Ալբերտ Ազարյանի անվան մարզադպրոցի կառուցման նպատակով կառավարությունը հատկացրել է 6.9 միլիարդ դրամ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Երևանում ներկա է գտնվել Ալբերտ Ազարյանի անվան մարզադպրոցի հիմնարկեքի արարողությանը: Մարզադպրոցը կառուցվում է «Հրազդան» մարզադաշտի հարևանությամբ:
Միջոցառմանը ներկա են եղել նաև Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանը, Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը, Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը, Հայաստանի մարմնամարզության ֆեդերացիայի նախագահ Գագիկ Վանոյանը, Ա. Ազարյանի անվան մարզադպրոցի տնօրեն Պավել Քարտաշյանը, մարզիկներ:
Մարզադպրոցի կառուցման նպատակով Կառավարությունը հատկացրել է 6.9 միլիարդ դրամ։ Բյուջեն ներառում է նոր մարզադպրոցի նախագիծը, շինարարական աշխատանքները, հեղինակային և տեխնիկական հսկողությունը, սպորտային սարքավորումները, ներքին հարդարանքը և ենթակառուցվածքների ձևավորումը։ Մարզադպրոցը կունենա հատուկ մարզատեսակների (գեղարվեստական մարմնամարզություն և ակրոբատիկա) մարզասրահ, ունիվերսալ մարզադահլիճ՝ տրիբունայով՝ 532 հանդիսատեսի համար, կենցաղային տարածքներ, հանդերձարաններ և սանհանգույցներ, վարչական և սպասարկման տարածքներ, ավտոկայանատեղի՝ 88 մեքենայի համար, տեխնիկական տարածք, գույքի պահեստներ և արհեստանոց, ջեռուցման և օդափոխության համակարգ՝ առանձին սենյակների համար կարգավորումներով։
Նախատեսվում է մարզադպրոցի շինաշխատանքներն ավարտին հասցնել 2026թ․ նոյեմբերին։
Նոր մարզադպրոցը կդառնա շուրջ 300 պատանի և երիտասարդ մարզիկների պատրաստման ժամանակակից՝ միջազգային չափանիշներին համապատասխանող կենտրոն։ Համալիրում հնարավոր կլինի անցկացնել նաև միջազգային մրցաշարեր՝ ամրապնդելով Հայաստանի դիրքը և հեղինակությունը  մարմնամարզության և սպորտի աշխարհում։
Նոր համալիրը նաև կհյուրընկալի 2027 թվականին Հայաստանում առաջին անգամ անցկացվելիք Մարմնամարզության Եվրոպայի առաջնությունը՝ լիարժեք ենթակառուցվածքային պատրաստվածությամբ։

Правительство выделило 6,9 млрд драмов на строительство Спортивной школы имени Альберта Азаряна
Премьер-министр Никол Пашинян присутствовал на церемонии закладки фундамента Спортивной школы имени Альберта Азаряна. Спортивная школа строится рядом со стадионом «Раздан».
На мероприятии также присутствовали руководитель аппарата премьер-министра Араик Арутюнян, мэр Еревана Тигран Авинян, министр образования, науки, культуры и спорта Жанна Андреасян, президент Федерации гимнастики Армении Гагик Ваноян, директор Спортивной школы имени А.Азаряна Павел Карташян, спортсмены.
Правительство выделило 6,9 млрд драмов на строительство спортшколы. Бюджет включает проектирование новой спортшколы, строительные работы, авторский и технический надзор, спортивный инвентарь, внутреннюю отделку и формирование инфраструктуры. В спортшколе будут действовать спортивный зал для специальных видов спорта (художественная гимнастика и акробатика), универсальный спортивный зал с трибуной на 532 зрителя, бытовые помещения, раздевалки и санузлы, административные и служебные помещения, автостоянка на 88 автомобилей, техническая зона, складское помещение и мастерская, система отопления и вентиляции с индивидуальными настройками для отдельных помещений.
Строительство спортивной школы планируется завершить в ноябре 2026 года.
Новая спортивная школа станет соответствующим международным стандартам современным центром подготовки около 300 юных и молодых спортсменов. Комплекс также сможет принимать международные турниры, укрепляя позиции и репутацию Армении в мире гимнастики и спорта.
Полностью оснащенный в плане инфраструктуры новый комплекс также примет Чемпионат Европы по спортивной гимнастике, который впервые пройдет в Армении в 2027 году.