«Նախաձեռնվել է քրեական վարույթ՝ ՀՀ ԱԳՆ աշխատակցի կողմից լրտեսություն, պետական դավաճանություն կատարելու դեպքի վերաբերյալ»․ Քննչական կոմիտե
«2025 թվականի հունիսի 20-ին ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունից ստացված հաղորդման հիման վրա ՀՀ քննչական կոմիտեի պետության, սահմանադրական կարգի հիմունքների և հասարակական անվտանգության դեմ ուղղված հանցագործությունների քննության գլխավոր վարչությունում Քրեական օրենսգրքի 418-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 424-րդ հոդվածի 1-ին մասով առերևույթ հանցանքների հատկանիշներով նախաձեռնվել է քրեական վարույթ՝ ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության աշխատակցի կողմից լրտեսության, օտարերկրյա պետության ներկայացուցչին պետական գաղտնիք պարունակող տեղեկությանը ծանոթանալու համար պայմաններ ստեղծելու, թշնամական գործունեություն իրականացնելու համար օգնություն ցույց տալու եղանակով պետական դավաճանություն կատարելու դեպքի վերաբերյալ:
Քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում ՀՀ ԱԳՆ աշխատակցի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 418-րդ հոդվածի 1-ին մասով (պետական դավաճանություն)։
Քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում որևէ տվյալ ձեռք չի բերվել նշված հանցագործությանը այլ անձանց, այդ թվում՝ ՀՀ ԱԳՆ այլ աշխատակցիների մասնակցության, ինչպես նաև նշված աշխատակցին աջակցելու կամ օժանդակելու վերաբերյալ, հետևաբար, զանգվածային լրատվության միջոցներով տարածված այն տեղեկությունը, թե նշված աշխատակիցը չի գործել միայնակ, չի համապատասխանում իրականությանը:
Ի հերքումն ԶԼՄ-ներում տարածված տեղեկությունների՝ նշենք նաև, որ տվյալ անձը բարձրաստիճան պաշտոնյա, ինչպես նաև արտերկրում ՀՀ հյուպատոս չի հանդիսացել»։

Возбуждено уголовное дело по факту шпионажа и государственной измены, совершённых сотрудником МИД Армении – Следственный комитет
29/08/2025 19:56
На основе сообщения, полученного из Службы национальной безопасности Армении 20 июня 2025 года, в СК инициировано уголовное производство по части 1 статьи 418 и части 1 статьи 424 УК Армении, по факту государственной измены, совершенной сотрудником Министерства иностранных дел Республики Армения путем шпионажа, создания условий для ознакомления представителя иностранного государства со сведениями, содержащими  государственную тайну, а также оказания содействия в осуществлении враждебной деятельности. Об этом говорится в сообщении, распространенном СК РА.
«В отношении сотрудника МИД РА избрана мера пресечения в виде ареста.
В ходе предварительного следствия не получено данных об участии в упомянутом преступлении других лиц, в том числе иных сотрудников Министерства иностранных дел РА, а также об оказании поддержки или помощи данному сотруднику. Следовательно, распространенные в средствах массовой информации сведения о том, что указанный сотрудник действовал не один, не соответствует действительности.
В опровержение распространенной в СМИ информации, отметим, что данный гражданин не являлся высокопоставленным должностным лицом, а также не был консулом РА за рубежом», - говорится в сообщении.
Отметим, что, согласно прессе, речь идет об Ашхен Аракелян, которая шпионила в пользу Азербайджана.