Լիահույս ենք մոտ ապագայում Ադրբեջանի տարածքով ռուսական գազի մատակարարումների հարցում․ Իրանի դեսպան
Իրանում ակնկալում են, որ Ադրբեջանի տարածքով ռուսական գազի մատակարարումները դեպի Իրան մոտ ապագայում իրականություն կդառնան։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին  ՏԱՍՍ գործակալության հետ հարցազրույցում խոսել է  Մոսկվայում Իրանի դեսպան Քազեմ Ջալալին։
«Մենք հույս ունենք, որ դա տեղի կունենա մոտ ապագայում։ Այժմ բանակցություններ ենք վարում «Գազպրոմ»-ի հետ, փաստացի բոլոր հարցերն արդեն լուծված են։ Սակայն  անհրաժեշտ է ընդհանուր լեզու գտնել գնի վերաբերյալ։ Եթե այս հարցը նույնպես լուծվի, ապա ամեն ինչ կգործարկվի»,- նշել է դեսպանը։
Անդրադառնալով Իսրայելի կողմից Իրանի հետ պատերազմելու հավանականությանը՝ դեսպանը նշել է, որ դրանք պարզապես ենթադրություններ են՝ հիմնված լրատվամիջոցների հրապարակումների վրա։
«Իսրայելական ռեժիմը պատերազմ ցանկացող ռեժիմ է։ Իր գոյության ընթացքում այն ​​ամենուր պատերազմ է ստեղծել։ Մենք չենք ողջունում պատերազմը, այն ոչ մի երկրի, ոչ մի տարածաշրջանի օգտին էլ չէ։ Բայց մենք այն ժողովուրդն ենք, որը լրջորեն է արձագանքում, եթե մեզ վրա հարձակվեն։ Նույնը տեղի ունեցավ 12-օրյա պատերազմի ժամանակ. եթե Իսրայելում լուրջ վնասներ չլինեին, նրանք հրադադար չէին առաջարկի։ Իրանը Գազա չէ, Գազայում նրանք կռվում են անպաշտպան, անմեղ մարդկանց դեմ»,- ընդգծել է նա։
Դեսպանի խոսքով՝ Իսրայելը միայնակ չի կարող որևէ պատերազմ սկսել, նրան օգնում են այլ ուժեր։
«Սա միջնորդավորված պատերազմ է, և Իսրայելը տարածաշրջանում կռվում է Արևմուտքի կողմից, այդ պատճառով նրանք անտեսում և չեն դատապարտում մարդկության դեմ գործած նրա հանցագործությունները»,- ասել է նա։
Իսրայելի կողմից Գազա քաղաքի գրավելու մտադրությունը դեսպանը  հանցագործություն է որակել։
«Այն փաստը, որ սիոնիստական ​​ռեժիմը (Իսրայելը) շրջափակում է Գազայի հատվածի մարդկանց և տանջում նրանց սովով, սպանում և վիրավորում նրանցից շատերին, իսկ հետո ասում, որ ուզում է գրավել ամբողջ տարածաշրջանը, չի կարող անվանվել այլ կերպ, քան մարդկության դեմ հանցագործություն։ Սա նշանակում է, որ նրանք անտեսում են բոլոր մարդկային կանոնները։ Ես չեմ ասում միջազգային կանոնները, քանի որ բոլոր միջազգային կանոններն ու օրենսդրությունն արդեն ոչնչացված են։ Բայց մեզ բոլորիս համար կան առնվազն մարդկային կանոններ, որոնք նույնպես լիովին անտեսվում են»,- նշել է Ջալալին։

В ближайшем будущем мы надеемся, что поставки российского газа через Азербайджан. Посол Ирана
Иран рассчитывает, что поставки российского газа в Иран через Азербайджан станут реальностью уже в ближайшем будущем. Как сообщает "Арменпресс", об этом заявил посол Ирана в Москве Казем Джалали в интервью агентству ТАСС.
"Мы надеемся, что это получится в ближайшие сроки. Мы сейчас проводим переговоры с “Газпромом”, практически все вопросы уже решены. Но надо найти общий язык по поводу цены. Если этот вопрос тоже решится, то все будет запущено", - отметил посол.
Говоря о вероятности войны Израиля с Ираном, посол отметил, что это лишь предположения, основанные на публикациях в СМИ.
"Израильский режим -это режим, который хочет войну. На протяжении своего существования он создавал войну везде. Мы не приветствуем войну, это не в пользу никаких стран, не в пользу региона. Но мы такой народ, который серьезно отвечает, если на нас нападают. То же самое произошло в течение 12-дневной войны: если бы в Израиле не было серьезных повреждений, они бы не предлагали прекращения огня. Иран - это не Газа, в секторе Газа они воют с беззащитными, невинными людьми", - подчеркнул он.
По словам посла, Израиль не может начать войну в одиночку, ему помогают другие державы.
"Это прокси-война и Израиль воюет в регионе со стороны Запада, поэтому они игнорируют и не осуждают его преступления против человечности", - сказал он.
Посол назвал намерение Израиля оккупировать город Газа преступлением.
"То, что сионистский режим (имеется в виду Израиль) блокирует людей в секторе Газа и мучает их с помощью голода, убивает и ранит многих из них, а затем говорит, что хочет захватить весь регион, невозможно назвать никак иначе, кроме как преступлением против человечности. Это значит, что они игнорируют все человеческие правила. Я не говорю международные правила, потому что уже все международные правила и законодательства были уничтожены. Но для нас всех есть как минимум человеческие правила, они тоже полностью игнорируются", - отметил Джалали.