Հրապարակվել են ՀՀ-ի և ԱՄՆ-ի միջև ստորագրված փոխըմբռնման հուշագրերը
Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների Կառավարության եւ Հայաստանի Հանրապետության Կառավարության միջեւ ԱԲ-ի եւ կիսահաղորդիչների ոլորտում նորարարական գործընկերության մասին
Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների կառավարությունը եւ Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը (այսուհետ՝ Մասնակիցներ), ընդունելով իրենց ընդհանուր հետաքրքրվածությունը նորարարությունը, տնտեսական զարգացումը եւ տեխնոլոգիական առաջընթացը խթանելու հարցում, արտահայտելով փոխադարձ հետաքրքրվածություն Հայաստանի կիսահաղորդիչների էկոհամակարգում ներդրումներ կատարելու առնչությամբ, որը կնպաստի տեխնոլոգիական առեւտրայնացմանը եւ տնտեսական շահին երկու Մասնակիցների համար, հաստատելով ընդհանուր ցանկությունը մեծացնելու աջակցությունը կիսահաղորդիչների մատակարարման դիմակայուն շղթաների հարցում, եւ ընդունելով Մասնակիցների աշխատանքների փոխլրացնող բնույթը եւ նրանց միջեւ ռազմավարական առավել սերտ համագործակցության օգուտները, հասել են հետեւյալ փոխըմբռնմանը.
I. Նպատակը
Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները եւ Հայաստանի Հանրապետությունը մշակում են սույն փոխըմբռնման հուշագիրն ԱՄՆ-Հայաստան ռազմավարական գործընկերության կանոնադրությանը համապատասխան՝ նպատակ ունենալով խորացնել փոխգործակցությունը կիսահաղորդիչների մատակարարման անվտանգ շղթաների մշակման հարցում, այդ թվում՝ կիսահաղորդիչների էկոհամակարգ եւ ինտեգրալ միկրոսխեմաների (ԻՄՍ) եւ էլեկտրոնային արդյունաբերության ճյուղերի հարցում, իրենց համապատասխան արդյունաբերությունների միջեւ կապեր ստեղծելու եւ արհեստական բանականության հավելվածներն առեւտրայնացնելու, ինչպես նաեւ Հայաստանի գնահատված կարգավիճակն ԱՄՆ-ի արտահանումների վերահսկողության համակարգի շրջանակներում բարձրացնելու համար պահանջվող անհրաժեշտ պայմաններն իրագործելու ուղղությամբ։
Մասնակիցները նպատակ ունեն արձագանքելու իրենց կիսահաղորդիչների մատակարարման շղթայի եւ արհեստական բանականության ոլորտներում զարգացման առաջնահերթություններին, այդ թվում՝
• ուսումնասիրելով Հայաստանի կիսահաղորդիչների էկոհամակարգն առավել զարգացնելու հնարավորությունները.
• խրախուսելով մասնավոր հատվածի ներդրումները նաեւ համատեղ ծրագրերի եւ պետական-մասնավոր գործընկերությունների ուսումնասիրության միջոցով՝ արագացնելու սույն փոխըմբռնման հուշագրի (այսուհետ՝ ՓՀ) գործնական իրականացումը.
• մեծացնելով կիսահաղորդիչների մատակարարման անվտանգ շղթաների եւ արհեստական բանականության հավելվածների մշակման լավագույն գործելակերպերի վերաբերյալ տեղեկությունների փոխադարձ փոխանակումը.
• ընդլայնելով երկկողմ եւ միջազգային քննարկումներն արտահանումների վերահսկողության միջոցների լավագույն գործելակերպերի վերաբերյալ.
• խթանելով համատեղ գիտահետազոտական գործընկերությունները (նաեւ Հայաստան-ԱՄՆ երկազգ գիտական հիմնադրամի հնարավոր ստեղծման միջոցով) կիսահաղորդիչների հարցում, ինչպես նաեւ մատակարարման շղթաների դիմակայունությունը՝ նորարարությանը, աշխատուժի զարգացմանը, գիտելիքների եւ տեխնոլոգիական փոխանցմանն աջակցելու համար։
II. Համագործակցության ոլորտները
Մասնակիցները նպատակ ունեն փոխգործակցելու մի շարք ոլորտներում, այդ թվում՝ հետեւյալ ոլորտներում.
