Ես և ՀՀ կառավարությունը չենք կարող հրաժարվել էքսկալ-անկլավների հարցից. Փաշինյան (Տեսանյութ)
Նույնիսկ մեծ ցանկության դեպքում ես և ՀՀ կառավարությունը և ՀՀ որևէ մի կառավարություն չի կարող հրաժարվել էքսկլավ–անկլավների հարցից, որովհետև մենք ունենք Արծվաշեն. ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարեց Փաշինյանը։
Ըստ նրա՝ 1991թ.-ի Ալմաթայի հռչակագրի իմաստն այն է, որ Խորհրդային Հայաստանն իր ադիմինիստրատիվ տարածքով և սահմաններուվ դառնում է անկախ Հայաստան, իսկ Խորհրդային Ադրբեջանն իր ադիմինիստրատիվ խորհրդային սահմաններով՝ անկախ Ադրբեջան։ Այսինքն՝ 2022թ–ի հոկտեմբերի 6–ի Պրահայի պայմանավորվածության կետից մենք գնում ենք ինստիտուցիոնալացման ճանապարհով և այդ ճանապարհը շարունակելու ենք»,–ասաց նա` կրկին պնդելով, թե «խաղաղությունն անշրջելի է»։

Пашинян: я и правительство Армении не можем отказаться от вопроса эксклавов и анклавов (ВИДЕО)
«Даже при большом желании ни я, ни правительство Армении, ни какое-либо другое правительство Республики Армения не может отказаться от вопроса эксклавов и анклавов, потому что у нас есть Арцвашен».
По его словам, суть Алма-Атинской декларации 1991 года заключается в том, что Советская Армения становится независимой Республикой Армения в своих административных границах, а Советский Азербайджан — независимым Азербайджаном в пределах своих административных советских границ.
«То есть, начиная с пункта Пражского соглашения от 6 октября 2022 года, мы движемся по пути институционализации — и намерены продолжать этот путь», — отметил Пашинян, вновь подчеркнув, что «мир необратим».