Իշխանությունը հայտարարում է «խաղաղության» մասին, բայց մեր հայրենակիցները շարունակում են մնալ Բաքվի բանտերում, ադրբեջանական զորքերն էլ՝ Հայաստանի տարածքում․ Սաղաթելյան
27/08/2025 19:18
Սեպտեմբերի 2-ին Երևանի Ազատության հրապարակում տեղի կունենա ՀՅԴ-ի կողմից կազմակերպված հանրահավաքը, որը նվիրված կլինի Արցախի անկախության օրվան։ Այս օրը տարիներ շարունակ նշվել է որպես հայ ժողովրդի պայքարի և հաղթանակի խորհրդանիշ։
News.am-ի հետ հարցազրույցում ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր, ՀՅԴ Գերագույն մարմնի ներկայացուցիչ Իշխան Սաղաթելյանն ընդգծել է, որ հանրահավաքը հարթակ կդառնա չլուծված խնդիրների մասին հիշեցնելու և ազգային իրավունքները պաշտպանելու համար։
«Արցախի հարցը լուծված չէ։ Ազատության հրապարակում կխոսենք արցախցիների հայրենիք վերադառնալու իրավունքի, գերիների վերադարձի և ընդհանրապես, այն մասին, որ գործող իշխանությունն իրավունք չունի ուժի սպառնալիքի տակ ժողովրդի անունից դավաճանաբար փաստաթղթեր ստորագրել։ Ժողովուրդն ունի կոլեկտիվ իրավունքներ, որոնք պետք է պաշտպանվեն», - ասել է նա։
Սաղաթելյանի խոսքով՝ Արցախի հարցը փակված ներկայացնելու վերաբերյալ իշխանությունների փորձերը ինքնախաբեություն են.
«Մեր ժողովուրդը համաձայն չէ սրա հետ, քանի որ 2023 թվականին Ադրբեջանի կողմից իրականացված ցեղասպանության և էթնիկ զտումների արդյունքում մարդիկ զրկվել են իրենց հայրենիքի մի մասից և դրանից հետո անընդունելի է ասել, որ հարցը փակված է»։
Հանրահավաք անցկացնելու գաղափարը  առաջացել է հանրային պահանջի ֆոնին․ «Ակնհայտ էր, որ միասին հավաքվելու և այս խնդիրների մասին բարձրաձայն հայտարարելու անհրաժեշտություն կա», - նշել է Սաղաթելյանը։
Նա ընդգծել է, որ հանրահավաքի կենտրոնական թեմաներից մեկը լինելու է ռազմագերիների հարցը․ «Չնայած իշխանությունների՝ այսպես կոչված խաղաղության մասին հայտարարություններին, մեր հայրենակիցները շարունակում են մնալ Բաքվի բանտերում, իսկ ադրբեջանական զորքերը գտնվում են ինքնիշխան Հայաստանի տարածքում։ Այդ պահանջներն ու դիրքորոշումները հստակ կձևակերպվեն հանրահավաքի ժամանակ»։
Ընդդիմադիր գործիչը նաև նշել է. «Այս հանրահավաքը միայն Արցախի և Արցախի ժողովրդի համար չէ։ Այն նաև Հայաստանի Հանրապետության անկախության և տարածքային ամբողջականության համար է»։

Власти заявляют о «мире», но наши соотечественники по-прежнему находятся в бакинских тюрьмах, а азербайджанские войска — на территории Армении — Ишхан Сагателян
2 сентября на площади Свободы в Ереване состоится митинг, организованный АРФ Дашнакцутюн, посвящённый Дню независимости Арцаха.
Эта дата на протяжении многих лет отмечалась как символ борьбы и победы армянского народа. В интервью News.am депутат фракции «Армения», представитель Верховного органа АРФД Ишхан Сагателян подчеркнул, что митинг станет платформой для напоминания о нерешённых проблемах и защиты национальных прав.
«Вопрос Арцаха не решён. На площади Свободы мы будем говорить о праве арцахцев вернуться на родину, о возвращении пленных и, в целом, о том, что действующая власть не имеет права подписывать документы от имени народа под угрозой силы. Народ обладает коллективными правами, которые подлежат защите», — заявил он.
По словам Сагателяна, попытки властей представить вопрос Арцаха закрытым — это самообман:
«Наш народ с этим не согласен, потому что в результате геноцида и этнических чисток, совершённых Азербайджаном в 2023 году, люди были лишены части своей родины. И в этих условиях недопустимо утверждать, что вопрос закрыт».
Идея проведения митинга, как отметил он, возникла на фоне общественного запроса:
«Было очевидно, что существует необходимость собраться вместе и громко заявить об этих проблемах», — добавил Сагателян.
Одной из центральных тем митинга станет вопрос военнопленных:
«Несмотря на заявления властей о так называемом мире, наши соотечественники всё ещё находятся в бакинских тюрьмах, а азербайджанские войска — на суверенной территории Армении. Эти требования и позиции будут чётко обозначены во время митинга».
Оппозиционный политик также отметил:
«Этот митинг — не только ради Арцаха и его народа. Это также борьба за независимость и территориальную целостность Республики Армения».