Արտահոսած զեկույց. 44-օրյա պատերազմում Ադրբեջանը բելառուսական զենքով հայկական 11 ԱԹՍ է խոցել. Hetq.am
26/08/2025 15:11
Ադրբեջանին զենքի վաճառքը սրել է Հայաստանի ու Բելառուսի հարաբերությունները, որոնք ՀԱՊԿ-ի շրջանակներում համարվում են գործընկերներ: Այս մասին գրում է «Հետք»-ը:
Տարիներ շարունակ ՀՀ պաշտոնյաները հրապարակային վրդովմունք են արտահայտել այն փաստի վերաբերյալ, որ Բելառուսը զենք-զինամթերք է վաճառում Ադրբեջանին, որի հետ երկարատեւ ռազմական հակամարտության մեջ է Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ:
Բելառուսից արտահոսած ներքին շրջանառության փաստաթղթերը ցույց են տալիս, որ բելառուսական որոշ զինատեսակներ 2020 թ. Ադրբեջանի կողմից կիրառվել են Լեռնային Ղարաբաղում հայ զինվորականների դեմ:
ՀՀ կառավարության համար Բելառուսի կողմից իր թշնամուն զենքի վաճառքը հատկապես մտահոգիչ է, քանի որ այս երկու երկրները Ռուսաստանի գլխավորած Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) անդամներ են: Չնայած նույն դաշինքի անդամ լինելուն՝ զենք արտադրող բելառուսական «Տետրաէդր» մասնավոր ընկերությունը, վերջինիս արտահոսած էլեկտրոնային նամակների եւ ներքին զեկույցների համաձայն, օգնել է Ադրբեջանին թարմացնել իր հակաօդային պաշտպանության (ՀՕՊ) համակարգերը:
Արտահոսած փաստաթղթերը ձեռք են բերել Կազմակերպված հանցավորության եւ կոռուպցիայի լուսաբանման նախագիծը (OCCRP) եւ վերջինիս գործընկերներ «Հետքն» ու «Բյուրո Մեդիան», որը հիմնել են վտարանդի բելառուս լրագրողները:

Утечка отчета: во время 44-дневной войны Азербайджан с помощью белорусского оружия сбил 11 армянских беспилотников — «Этк»
26/08/2025 15:52
Продажа белорусского оружия Азербайджану обострила отношения между Арменией и Беларусью — странами, формально являющимися партнёрами по Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ). Об этом сообщает издание «Этк».
На протяжении многих лет армянские официальные лица публично выражали возмущение по поводу поставок вооружений из Беларуси в Азербайджан, с которым Армения находится в затяжном конфликте вокруг Нагорного Карабаха.
Согласно утечке внутренних документов из Беларуси, часть белорусских вооружений использовалась Азербайджаном против армянских военнослужащих в ходе войны в Нагорном Карабахе в 2020 году.
Особое беспокойство армянской стороны вызывает тот факт, что Беларусь и Армения являются членами ОДКБ — военно-политического союза под эгидой России. Несмотря на это, согласно утечкам служебной переписки и внутренних отчётов, частная белорусская компания «Тетраэдр», производитель вооружений, оказывала помощь Азербайджану в модернизации его систем противовоздушной обороны.
Документы были получены Центром по расследованию коррупции и организованной преступности (OCCRP) в сотрудничестве с его партнёрами — изданиями Hetq и Bureau.media, основанным белорусскими журналистами в изгнании.