Ռուբենն ունի առողջական խնդիրներ, որոնք համատեղելի չեն կալանքի հետ. Դանիելյան
«Գործընկեր, «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Ագնեսա Խամոյանի հետ այցելեցինք ապօրինաբար ազատազրկված Ռուբեն Հակոբյանին:
Ռուբենը եղել է Ազգային ժողովի 1-ին, 2-րդ և 5-րդ գումարումների պատգամավոր,
Սանկտ Պետերբուրգում Հայաստանի հյուպատոս: Մշտապես ընդդիմադիր հայացքներ ունեցող, սուր քննադատությամբ աչքի ընկնող հասարակական, քաղաքական գործիչը հալածանքների է ենթարկվում սրանց իշխանության օրոք՝ իր տեսակետն արտահայտելու, ստեղծված իրավիճակին չհաշտվելու համար:
Հիշեցնեմ, որ Ռուբեն Հակոբյանին մեղադրանք են առաջադրել և կալանավորել՝ հեռուստաընկերություններից մեկի հաղորդման յութուբյան ալիքում հրապարակված՝ «Պետք է մտնել, ականջներից բռնել և դուրս շպրտել» վերնագրով թողարկման ժամանակ վարչապետի պաշտոնը զբաղեցնողի հրաժարականը պահանջելու համար:
Այս դեպքում ևս որպես խափանման միջոց կիրառվեց կալանքը: Գաղտնիք չէ, որ որպես խափանման միջոց կալանավորման կիրառումն այս իշխանությունների օրոք դարձել է արատավոր պրակտիկա:
Ռուբեն Հակոբյանն ունի առողջական լուրջ խնդիրներ, որոնք համատեղելի չեն կալանքի հետ: Այս ընթացքում վատթարացել է վերջինիս առողջական դրությունը, մեկ անգամ տեղափոխվել է բժշկական հաստատություն:
Մտահոգիչ են նաև պահման պայմանները:
Օգոստոսի 27-ին՝ Ավան և Նոր Նորք վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանում քննվելու է Ռուբենի խափանման միջոցի փոփոխման հարցը (դատավոր՝ Դավիթ Արղամանյան):
Լիահույս եմ, որ հաշվի կառնվեն Ռուբեն Հակոբյանի՝ քաղաքականության մեջ ունեցած ներդրումն ու առողջական լրջագույն խնդիրները:

«У Рубена есть проблемы со здоровьем, которые несовместимы с содержанием под стражей» — депутат
«Вместе с коллегой, депутатом Агнесой Хамоян, мы посетили Рубена Акопяна, который незаконно лишён свободы.
Рубен Акопян — бывший депутат I, II и V созывов парламента, ранее занимал пост консула Армении в Санкт-Петербурге. Всегда придерживался оппозиционных взглядов и отличался резкой критикой власти. Сегодня он подвергается политическим преследованиям за то, что не примирился с текущей ситуацией и публично высказывает свою позицию.
Напомню, что обвинение и арест были применены после выхода на YouTube одного из выпусков телепередачи под заголовком «Нужно пойти, схватить их за уши и вышвырнуть вон», в котором он потребовал отставки занимающего пост премьер-министра.
И в этом случае в качестве меры пресечения был избран арест. Не секрет, что при нынешней власти арест как мера пресечения стал порочной практикой.
У Рубена Акопяна имеются серьёзные проблемы со здоровьем, которые несовместимы с содержанием под стражей. За это время его состояние ухудшилось, он уже был однажды переведён в медицинское учреждение. Вызывают обеспокоенность и условия его содержания.
27 августа в суде общей юрисдикции административных районов Аван и Нор Норк (судья — Давид Аргаманян) состоится заседание по вопросу изменения меры пресечения Рубену Акопяну.
Надеюсь, что суд учтёт как его вклад в политическую жизнь Армении, так и серьёзные проблемы со здоровьем.
В эти дни также продолжаются судебные процессы в отношении наших друзей, участвующих в движении «Священная борьба».