Նիկոլ, ե՞րբ ես վերջապես հրապարակելու 2019-ին քո սեղանին դրված կարգավորման պլանները, որոնք դու, քո իսկ խոստովանությանբ, մերժել ես, որ փրկես ՀՀ անկախությունը. Զուրաբյան
Խոսելիս այսօրվա ասուլիսին օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում ստորագրված եռակողմ հռչակագրի մասին` Փաշինյանը փորձել է հակադարձել նրանց, ովքեր ասում են, որ հռչակագիրը իրավական ուժ չունի և չի կարող դիտարկվել որպես խաղաղության համաձայնագիր: ։ Այս մասին Ֆեսյբուքի իր էջում գրել է ՀԱԿ փոխնախագահ Լևոն Զուրաբյանը:
«Փաշինյանն ասել է. «Հիմա ասում են դա «հռչակագիր է»՝ իբր դրանով ուզում են նսեմացնել «հռչակագրի» նշանակությունը: Ես Ձեզ համար նորություն ունեմ և դուք գնահատեք լավ նորություն է, թե ՝ վատ:
Ղարաբաղի հակամարտության ողջ ընթացքում այն փաստաթուղթը, որը 1994 թվականից մինչև վերջ բանակցվել է, անունը եղել է «Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության Նախագահների միջև Հռչակագիր»: Այսինքն, եթե «հռչակագիրը» էդպիսի վատ կարգավիճակ ունեցող փաստաթուղթ է, ուրեմն ինձնից նախորդները երեսուն տարի, այսինքն՝ 1994 թվականից մինչև 2018 թվականը, մեր բոլորի ռեսուրսները, էներգիան, նահատակների կյանքը զոհաբերել են «ոչինչ չարժեցող» մի թուղթ բանակցելու վրա: Թող իրենք էսօր ասեն, որ երբ իրենք «հռչակագիր» էին բանակցում, դա ոչ մի նշանակություն չուներ և թող խոստովանեն, որ խաբել են ժողովրդին:»
Փաշինյանն, ինչպես միշտ, ստում է: Մինսկի խմբի հովանու ներքո քննարկվող այն փաստաթղթերը, որոնք արդեն հրապարակվել են, ունեն հետևյալ կարգավիճակներ:
1. Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման համապարփակ համաձայնագիր (Всеобъемлющее соглашение по урегулированию нагорно-карабахского конфликта): 1997 հուլիս:
2. Լեռնային Ղարաբաղի զինված հակամարտության դադարեցման մասին համաձայնագիր (Соглашение о прекращении нагорно-карабахского конфликта): 1997 դեկտեմբեր:
3. «Ընդհանուր պետություն» անունն ստացած փաստաթուղթը վերնագրված է «Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության զինված հակամարտության համապարփակ կարգավորման սկզբունքների մասին», և, ինչքան էլ տարօրինակ է, վերնագրում չունի փաստաթղթի կարգավիճակի նկարագրություն, բայց «համաձայնագիր» հասկացությունը կիրառվում է «Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի մասին» վերնագրած ենթաբաժնի վերաբերյալ (О принципах всеобъемлющего урегулирования нагорно-карабахского вооруженного конфликта, Соглашение о статусе Нагорного Карабаха»): 1998 նոյեմբեր:
Այս ամենը կարող եք գտնել նշված թվականներին ՌԴ պաշտոնական ներկայացուցիչ Վլադիմիր Կազիմիրովի անձնական կայքում: Մյուս փաստաթղթերը մինչև հիմա հրապարակված չեն որեև հեղինակավոր աղբյուրի կողմից: Բայց այսքանն էլ բավարար է հասկանալու համար, որ սերիական ստախոս Փաշինյանը հերթական սուտն է կիրառում իր ձախողումները պարտակելու նպատակով:
Ի դեպ, Նիկոլ, ե՞րբ ես վերջապես հրապարակելու 2019 թվականին քո սեղանին դրված կարգավորման պլանները, որոնք դու, քո իսկ խոստովանությանբ, մերժել ես` որ փրկես Հայաստանի անկախությունը:
Իսկը ժամանակն է հրապարակելու այդ պլանը և ապացուցելու մեր հանրությանը, որ ԱՄՆ-ի, Ֆրանսիայի և Ռուսաստանի ներկայացված այս առաջարկը պարունակել է սպառնալիքներ մեր անկախության համար և հենց այդ պատճառով էլ մերժվել է քո կողմից»:

Зурабян: Никол, когда ты наконец опубликуешь планы урегулирования, которые лежали у тебя на столе в 2019 году и которые, по твоему же собственному признанию, ты отверг якобы ради спасения независимости Армении?
Вице-председатель партии "Армянский национальный конгресс" Левон Зурабян на своей странице в Facebook прокомментировал заявление премьер-министра Никола Пашиняна, сделанное на сегодняшней пресс-конференции в связи с трехсторонней декларацией, подписанной 8 августа в Вашингтоне:
«Пашинян попытался возразить тем, кто утверждает, что эта декларация не имеет юридической силы и не может рассматриваться в качестве мирного соглашения. Он сказал:
"Сейчас говорят, что это "декларация", будто бы с целью принизить её значение. У меня для вас новость — решите сами, хорошая она или плохая:
Весь переговорный процесс по Карабаху с 1994 года до конца сопровождался документом под названием "Декларация между президентами Республики Армения и Азербайджанской Республики". То есть, если "декларация" — это такой уж незначительный документ, значит, мои предшественники с 1994 по 2018 годы тратили ресурсы, энергию и человеческие жизни ради бумаги, не имеющей никакой ценности. Пусть сегодня выйдут и скажут, что они вели переговоры о ничтожном документе и признают, что обманывали народ"».
Зурабян в ответ пишет:
«Пашинян, как всегда, лжёт. Опубликованные документы, обсуждавшиеся под эгидой Минской группы, имели иное название и статус. Например:
Всеобъемлющее соглашение по урегулированию нагорно-карабахского конфликта— июль 1997 г.
Соглашение о прекращении нагорно-карабахского конфликта — декабрь 1997 г.
Документ, известный как "Общее государство", озаглавлен: "О принципах всеобъемлющего урегулирования нагорно-карабахского вооруженного конфликта". При этом понятие "соглашение" употребляется в разделе "Соглашение о статусе Нагорного Карабаха" — ноябрь 1998 г.
Все эти документы можно найти на личном сайте официального представителя Российской Федерации тех лет — Владимира Казимирова. Остальные документы до сих пор не были опубликованы ни одним авторитетным источником. Но и этого достаточно, чтобы понять: серийный лжец Пашинян в очередной раз прибегает ко лжи, чтобы прикрыть свои провалы».
В завершение Зурабян вновь обращается к премьер-министру:
Кстати, Никол, когда ты наконец обнародуешь планы урегулирования, которые лежали у тебя на столе в 2019 году и которые, по твоему же собственному признанию, ты отверг — якобы ради спасения независимости Армении?
Самое время их опубликовать и доказать обществу, что предложения, сделанные США, Францией и Россией, действительно содержали угрозы независимости Армении — и именно поэтому ты их отверг».