Մեր թշնամիները պահանջում են Հռչակագիրը հանել Սահմանադրության նախաբանից` նպատակ ունենալով ուղիղ հարված հասցնել մեր ինքնությանը. Անանյան
23/08/2025 11:27
ՀՀ ՊԵԿ նախկին նախագահ, տնտեսագետ Դավիթ Անանյանը գրել է․  «Այսօր Հայաստանի Անկախության հռչակագրի 35-ամյակն է:
35 տարի առաջ մեր ժողովուրդը հռչակեց իր անկախության իրավունքը՝ հիմնվելով ազատ ինքնորոշման սկզբունքի, պատմական արդարության վերականգնման և համայն հայության իղձերի վրա։ Հռչակագիրը դարձավ մեր պետականության հիմնասյունը` սահմանելով Հայաստանի անկախության ճանապարհը, ազգային ինքնության ու ինքնիշխանության ամուր հենքը։
Այսօր, մեր թշնամիները պահանջում են Հռչակագիրը հանել Սահմանադրության նախաբանից` նպատակ ունենալով ուղիղ հարված հասցնել մեր ինքնությանը, մեր պատմական շարունակականությանը և պետականության հիմքերին։ Հռչակագրի դուրսբերումը նշանակում է, որ մեզ փորձում են զրկել ոչ միայն անցյալից, այլև ապագայից։
Հռչակագիրը մեր գոյության քաղաքական վավերագիրն է, այն կապում է 1918-ի և 1990-ի անկախությունները, Արցախը և Հայաստանը, Սփյուռքը և Հայրենիքը։ Այն մի իրական բանաձև է, որն ամրագրում է, որ Հայաստանի Հանրապետությունը ստեղծվել է ոչ թե պատահաբար, այլ որպես պատմական արդարության և հազարամյակների պայքարի արդյունք։ Հրաժարվել Հռչակագրից նշանակում է խզել այս կենսական կապը և խարխլել մեր պետականության արմատները։
Այսօր ավելի քան երբևէ պարտավոր ենք պաշտպանել Հռչակագիրը՝ որպես մեր պատմական հիշողության, մեր ինքնիշխանության և ապագայի առանցքային երաշխիք։
Հռչակագիրը մեր երդումն է։ Հռչակագիրը մեր պետականության կենդանի հիմքն է։ Հռչակագրի պաշտպանությունը մեր ապագայի պաշտպանությունն է»։

Наши враги требуют исключить Декларацию из преамбулы Конституции с целью нанести прямой удар по нашей идентичности — Ананян
23/08/2025 12:59
Бывший председатель комитета государственных доходов Армении, экономист Давид Ананян написал:
«Сегодня отмечается 35-я годовщина Декларации о независимости Армении.
35 лет назад наш народ провозгласил своё право на независимость, опираясь на принципы свободного самоопределения, восстановление исторической справедливости и стремления всего армянского народа. Эта Декларация стала краеугольным камнем нашего государства, определив путь к независимости Армении, прочную основу национальной идентичности и суверенитета.
Сегодня наши враги требуют исключить Декларацию из преамбулы Конституции с целью нанести прямой удар по нашей идентичности, исторической преемственности и основам государственности. Исключение Декларации означает попытку лишить нас не только прошлого, но и будущего.
Декларация — это политический документ нашего существования, который связывает независимости 1918 и 1990 годов, Арцах и Армению, Диаспору и Родину. Это реальная формула, которая закрепляет, что Республика Армения создана не случайно, а как результат исторической справедливости и тысячелетней борьбы. Отказ от Декларации — значит разорвать эту жизненно важную связь и подорвать корни нашего государства.
Сегодня как никогда мы обязаны защищать Декларацию как ключевой гарант нашей исторической памяти, суверенитета и будущего.
Декларация — это наша клятва. Декларация — живая основа нашего государства. Защита Декларации — это защита нашего будущего».