ՀՀ-ում արժանապատիվ խաղաղություն հնարավոր է՝ Մոսվվա-Երևան-Թեհրան ռազմավարական ուղղությունը զարգացնելու դեպքում. Շարմազանով
24/08/2025 10:29
ՀՀԿ խոսնակ Էդուարդ Շարմազանովը գրել է․ «ՀՀ-ն իր անվտանգային ապագան նախ եւ առաջ պետք է կապի «Հյուսիս-Հարավ» / Մոսկվա-Երեւան-Թեհրան/ ուղղության հետ։
Փաշինյանական ավանտյուրայի մասին շատ է խոսվել։
Խոսել են թե փորաձագետները, թե քաղաքական ուժերը եւ թե պետական այրերը։
Բոլոր լուրջ վերլուծությունները ցույց են տալիս, որ Փաշինյանը ՀՀ-ն մոտեցնում է ոչ թե խաղաղության, այլ քաոսի։
Նրա չհաշվարկված ու թրքահպատակ քայլերը կարող են նույնիսկ հանգեցնել Հարավային Կովկասում առճակատման ռեգիոնալ ու ոչ միայն ռեգիոնալ պետությունների միջեւ։
Փաստացի հրաժարվելով հյուսիս-հարավ նախագծից՝ Նիկոլը Հայաստանը դարձնում է իբր «միջին միջանցք», իսկ իրականում Հարավային Կովկասում՝ «թուրանական միջանցք» նախագծի մաս։ Իսկ 99 տարով ՀՀ տարածքի մի մասը /43 կմ/ արտաքին կառավարման վարձակալության կամ արտապատվիրակման հանձնելը ռիսկեր է պարունակում ոչ միայն ՀՀ-ի, այլ նաեւ մարտահրավեր է Իրանի եւ ՌԴ-ի համար։
Արեւմուտքը հազարավոր կմ Հայաստանից հեռու է եւ չի կարող ու չի էլ պլանավորում պաշտպանել ՀՀ անվտանգությունը։
Ավելին. Արեւմուտքը նույնիսկ երաշխավոր չէ հնարավոր այս «գործարքի»։
Նրա շահերը մեր տարածաշրջանում կարող է ներկայացնել Թուրքիան, որի շահերը ոչ միայն չեն համընկնում, այլ հակադիր են ՀՀ անվտանգային շահերին։
Չմոռանանք, որ նույն Փաշինյանն էր 2020-ի աշնանը պնդում, որ Թուրքիան մտնում է տարածաշրջան՝ ավարտին հասցնելու Հայոց ցեղասպանությունը։
Իսկ այսօր նույն Փաշինյանը, արհամարհելով ՀՀ պետական շահը, Հայաստանը փորձում է դարձնել «թուրանական աշխարհի» մաս։
Ամեն պատեհ ու անպատեհ առիթով ինքնիշխանությունից խոսող Փաշինյանը Հայաստանի անվտանգային ապագան գրավադրում է երրորդ երկրի՝ գրգռելով իր հարավային հարեւանին։
Ու զավեշտ է, երբ այս ամենը նա անվանում է խաղաղություն։
Աշխարհաքաղաքական տեսանկյունից սա ակնհայտ սադրիչ քայլ է ՀՀ անվտանգության դեմ։
Ինչքան Չեմբեռլենը 1938-ին Մեծ Բրիտանիային մոտեցրեց խաղաղության, այնքան էլ Փաշինյանն է ՀՀ-ն մոտեցնելու խաղաղության։
Ինչքան Վրաստանի ու Ուկրաինայի «գունավոր հեղափոխություններն» այդ պետություններում խաղաղություն բերեցին, այնքան էլ 2018-ի նիկոլիստական «հեղափոխությունը» մեր ժողովրդին բերեց խաղաղություն։
ՀՀ-ում արժանապատիվ խաղաղություն հնարավոր է հաստատվել ազգային-պետական իշխանություն ունենալու
եւ «Հյուսիս-Հարավ»/Մոսվվա-Երեւան-Թեհրան/ ռազմավարական ուղղությունը զարգացման դեպքում։
Տարածաշրջանում բոլոր պետությունները պաշտպանում են իրենց շահերը, իսկ ո՞ւմ շահերն է պաշտպանում Փաշինյանը. հաստատ ոչ ՀՀ-ի»:

Шармазанов: достойный мир в Армении возможен при развитии стратегического направления Москва–Ереван–Тегеран
24/08/2025 13:39
Пресс-секретарь Республиканской партии Армении Эдуард Шармазанов написал:
«Армения должна связывать своё будущее в сфере безопасности, прежде всего, с развитием стратегического направления "Север–Юг", то есть оси Москва–Ереван–Тегеран.
О политической авантюре Пашиняна уже сказано немало — как экспертами, так и политическими силами и государственными деятелями. Все серьёзные аналитические оценки показывают: Пашинян не приближает Армению к миру — он ведёт страну к хаосу.
Его необдуманные и протурецкие шаги могут даже привести к конфронтации на Южном Кавказе между региональными и не только региональными государствами.
Фактически отказываясь от проекта "Север–Юг", Никол делает Армению частью так называемого "среднего коридора", а по сути — элементом турецкого проекта «Туранский коридор». А передача 43 км территории Армении в аренду или под внешнее управление на 99 лет несёт риски не только для безопасности Армении, но и представляет собой вызов интересам Ирана и России.
Запад находится в тысячах километров от Армении. Он не может и не планирует обеспечивать нашу безопасность. Более того, Запад даже не является гарантом возможной "сделки". Его интересы в регионе может представлять Турция — страна, чьи интересы не только не совпадают с армянскими, но и прямо противоположны им.
Не стоит забывать, что именно Пашинян в 2020 году заявлял: Турция возвращается в регион, чтобы завершить начатое — Геноцид армян. А теперь тот же Пашинян, игнорируя государственные интересы Армении, пытается встроить страну в проект "тюркского мира".
Пашинян, который при каждом удобном и неудобном случае говорит о суверенитете, сегодня отдает будущее безопасности Армении в залог третьей стране, провоцируя нашего южного соседа.
И это он называет "миром"? Это — не мир, а геополитическая провокация против армянской государственности и безопасности.
Настолько, насколько Чемберлен в 1938 году приблизил Великобританию к миру, настолько же Пашинян приближает Армению к миру. Настолько, насколько "цветные революции" в Грузии и на Украине принесли этим странам мир, настолько же "революция" 2018 года принесла его армянскому народу.
В Армении достойный и устойчивый мир возможен только при наличии национальной, государственно ориентированной власти и при развитии стратегического направления Москва–Ереван–Тегеран.
В условиях, когда все государства региона защищают собственные интересы, возникает закономерный вопрос: чьи интересы защищает Пашинян? Уж точно не интересы Республики Армения».