Սամվել Կարապետյանը 60 օրից ավելի է ինչ ապօրինի կալանավորված է Մայր Աթոռը պաշտպանելու համար. Վարդևանյան
22/08/2025 11:43
«Եկեք չբացառենք, որ հնարավոր է նաև Վերաքննիչ դատարանի դատավոր՝ Արմեն Դանիելյանը հենց այս պահին դիտարկվում է որպես Վերաքննիչ հակակոպռուցիոն դատարան տեղափոխման ենթակա հավանական դատավորի թեկնածու, քանի որ բողոքը պետք է քննության առնվի հենց Վերաքննիչ հակակոռուպցիոն դատարանի կողմից։
2025 թվականի օգոստոսի 18-ին ներկայացրել էինք հատուկ վերանայման բողոք Սամվել Կարապետյանի ակնհայտ ապօրինի կալանքի երկարաձգման Հակակոռուպցիոն դատարանի որոշման դեմ: 2025 թվականի օգոստոսի 22-ի դրությամբ դեռևս առկա չէ Վերաքննիչ ատյանի դատավորին մակագրման տվյալը: Հիշեցման կարգով՝ հունիսի 18-ի կալանքի որոշման դեմ ներկայացվել էր բողոք անմիջապես հաջորդ օրը: 2025 թվականի հունիսի 20-ին արդեն իսկ առկա էր մակագրման տվյալը հանրահայտ դատավոր՝ Արմեն Դանիելյանին: Այսինքն 24 ժամվա ընթացքում տեղի էր ունեցել մակագրումը: Տվյալ դեպքում նույն մոտեցումը չի պահպանվել, չնայած Սամվել Կարապետյանը 60 օրից ավելի է ինչ ապօրինի կալանավորված է: Կալանքը 60 օրից ավելի է կիրառված է բացառապես հարցազրույցում Մայր Աթոռը պաշտպանելու համար: Ի դեպ սա հերթական տվյալն է այս գործով ապօրինությունների և քաղաքական հետապնդման փաստի:
Եկեք չբացառենք, որ հնարավոր է նաև Վերաքննիչ դատարանի դատավոր՝ Արմեն Դանիելյանը հենց այս պահին դիտարկվում է որպես Վերաքննիչ հակակոպռուցիոն դատարան տեղափոխման ենթակա հավանական դատավորի թեկնածու, քանի որ բողոքը պետք է քննության առնվի հենց Վերաքննիչ հակակոռուպցիոն դատարանի կողմից»։

Самвел Карапетян уже более 60 дней находится под незаконным арестом — за то, что защищал Первопрестольный Святой Эчмиадзин — Арам Вардаванян
18 августа 2025 года мы подали жалобу по части специального пересмотра против решения Антикоррупционного суда о продлении очевидного незаконного ареста Самвела Карапетяна. По состоянию на 22 августа 2025 года, данные по визированию судьи Апелляционной инстанции пока отсутствуют. Об этом написал на своей странице в Facebook адвокат Арам Вардеванян.
«В качестве напоминания: на следующий день была подана жалоба против решения об аресте от 18 июня. Уже 20 июня 2025 года были данные по визированию известного судьи - Армена Даниеляна. То есть визирование было осуществлено в течение 24 часов. В данном случае подобный подход не соблюден, хотя Самвел Карапетян незаконно арестован уже больше 60 дней.
Не исключаем, что судья Апелляционного суда Армен Даниелян в настоящее время также рассматривается в качестве возможной кандидатуры в судьи на перевод в Антикоррупционный апелляционный суд, поскольку жалобу должен рассматривать как раз Апелляционный антикоррупционный суд»,- отметил адвокат.