Արցախի էջը փակված չէ, Արցախյան հակամարտությունը լուծված չէ, մենք չենք ընդունում ստորագրված պայմանավորվածությունները
Իշխան Սաղաթելյանի հայտարարությունը․
սեպտեմբերի 2-ը սովորական օր չէ, այն մեր ժողովրդի պայքարն ու հաղթանակը խորհրդանշող օրերից է, օր, երբ ծնունդ առավ հայկական երկրորդ հանրապետությունը՝ Արցախը։
Այսօր Հայաստանի, Ադրբեջանի և Թուրքիայի կառավարությունները միասնաբար ստիպում են մեզ փակել Արցախի էջը, լուռ ընդունել մեր նկատմամբ տեղի ունեցած ցեղասպանությունը և հրաժարվել արժանապատվությունից ու մեր բոլոր իրավունքներից։
Սակայն, ճշմարտությունը մեկն է. Արցախի էջը փակված չէ, մեր ժողովուրդն ունի իրավունքներ, որոնց համար պայքարը ոչ թե վտանգում է Հայաստանի Հանրապետությունը, այլ պաշտպանում է այն։
Ադրբեջանի կողմից ցեղասպանական գործողությունների արդյունքում Արցախում տեղի ունեցած էթնիկ զտման հետևանքով հարյուր հազարավոր արցախահայեր այսօր տնազուրկ են, բայց նրանց սրտերում ապրում է միևնույն երազանքը՝ վերադառնալ տուն, ապրել իրենց հողի վրա, ապրեցնել ազգային ժառանգությունը։
Ու այս պայքարը միայն արցախահայության պայքարը չէ: Դա մեր ժողովրդի պայքարն է, սա նաև Հայաստանը պաշտպանելու պայքարն է, սա ամեն հայ մարդու պայքարն է։
Եվ, անկախ տարբեր հարցերում մեր ունեցած տարաձայնություններից, այս հարցում մենք պետք է լինենք միասնական և տեր կանգնենք մեր իրավունքներին։
Ուստի, սեպտեմբերի 2-ին` ժամը 18:30-ին, Ազատության հրապարակում կկազմակերպվի միասնության մեծ հավաք, որտեղ մենք բոլորով կհայտարարենք` Արցախյան հակամարտությունը լուծված չէ, մենք չենք ընդունում ուժի կիրառմամբ և ուժ կիրառելու սպառնալիքով մեր անունից ստորագրված պայմանավորվածությունները, որոնք ոտնահարում են մեր բոլոր իրավունքները, մենք պահանջում ենք Բաքվում պահվող հայ գերնիների վերադարձ։
Աշխարհը պետք է տեսնի, որ մենք չենք ուրանում, չենք մոռանում և շարունակում ենք մեր պայքարը:
Սեպտեմբերի 2-ին` ժամը 18:30-ին, Ազատության հրապարակում միասին՝ հանուն մեր իրավունքների, հանուն Արցախի վերադարձի, հանուն մեր ազգային արժանապատվության, հանուն Հայաստանի Հանրապետության»։

Вопрос Арцаха не закрыт, Арцахский конфликт не решён, мы не признаём подписанные договорённости
2 сентября — это не обычный день. Это один из тех дней, который символизирует борьбу и победу нашего народа — день, когда родилась вторая армянская республика — Арцах.
Сегодня правительства Армении, Азербайджана и Турции совместными усилиями пытаются заставить нас закрыть страницу Арцаха, молча принять совершённый в отношении нас геноцид и отказаться от собственного достоинства и всех наших прав.
Однако истина одна: страница Арцаха не закрыта, наш народ имеет права, за которые борьба не угрожает Республике Армения, а защищает её.
В результате геноцида, совершённого Азербайджаном, и этнической чистки в Арцахе, сотни тысяч арцахских армян сегодня лишены своих домов, но в их сердцах живёт одна и та же мечта — вернуться домой, жить на своей земле, сохранить и продолжить свою национальную самобытность.
И эта борьба — не только борьба арцахских армян. Это борьба всего нашего народа. Это также борьба за защиту Армении. Это борьба каждого армянина.
Независимо от наших разногласий по другим вопросам, по этому вопросу мы обязаны быть едины и стоять на защите своих прав.
Поэтому 2 сентября в 18:30 на площади Свободы состоится массовый митинг единства, где мы все вместе заявим:
• Арцахский конфликт не урегулирован,
• Мы не признаём договорённости, подписанные от нашего имени в результате угрозы силой или ее применения,
• Мы требуем немедленного возвращения армянских военнопленных, удерживаемых в Баку.
Мир должен увидеть — мы не отрекаемся, не забываем и продолжаем нашу борьбу.
2 сентября в 18:30 на площади Свободы — вместе: за наши права, за возвращение Арцаха, за наше национальное достоинство, за Республику Армения».