունների մասին։
Արսենը ծնողների մասին ոչինչ չգիտի և չի էլ հետաքրքրվում։ Ասում է՝ եթե իրենց պետք լինեի, մանկատանը չէի հայտնվի։ Արսենը, չնայած մանկատան անձնակազմից ստացած ջերմությանը, միշտ երազել է ընտանիքի ջերմությունը զգալ։ Խնդրել է տնօրինությանն իրեն որդեգրման տալ, սակայն ճակատագիրն այստեղ էլ բարեհաճ չի գտնվել նրա նկատմամբ։
«Շատ էի աշխատում, ու մի օր եկավ, ասեց՝ քեզ չենք բերել, որ քնես, ու հասկացա, որ սխալ տեղում եմ, ընտանիքի ջերմությունն էդպես էլ չեմ զգալու։ Հացի փռում էի աշխատում, 5000 դրամ էի ստանում, որդեգիր ծնողս էր գումարը վերցնում», - պատմում է Արսենը, ով իրեն Գիքորի հետ է համեմատում։
Արսենի համար դժվար է եղել նաև ծառայության տարիներին։
«Ամենաշատը բանակում եմ զգացել ծնողի պակասը, երբ ծառայության ընթացքում բոլորը զանգում էին իրանց մամաներին, պապաներին, քույրերին, իսկ ես ոչ մեկին չունեի, մանկատան երեխեքին էի զանգում ու էդ ժամանակ հասկացա՝ ինչ է ընտանիքը, ինչ է ծնողը։ Պատերազմի ժամանակ տղերքի ծնողները հետաքրրքվում էին, իսկ ինձնով ոչ մեկը չէր հետաքրքրվում, մտածում էի՝ ոչ մեկին պետք չեմ ու եթե անգամ զոհվեմ, ուղղակի կլինեմ հայրենիքի պաշտպան», - պատմում է նա։

«В дни войны никому не было до меня дела, я был никому не нужен»: бывший воспитанник детдома сегодня спасает жизни (видео)
«Мне было всего три дня, когда родители оставили меня в больнице и ушли. Если бы я был им нужен — не оказался бы в детдоме», — рассказывает Арсен Парсамян, бывший воспитанник детского дома, в программе «Один из тысячи».
Арсен не знает ничего о своих родителях и, по его словам, не стремится узнать: «Если бы я был им нужен, меня бы не отдали в детдом». Несмотря на тепло, которое он получал от персонала учреждения, Арсен всегда мечтал ощутить семейное тепло. Он даже просил руководство устроить его в приёмную семью, но судьба и здесь оказалась к нему неблагосклонной.
«Я много работал. В один момент мне сказали: "Тебя сюда не для того привели, чтобы ты спал", — тогда я понял: я не на своём месте, и семейного тепла здесь тоже не почувствую. Я работал в пекарне, получал 5000 драмов, и эти деньги забирал мой приёмный родитель», — рассказывает Арсен, сравнивая себя с литературным героем Гикором (ред.: герой рассказа Ованеса Туманяна «Гикор»).
Сложными для Арсена были и годы военной службы.
«Острее всего я почувствовал нехватку родителей в армии. Когда солдаты звонили своим мамам, папам, сёстрам, у меня никого не было — я звонил другим детям из детдома. Именно тогда я осознал, что такое семья, что такое родители. Во время войны родители других ребят интересовались ими, а мной — никто. Я думал: я никому не нужен. И если погибну, просто останусь защитником Родины», — делится он.
Сегодня у Арсена есть семья, где его дети получают всё тепло и любовь, которых он сам был лишён в детстве.