Ենթադրում եմ , որ աշխարհի և պատմության առաջին վարչապետն եմ, որ իր քաղաքացիներին կոչ է արել հեղափոխություն անել, եթե քաղաքացին համաձայն չի հռչակված ռազմավարության հետ. Փաշինյան
Ես Ղարաբաղյան շարժմանը մասնակցել եմ 7-րդ դասարանից և ԱԺ ամբիոնից ասել եմ, որ վարչապետի իմ փորձառության հետևությունն այն է, որ մենք պետք է չշարունակենք Ղարաբաղյան շարժումը։ Ես այդ հայտարարությունն արել եմ 2025 թ-ի մարտին։ Հետո հայտարարել եմ, որ այդ ուղեգծով եմ առաջնորդելու Հայաստանի Հանրապետությունը, և եթե ՀՀ քաղաքացները համարում են, որ այդպես չպետք է լինի՝ ես ՀՀ քաղաքացիներին կոչ եմ անում հեղափոխություն անել, լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Նա նաև շեշտեց, որ ենթադրում է, որ աշխարհի և պատմության առաջին վարչապետն է, որ իր քաղաքացիներին կոչ է արել հեղափոխություն անել, եթե քաղաքացին համաձայն չի հռչակված ռազմավարության հետ։
«Փաստն այն է, որ մեր քաղաքացիները չարեցին այդ հեղափոխությունը, որովհետև հասկացան, որ առանց այդ որոշման կայացման՝ խաղաղությունը ոչ գործնականում, ոչ տեսական հնարավոր չէ։ Նաև հասկացան, որ այն դրույթը, որ ես առաջ եմ քաշել, որ, ցավոք. երկար ժամանակ և գուցե ի սկզբանե՝ այլոց ընկալումը Ղարաբաղյան շարժման այլ է եղել, նրանք համարել են, որ դա հարմար լծակ է օգտագործելու համար, որ Հայաստանի ինքնիշխանությունը, պետականությունը, անկախությունը, բարեկեցությունը չկայանան։ Պետք է խոստովանել, որ այդ լծակը բարեհաջող օգտագործվել է։
Հիմա եկել է խաղաղության ժամանակաշրջանը և, թույլ տվեք ասել, որ ՀՀ քաղաքացիները գոհունակությամբ են ընդունել խաղաղության հաստատման փաստըՀիմա եկել է խաղաղության ժամանակաշրջանը և, թույլ տվեք ասել, որ ՀՀ քաղաքացիները գոհունակությամբ են ընդունել խաղաղության հաստատման փաստ և դա հաստատող բազմաթիվ տվյալներ կան և դա հերքող ոչ մի փաստ չկա»։ և դա հաստատող բազմաթիվ տվյալներ կան և դա հերքող ոչ մի փաստ չկա»։

«Полагаю, что я — первый премьер-министр в истории и в мире, который призвал своих граждан к революции, если они не согласны с провозглашённой стратегией» — Пашинян
«Я участвовал в Карабахском движении с 7-го класса, и с трибуны Национального собрания я заявил, что мой вывод из опыта премьерства заключается в том, что мы не должны продолжать это движение», — заявил премьер-министр Никол Пашинян в ходе беседы с журналистами.
Он напомнил, что это заявление он сделал в марте 2025 года, после чего открыто заявил, что будет вести Республику Армения по этому пути:
«И если граждане Республики Армения считают, что этого не должно быть — я призвал их к революции».
По его словам, он, возможно, первый премьер-министр в истории и в мире, который призвал граждан к революции против собственной власти, если они не согласны с официальной стратегией.
«Факт в том, что наши граждане не совершили эту революцию, потому что поняли: без этого решения мир невозможен — ни в теории, ни на практике».
Пашинян также отметил, что сожалеет: восприятие Карабахского движения, возможно, с самого начала было искажено:
«Долгое время, а возможно и с самого начала, восприятие Карабахского движения другими было иным — они считали его удобным инструментом, чтобы не дать состояться суверенитету, государственности, независимости и благополучию Армении. И нужно признать — этот инструмент был успешно использован».
«Сегодня наступила эпоха мира, и позвольте сказать: граждане Республики Армения с удовлетворением приняли факт установления мира. Существуют многочисленные данные, подтверждающие это, и нет ни одного факта, который бы это опровергал», — подчеркнул премьер-министр.