IDC-CDI-ն շարունակում է մտահոգված լինել ՀՀ-ում քաղաքական հետապնդումների ավելի լայն համատեքստով. «Կենտրոնամետ դեմոկրատների միջազգային միություն»
23/08/2025 13:03
ՀՀԿ փոխնախագահ, քաղբանտարկյալ Արմեն Աշոտյանը գրում է․
««Քաղաքական բանտարկյալների առկայությունը Հայաստանում խորը հարված է հասցնում երկրի հայտարարված ժողովրդավարական տեսլականին և եվրոպական ձգտումներին»
Համաշխարհային խոշորագույն քաղաքական ընտանիքներից մեկը, որի անդամ է Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությունը, կրկին անդրադարձել է Հայաստանում քաղաքական բանտարկյալների խնդրին.
«Կենտրոնամետ դեմոկրատների միջազգային միությունը (IDC-CDI) արձանագրում է Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության փոխնախագահ, քաղաքական բանտարկյալ Արմեն Աշոտյանի արձակումը՝ ավելի քան քսանհինգ ամսվա քաղաքական դրդապատճառներով պայմանավորված կալանքից հետո։
IDC-CDI-ն մի քանի առիթներով հրապարակավ կոչ է արել նրան անհապաղ ազատ արձակել՝ դատապարտելով նրա դեմ ներկայացված մեղադրանքների կեղծ բնույթը և դատավարական ընթացակարգերի բացակայությունը, ինչի վրա ուշադրություն են հրավիրել նաև միջազգային կազմակերպություններ, այդ թվում՝ Եվրոպայի խորհրդի Խորհրդարանական վեհաժողովը (ԵԽԽՎ) և Freedom House-ը, որոնք փաստագրել են Հայաստանի դատական համակարգի քաղաքականացումը և կոռուպցիան։
Պարոն Աշոտյանի ազատ արձակումը դրական քայլ է, սակայն նրա նկատմամբ կիրառված արհեստական սահմանափակումները, մասնավորապես՝ չարդարացված ելքի արգելքը, շարունակում են խոչընդոտել նրա քաղաքական գործունեության և հիմնարար ազատությունների լիարժեք իրականացմանը։
Հետևաբար, IDC-CDI-ն շարունակում է մտահոգված լինել երկրում քաղաքական հետապնդումների ավելի լայն համատեքստով և կշարունակի ուշադիր հետևել նրա գործին՝ համոզվելու, որ բոլոր իրավական գործընթացներն իրականացվում են թափանցիկ, անկողմնակալ և քաղաքական միջամտությունից զերծ պայմաններում։
Քաղաքական բանտարկյալների առկայությունը Հայաստանում խորը հարված է հասցնում երկրի հայտարարված ժողովրդավարական տեսլականին և եվրոպական ձգտումներին։
IDC-CDI-ն վերահաստատում է իր հանձնառությունը՝ պաշտպանելու օրենքի գերակայությունը, պահպանելու ժողովրդավարական ազատությունները և պաշտպանելու բոլոր քաղաքական բանտարկյալների իրավունքները ողջ աշխարհում»։

IDC-CDI продолжает выражать обеспокоенность в связи с широким контекстом политических преследований в Армении — Международный союз центристских демократов
Вице-президент Республиканской партии Армении и политзаключённый Армен Ашотян написал:
«Наличие политических заключённых в Армении наносит серьёзный удар по провозглашённой стране демократической идее и европейским стремлениям».
Одна из крупнейших мировых политических семей, членом которой является Республиканская партия Армении, вновь обратила внимание на проблему политических заключённых в стране.
Международный союз центристских демократов (IDC-CDI) отметил освобождение вице-президента Республиканской партии и политзаключённого Армена Ашотяна после более чем двадцатипятимесячного заключения по политическим мотивам.
IDC-CDI не раз публично призывал к его немедленному освобождению, осуждая сфабрикованные обвинения против него и отсутствие надлежащих судебных процедур, на что также обратили внимание международные организации, включая Парламентскую ассамблею Совета Европы (ПАСЕ) и Freedom House, зафиксировавшие политизацию судебной системы Армении и коррупцию.
Освобождение г-на Ашотяна является положительным шагом, однако искусственные ограничения, наложенные на него, в частности неоправданный запрет на выезд, продолжают препятствовать его политической деятельности и полноценной реализации основных свобод.
В связи с этим IDC-CDI остаётся глубоко обеспокоенной более широким контекстом политических преследований в Армении и продолжит внимательно следить за его делом, чтобы убедиться, что все юридические процедуры проходят прозрачно, беспристрастно и без политического вмешательства.
Наличие политических заключённых в Армении наносит серьёзный удар по провозглашённой стране демократической идее и европейским стремлениям.
IDC-CDI подтверждает свою приверженность защите верховенства закона, сохранению демократических свобод и защите прав всех политических заключённых во всём мире.