Միջազգային հանրություն կոչվածը թքած ունի, թե ինչ է կատարվում Հայաստանի ներսում, նրանց հետաքրքիր է միայն թուրք-ադրբեջանական միջանցքը. քաղաքագետ
Քաղաքագետ Հրանտ Մելիք-Շահնազարյանը գրում է․ «18 արդարների դատը վստահ եմ՝ դեռ երկար է քննարկվելու մեր հանրության կողմից։ Փաստաբանները, լրագրողներն ու իրավապաշտպանները արդեն իսկ բարձրաձայնել և շարունակում են խոսել բոլորիս աչքի առջև տեղի ունեցող ապօրինությունների մասին, որոնք այդ դատն առաջին իսկ պահից իրական ֆարսի են վերածել։ Ցավոք, արդեն իսկ պարզ է, որ արդարադատություն այս դատարանում չի լինելու։ Եթե անկեղծ՝ այլ ընթացք չէի էլ սպասում։
Եվ չնայած այդ «դատն» ամեն ինչ է, բացի դատ լինելուց, այնուամենայնիվ, այն նույնպես մի շարք կարևոր բացահայտումներ է արել, որոնք պետք է անպայման արձանագրել.
ա. Սրբազան Պայքարի ակտիվիստների կողմից ահաբեկչության նախապատրաստման մասին իշխանության պնդումները պարզապես ջախջախվեցին։ Այդ հեքիաթով Նիկոլը կարող է կերակրել միայն վահագնալեքսանյաններին ու արսենթորոսյաններին։ Բանականության, բարոյականության ու տրամաբանության անգամ չնչին նշույլներ ունեցող ցանկացած ոք այլևս երբեք չի հավատա, որ Բագրատ Սրբազանն ու նրա կողմնակիցները նման մտադրություն են ունեցել։
բ. Հանրությունը ուղղակիորեն ապշել է դատավորի ու մեղադրողների անբարո վարքագծից։ Մեր ժողովուրդը պարզապես չէր հավատում, որ նման մարդիկ իրապես գոյություն ունեն, իրական են և ոչ թե ինչ-որ հիվանդ երևակայության ստեղծագործության արդյունք։ Ժողովուրդը տեսավ այսօրվա արդարադատության տեսքն ու սարսափեց։
գ. ՀՀ քաղաքացիները հասկացան, որ ի դեմս Բագրատ Սրբազանի և մնացած 17 արդարների, այս իշխանությունը դատում է հենց հայ ժողովրդին՝ իր հոգևորականներով, զինվորներով, որդեկորույս ծնողներով հանդերձ։
դ. Իշխանությունները շատ հստակ ուղերձ են հղում թե՛ քաղաքական դաշտին և թե՛ ամբողջ ժողովրդին՝ այսուհետև այսպիսինն են լինելու խաղի կանոնները։ Իրավական պետության մասին բոլոր խոսքերն այլևս ավելորդություն են։ Երկրում որոշիչ է միայն Նիկոլի կամքը։ Իսկ իրավապահների ու դատավորների միակ գործն այդ կամքը, մեխանիկորեն ապօրինի վճիռներ կայացնելով, կատարելն է։
ե. Այս ամենին դիմակայելու քաղաքական և հանրային ռեսուրսը դեռևս գտնվում է ցաքուցրիվ վիճակում։
զ. Միջազգային հանրություն կոչվածը թքած ունի, թե ինչ է կատարվում Հայաստանի ներսում։ Մեր երկրում նրանց հետաքրքիր է միայն մեկ բան՝ թուրք-ադրբեջանական միջանցքը, որն ապահովելու համար նրանք ոչ միայն համաձայն են Հայաստանը բռնապետության վերածելու Նիկոլի ծրագրին, այլև աջակցում են նրան այդ գործում։
է. Ամենակարևորը՝ Բագրատ Սրբազանն ու մնացած 17 արդարները, նստած լինելով մեղադրյալի աթոռին, ավելի մեծ ազդեցություն ունեն հանրային տրամադրությունների և քաղաքական գործընթացների վրա, քան պրոցեսի մյուս մասնակիցները, հետևողներն ու դրա վրա ձեռքեր տաքացնողները։ Պատճառը պարզ է՝ արդար են, խոսում են ճշմարտության լեզվով, գաղափարական են, պատրաստ են զոհողությունների, գիտեն՝ ինչ և ինչու են անում։ Մինչդեռ՝ հակառակ կողմը միանգամայն փաստազուրկ է։

Политолог: так называемое международное сообщество абсолютно безразлично к тому, что происходит внутри Армении — их интересует только турецко-азербайджанский коридор
24/08/2025 13:48
Политолог Грант Мелик-Шахназарян пишет:
«Уверен, что так называемый суд над "18 праведниками" ещё долго будет обсуждаться в нашем обществе. Адвокаты, журналисты и правозащитники уже не раз открыто говорили о происходящем на наших глазах беззаконии, которое с самого начала превратило этот процесс в фарс. К сожалению, уже ясно: никакого правосудия в этом суде не будет. И, если честно, другого развития событий я и не ожидал.
Тем не менее, несмотря на то что этот "суд" — всё, что угодно, только не суд, он вскрыл ряд важных обстоятельств, которые необходимо зафиксировать:
а. Заявления властей о подготовке теракта активистами «Священной борьбы» были полностью развенчаны. С этой сказкой Никол может кормить только своих ближайших сторонников вроде Ваагна Алексаняна или Арсена Тоносяна. Любой человек, обладающий хотя бы минимальными зачатками логики, морали и здравого смысла, больше никогда не поверит в то, что архиепископ Баграт и его сторонники имели подобные намерения.
б. Общество было шокировано аморальным поведением судьи и обвинителей. Люди просто не верили, что такие персонажи действительно существуют — и что это не фантазия больного воображения. Армянский народ увидел настоящее лицо сегодняшнего "правосудия" и ужаснулся.
в. Граждане Республики Армения поняли, что в лице архиепископа Баграта и других 17 праведников эта власть судит сам армянский народ, включая его духовенство, солдат и родителей погибших за Родину.
г. Власть посылает обществу и политическому полю чёткий сигнал: отныне таковы правила игры. Все разговоры о правовом государстве больше неуместны. В стране определяющим является исключительно воля Никола, а задачей судей и правоохранителей — механически и незаконно её исполнять.
д. Политические и общественные ресурсы, способные противостоять происходящему, по-прежнему разрознены.
е. Так называемое международное сообщество абсолютно безразлично к тому, что происходит внутри Армении. Единственное, что их интересует, — это турецко-азербайджанский коридор. Ради его реализации они не просто готовы закрыть глаза на превращение Армении в диктатуру по сценарию Никола, но и активно поддерживают этот процесс.
ё. И главное: несмотря на то что архиепископ Баграт и остальные 17 праведников находятся на скамье подсудимых, именно они сегодня оказывают гораздо большее влияние на общественные настроения и политические процессы, чем все остальные участники этого дела и те, кто пытается извлечь выгоду из происходящего. Причина проста: они — справедливы, говорят на языке истины, обладают идеологической стойкостью, готовы к жертвам и чётко осознают, что и зачем делают. В то время как их оппоненты — полностью лишены аргументов.
А значит, победа — неизбежна».