Ստելու մեջ վարպետացած խմբակի ներկայացուցիչները մեղադրում են մեզ՝ մեր հայրենակիցների խնդիրները բարձրաձայնելու համար
26/08/2025 17:26
«Օրերս ահազանգել էի, որ գյուղմթերքով, մրգերով և շինանյութով բեռնված տասնյակ բեռնատարներ Վերին Լարսի անցակետում բախվելով խոչընդոտների՝ վերադառնում են:
Շրջանառվում են նաև տեղեկություններ, որ այս օրերին տեղադրվելու է շարժական լաբորատոր կետ, որտեղ մինչ Վերին Լարսի անցակետ հասնելը՝ մանրազնին ուսումնասիրության են ենթարկվելու գյուղմթերքով բեռնված բեռնատարները:
Ստախոսության մեջ ինձ մեղադրող Էկոնոմիկայի նախարար Գևորգը լավ կլիներ իրապես զբաղվեր գործով, որպեսզի նման խնդիրներ չառաջանային։ Դեռևս ամիսներ առաջ, երբ կոնյակագործները բողոքի ակցիաներ էին իրականացնում՝ ահազանգելով, որ հայկական խմիչքները Վրաստանի տարածքով ՌԴ չեն հասնում, նախարարը օրեր շարունակ խոստանում էր անձամբ մեկնել Վրաստան և տեղում լուծել խնդիրը։ Իսկ «լուծումն» այն է, որ նվազեցվել են կոնյակի արտադրության ծավալներն ու արտահանումը։
Ի՞նչ էր անում Գևորգը, երբ արգելվում էր ծաղիկների արտահանումը ՌԴ՝ հսկայական վնասներ պատճառելով ջերմոցատերերին։ Հիշեցնեմ, որ ծաղիկ արտադրողները որպես բողոքի նշան մայրուղիների վրա էին նետում վաճառքի համար անպիտան դարձած ծաղիկները։
Հեղուկ գազով բեռնված բեռնատարները ևս չեն կարողանում անարգել անցնել սահմանը, ինչի հետևանքով 100%-ով թանկացել է հեղուկ գազը։ Բեռնատարների վարորդներն ահազանգում են, որ պետության անգործության պայմաններում իրենք ստիպված են այս հարցերն անձամբ «լուծել» պատկան մարմինների հետ։ Սրա պատասխանը ո՞վ պիտի տա։
Ինչ վերաբերում է գյուղմթերքով բեռնված բեռնատարների խնդրին, ինքս ամեն պահի կապի մեջ եմ բեռնափոխադրողների հետ, նրանցից ստանում եմ տեսանյութեր, որտեղ պարզ երևում են բեռնատարների հերթերը:
Զավեշտալի է, որ 7 տարիների ընթացքում ստելու մեջ վարպետացած խմբակի ներկայացուցիչները մեղադրում են մեզ՝ մեր հայրենակիցների խնդիրները բարձրաձայնելու համար։ Դուք ի վիճակի եք առանց ամոթի փոքր-ինչ նշույլի անհետ կորածների ծնողներին ստել, և դեռ մե՞զ եք ստախոս անվանում։
Էկոնոմիկայի նախարար Գևորգը, երբ հպարտորեն հայտարարում է սահմանն անցնող մի քանի բեռնատարների մասին, հետաքրքրվու՞մ է բեռնափոխադրողներից և բեռնատարների վարորդներից, թե ինչ խնդիրների են բախվում վերջիններս սահմանը հատելուց հետո՝ Վրաստանում: Հրապարակեք նաև, թե այդ բեռնատարներից քանիսն են անխոչընդոտ տեղ հասնում, քանիսը՝ վերադառնում։
Ի դեպ, Ռոսսելխոզնադզորը փոխանցում է, որ 3 օրվա ընթացքում Հայաստանից ստացվել է կարանտինի ենթակա արտադրանքով 146 տրանսպորտային միջոց, որոնցից վերադարձվել է 21-ը, այն դեպքում, երբ էկոնոմիկայի նախարարը հայտարարում էր, որ Վրաստանից հետ է ուղարկվել ընդամենը 4 բեռնատար: Հիմա ո՞վ է ստում։
Մեր քաղաքականության հիմնական սկզբունքներից է յուրաքանչյուր խմբի կողքին լինելը՝ կլինի գյուղատնտես, ֆերմեր, արտադրող, թե արտահանող։ «Հերոս» հարկատուների հաշվին իրենց անձնական բարեկեցությունը հոգացող իշխանությունների հետ մեր տարբերությունը նաև սրանում է։
Ընդդիմադիրների մասին ցինիկ գրառումներ անելու փոխարեն ձեր հայացքներն ուղղեք նախ ձեզ, ձեր ապաշնորհ քաղաքականությանն ու անգործությանը, որի պատճառով բոլոր ոլորտները, այդ թվում՝ տնտեսությունը, հայտնվել են ողբերգական վիճակում»:

