Փաշինյանն արդեն հրապարակային է խոստովանում՝ միտումնավոր է պատերազմում պարտվել, Արցախը հայաթափել, որ ռուսական ազդեցությունից դուրս գա ու մտնի թուրքական ազդեցության տակ
23/08/2025 17:17
Քաղաքագետ Ստեփան Դանիելյանը Հայաստանի գործող վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարություններից մեջբերումներ է արել ու ընդգծել՝ Փաշինյանն արդեն հրապարակային է խոստովանում, որ միտումնավոր է պատերազմ հրահրելը, Արցախը հանձնել՝ ռուսական ազդեցությունից դուրս գալու  և թուրքական ազդեցության տակ մտնելու համար։
Քաղաքագետի գրառումը՝ ստորև․
«- Արցախը Հայաստան է, և վերջ:
- Եթե ես գնայի զիջումների, ապա ինձ կմեղադրեին դավաճանության մեջ:
- Ի վերջո, ինչու՞ մինչև 2020 թվականի սեպտեմբերը Հայաստանի Հանրապետությունը, մեր Կառավարությունը, ես՝ ինքս, չգնացինք զիջումների, ինչը 44-օրյա պատերազմից խուսափելու միակ տեսական հնարավորությունն էր։ Դրա առանցքային պատճառն այն էր, որ այդ զիջումների արդյունքում մեր ունեցած բոլոր սպառնալիքները և կախվածությունները մեծանալու էին, մեծանալու էին անհամաչափորեն՝ հանգեցնելով Հայաստանի անկախության և պետականության կորստի։
------
Վերջապես ... խոստովանեց, որ միտումնավոր է պատերազմ հրահրել ու միտումնավոր է այդ պատերազմում պարտվել, միտումնավոր է Արցախը հայաթափել, որպեսզի ռուսական ազդեցությունից դուրս գա ու մտնի թուրքական ազդեցության տակ:
Սա գաղտնիք չէր քիչ, թե շատ մտածող մարդկանց համար, բայց հիմա հրապարակային է դա խոստովանում: Այլ հարց է, թե այս խոսոտովանանքից հետո ինչ է փոխվելու»:

Пашинян уже публично признается, что сознательно спровоцировал войну и сдал Арцах, чтобы уйти из-под российского влияния и перейти под турецкое
Политолог Степан Даниелян процитировал заявления премьер-министра Армении Никола Пашиняна и подчеркнул, что Пашинян уже публично признается, что сознательно спровоцировал войну и сдал Арцах, чтобы уйти из-под российского влияния и перейти под турецкое.
«- Арцах – это Армения, и всё.
- Если бы я пошёл на уступки, меня бы обвинили в измене.
- Наконец, почему Республика Армения, наше Правительство и я сам не пошли на уступки к сентябрю 2020 года, когда была единственная теоретическая возможность избежать 44-дневной войны? Ключевая причина заключалась в том, что в результате этих уступок все наши угрозы и зависимости возросли бы непропорционально, что привело бы к потере независимости и государственности Армении.
Наконец… он признался, что сознательно спровоцировал войну и сознательно проиграл её, сознательно деарменизировал Арцах, чтобы выйти из-под влияния России и перейти под влияние Турции.
Это не было секретом для более-менее мыслящих людей, но теперь он публично в этом признаётся. Другой вопрос, что изменится после этого признания», - написал политолог.