Անկախ մեր քաղաքական նախընտրություններից և տարաձայնություններից, մեր պարտքն է պաշտպանել Հռչակագիրը բոլոր տեսակի ոտնձգություններից. ՀՅԴ ԳՄ
23/08/2025 09:54
ՀՅԴ Հայաստանի Գերագույն մարմինը ուղերձ է հղել Հայաստանի Անկախության հռչակագրի 35-ամյակի առթիվ․
1990 թվականի օգոստոսի 23-ին, անասելի բարդ պայմաններում, Հայաստանի Գերագույն խորհուրդը հռչակեց մեր անկախ պետականության ստեղծման գործընթացի մեկնարկը։ Թեև կային քաղաքական տարաձայնություններ, Անկախության հռչակագիրը ընդունվեց խորհրդարանական և արտախորհրդարանական գրեթե բոլոր ուժերի ներգրավմամբ ու միասնականությամբ։ Այն ամրագրեց հայոց անկախ պետականությունը վերակերտելու քաղաքական, պատմական, իրավական, տնտեսական և մշակութային հիմնասյուները։
Մեկ տարի անց՝ 1991-ի սեպտեմբերի 21-ին, համաժողովրդական կամքով ու միասնականությամբ ամրագրվեց անկախությունը։ Հռչակագիրը դարձավ մեր պետականության օրենսդրության հիմքը և արժանի տեղ գտավ ՀՀ Սահմանադրության նախաբանում՝ որպես նորանկախ պետության արժեքային առանցքը, որ ենթակա չէ փոփոխման:
Անկախության ճանապարհը հեշտ չէր․ Հայաստանում, Արցախում և Սփյուռքում մեր ժողովուրդն իր ուսերի վրա կրեց պատերազմի, սոցիալական ու տնտեսական ծանրությունների բեռը, դիմագրավեց փորձություններին ու բազմահազար նահատակների գնով պաշտպանեց անկախությունը։
Վերջին տարիներին, հատկապես 2018 թ. հետո, մեկ առ մեկ խարխլվեցին մեր պետականության հիմքերն ու Անկախության հռչակագրում ամրագրված դրույթները։ Ի պատասխան Անկախության հռչակագիրը ՀՀ սահմանադրության նախաբանից հեռացնելու թշնամական պահանջներին, ՀՀ գործող իշխանությունները հայտարարեցին ՀՀ Սահմանադրության փոփոխության գործընթացի մեկնարկի մասին։
Անկախության հռչակագիրը մեր միասնականության հիմքն է։ Այն նկարագրում է մեր պետության բնույթն ու համահայկական հանձնառությունը։ Դա մեր ծննդյան վկայականն է, որի հանդեպ ոտնձգությունը հարձակում է պետականության հիմքերի վրա։
Ուստի, անկախ մեր քաղաքական նախընտրություններից և տարաձայնություններից, մեր պարտքն է պաշտպանել Հռչակագիրը բոլոր տեսակի ոտնձգություններից։
Հավատարիմ մնալով անկախության գաղափարին և դրա մեջ ամրագրված համազգային նպատակներին, պետք է ուժ գտնենք մերժելու հակապետական ու հակազգային իշխանություններին, վերահաստատելով մեր ազատ ապրելու ձգտումը և անկախ, ինքնիշխան, ժողովրդավարական ու իրավական պետություն կերտելու կամքը։ Սա է խաղաղ ու ապահով ապագայի մեր պետության կենսունակության երաշխիքը։
Այսօր՝ Հայաստանի Անկախության հռչակագրի 35-ամյակի օրը, խոնարհվում ենք անկախության համար զոհվածների հիշատակի առջև և վերահաստատում մեր անմնացորդ նվիրումը՝ հայոց անկախ պետականության ամրապնդման գործին։
23.08.2025 թ.»։

«Независимо от наших политических предпочтений и разногласий, наш долг — защищать Декларацию от любых посягательств»: АРФ Дашнакцутюн
Заявление Верховного органа АРФ Дашнакцутюн по случаю 35-летия Декларации о независимости Армении:
23 августа 1990 года, в крайне сложных условиях, Верховный Совет Армении провозгласил начало процесса создания независимого армянского государства. Несмотря на существовавшие политические разногласия, Декларация о независимости была принята при участии и единогласной поддержке практически всех парламентских и внепарламентских сил. Документ закрепил политические, исторические, правовые, экономические и культурные основы восстановления армянской независимой государственности.
Спустя год, 21 сентября 1991 года, всенародной волей и единством независимость была окончательно закреплена. Декларация стала краеугольным камнем законодательной базы Республики Армения и заняла достойное место в преамбуле Конституции как ценностная основа независимого государства, не подлежащая пересмотру.
Путь к независимости был нелёгким. Народ Армении, Арцаха и Диаспоры понёс бремя войны, социальных и экономических трудностей, преодолел серьёзные испытания и ценой тысяч жизней отстоял независимость.
В последние годы, особенно после 2018 года, основные положения Декларации о независимости и фундаментальные устои армянской государственности подверглись системному разрушению. В ответ на вражеские требования об исключении Декларации из преамбулы Конституции, действующие власти РА объявили о запуске процесса её изменения.
Декларация о независимости — основа нашего единства. Она определяет характер нашего государства и всенациональную миссию. Это — наше свидетельство о рождении, и всякое посягательство на него — это атака на саму суть армянской государственности.
Поэтому, вне зависимости от политических предпочтений и разногласий, наша обязанность — защищать Декларацию от любых форм посягательств.
Будучи верными идеалам независимости и закреплённым в ней общенациональным целям, мы должны найти в себе силу отвергнуть антигосударственные и антинациональные власти, вновь подтвердив нашу волю жить свободно и строить независимое, суверенное, демократическое и правовое государство. Это и есть залог жизнеспособности нашего государства и мирного, безопасного будущего.
Сегодня, в день 35-летия Декларации о независимости Армении, мы склоняем головы перед светлой памятью павших за независимость и подтверждаем нашу полную приверженность делу укрепления армянской государственности.