Կապիտուլյացիայի ընթացքը հնարավոր է կասեցնել, եթե փոխվեն դրա պատճառ հանդիսացած իշխանությունները․ Սերժ Սարգսյան (Տեսանյութ)
26/08/2025 18:19
Լրագրողների հետ զրույցում ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը պատասխանեց հարցին՝ իշխանափոխության պարագայում հնարավո՞ր է չեղարկել այսպես կոչված՝ խաղաղության հռչակագիրը, որն իրականում Ադրբեջանի թելադրած պահանջների իրագործման մասին փաստաթուղթ է։
«Կապիտուլյացիան մեկանգամյա ակտ չէ, մեկանգամյա գործողություն չէ, շարունակական երևույթ է, և այդ ընթացքը հնարավոր է կասեցնել՝ միայն եթե փոխվեն այդ կապիտուլյացիայի պատճառ հանդիսացած և այդպիսի փաստաթուղթ ստորագրած իշխանությունները»,- ասաց Սերժ Սարգսյանը։
ՀՀ երրորդ նախագահը շեշտեց՝ իրենք երբեք չեն բացառել Ադրբեջանի հետ բանակցություններ վարելու անհրաժեշտությունը, սակայն դա չպետք է անել միայն զիջումների գնով՝ սեփական իշխանությունը պահելու նպատկով, ինչպես այսօր վարվում է Հայաստանի գործող իշխանությունը։

Серж Саргсян: процесс капитуляции можно остановить, если сменить власть, ставшей причиной этой капитуляции (ВИДЕО)
26/08/2025 18:39
В беседе с журналистами третий президент Армении Серж Саргсян прокомментировал возможность отмены так называемой декларации мира в случае смены власти, отметив, что документ представляет собой не что иное, как реализацию требований, навязанных Азербайджаном.
«Капитуляция — это не одноразовый акт, а затяжной процесс. И остановить его можно только в одном случае — смененпй власти, ставшей причиной этой капитуляции и подписавшие подобный документ», — заявил Саргсян.
Он подчеркнул, что никогда не отрицал необходимости переговоров с Азербайджаном, однако эти переговоры не должны вестись исключительно путём уступок с целью удержания власти, как это, по его словам, делает нынешнее руководство Армении.