Гарник Даниелян: представители группы, ставшей мастерами лжи за последние 7 лет, обвиняют нас в том, что мы поднимаем проблемы наших соотечественников
26/08/2025 18:55
Депутат фракции «Армения» Гарник Даниелян выступил с критикой в адрес министра экономики Армении Геворга Папояна, обвинив последнего в бездействии на фоне серьёзных проблем с экспортом продукции в Россию.
«На днях я сообщил, что десятки грузовиков, загруженных сельхозпродукцией, фруктами и стройматериалами, сталкиваясь с препятствиями на КПП "Верхний Ларс", вынуждены возвращаться обратно. Появилась также информация о том, что в ближайшие дни планируется установка мобильной лаборатории, где фуры с продуктами будут подвергаться детальной проверке ещё до прибытия на КПП.
Вместо того чтобы по делу отреагировать на эти проблемы, министр экономики Геворг обвинил меня во лжи. Однако пусть он сначала отчитается, что сделал, когда в своё время коньячные производители выходили на акции протеста из-за блокирования поставок армянского алкоголя через территорию Грузии. Тогда он днями обещал поехать на место и решить проблему. Результат? Объёмы производства и экспорта коньяка сокращены.
Когда был запрещён экспорт цветов в Россию, что нанесло огромный ущерб тепличным хозяйствам, министр также бездействовал. Напомню, что производители выбрасывали испорченные цветы прямо на дороги.
Топливные фуры сжиженного газа также сталкиваются с преградами на границе, из-за чего цена на газ выросла на 100%. Водители грузовиков бьют тревогу, что в условиях бездействия государства вынуждены «решать» вопросы с соответствующими структурами сами. Кто за это ответит?
Что касается фур с сельхозпродукцией, я лично остаюсь на постоянной связи с перевозчиками, получаю от них видео, подтверждающие очереди на границе.
И теперь представители группы, ставшей мастерами лжи за последние 7 лет, смеют обвинять нас в том, что мы поднимаем реальные проблемы наших граждан? Вы не стесняетесь лгать даже родителям пропавших без вести, и ещё нас называете лжецами?
Министр экономики, с гордостью рассказывающий о нескольких грузовиках, якобы беспрепятственно пересёкших границу, пусть поинтересуется, с какими трудностями сталкиваются водители уже на территории Грузии. Опубликуйте также, сколько из этих машин добираются до места назначения, а сколько возвращаются обратно.
К слову, по данным Россельхознадзора, за три дня из Армении поступило 146 транспортных средств с продукцией, подлежащей карантину, из которых 21 была возвращена. А министр экономики утверждал, что вернули только 4. Так кто же врёт?
Одним из главных принципов нашей политики является быть рядом с каждой социальной группой — будь то фермер, аграрий, производитель или экспортер. В этом — наша принципиальная разница с властями, которые заботятся лишь о собственном благополучии за счёт так называемых «героических» налогоплательщиков.
Вместо циничных выпадов в адрес оппозиции обратите взгляд на самих себя, на свою провальную политику и бездействие, из-за которых практически все сферы, включая экономику, оказались в катастрофическом состоянии».