• ԱՄՆ մասնավոր հատվածի, միավորումների եւ համապատասխան այլ շահագրգիռ կողմերի շրջանում Հայաստանում առկա կիսահաղորդիչների էկոհամակարգի եւ արտահանումների վստահելի վերահսկողության մեխանիզմների վերաբերյալ իրազեկվածության բարձրացում․
• կիսահաղորդիչների անվտանգ մատակարարման շղթաների արտահանումների վերահսկողության միջոցների ընդլայնում․
• արհեստական բանականության հավելվածների եւ մոդելի մշակման արտահանումների արդյունավետ հսկողության միջոցների ամրապնդում․
• Մասնակիցների միջեւ համագործակցության ընդլայնում՝ սահմանելու, վերհանելու եւ կանխելու արհեստական բանականության ռեսուրսների շեղումը․
• աշխատուժի պատրաստում՝ արհեստական բանականության հավելվածներն արդյունավետորեն օգտագործելու եւ ինտեգրելու, այդ թվում՝ ազատության, ճշգրտության, ամբողջականության եւ նպատակի հետ կապված խնդիրների հարցում․
• Հայաստանի բարձր տեխնոլոգիական ոլորտում ներդրումները եւ ենթակառուցվածքի զարգացումը խթանելու հնարավորություններ։
III. Ընդհանուր դրույթներ
1. Տեւողությունը․ Սույն ՓՀ-ն գործողության մեջ է մտնում դրա ստորագրման ամսաթվից եւ նախատեսված է, որ գործի մեկ (1) տարի ժամկետով։ Ակնկալվում է սույն ՓՀ-ի շրջանակներում համագործակցությունը շարունակել եւս 3 ժամկետներով, եթե Մասնակիցներից մեկը մյուսին սույն ՓՀ-ի շրջանակներում համագործակցությունը դադարեցնելու իր մտադրության մասին գրավոր չծանուցի դադարեցման ամսաթվից առնվազն վաթսուն (60) օր առաջ։ Սույն ՓՀ-ի մեկնաբանման կամ կիրառման հետ կապված ցանկացած տարաձայնություն կարող է լուծվել բարեկամաբար՝ Մասնակիցների իրավասու մարմինների միջեւ խորհրդակցությունների միջոցով։
2. Փոփոխությունները․ Մասնակիցները կարող են սույն ՓՀ-ում փոփոխություններ կատարել փոխադարձ գրավոր որոշմամբ։
3. Կոնտակտային անձինք․ Մասնակիցները նպատակ ունեն նշանակելու իրենց համապատասխան հաստատություններից կոնտակտային անձանց՝ սույն ՓՀ-ի իրականացումը համակարգելու համար։
4. Հաշվետվությունները եւ երկխոսությունը․ Մասնակիցները նպատակ ունեն պարբերական խորհրդակցություններ անցկացնել, այդ թվում՝ փորձագիտական եւ բարձր մակարդակներով՝ առաջընթացն ուսումնասիրելու եւ փոխգործակցության նոր հնարավորություններ վերհանելու համար։
5. ՓՀ-ի գործողությունը․ Սույն ՓՀ-ում ոչինչ չի առաջացնում միջազգային կամ ներպետական իրավունքով սահմանված իրավունքներ կամ պարտավորություններ։ Մասնակիցները մասնավորապես ընդունում են, որ սույն ՓՀ-ն միջոցների տրամադրման պարտավորություն չէ։ Մասնակիցները նպատակ ունեն պահպանելու իրենց առանձին եւ եզակի առաքելությունները եւ մանդատները եւ իրենց սեփական պարտականությունները։ Սույն ՓՀ-ով սահմանված կարգով մասնակիցների միջեւ համագործակցությունը չպետք է մեկնաբանվի որպես գործընկերություն կամ այլ տեսակի իրավաբանական սուբյեկտի կամ անձի ստեղծում։ Յուրաքանչյուր Մասնակից պետք է սույն ՓՀ-ի առնչությամբ առաջացող բոլոր ծախսերը կատարի իր հաշվին։ Մասնակիցները նպատակ ունեն սույն ՓՀ-ն իրականացնելու այնպիսի եղանակով, որը չի միջամտում Մասնակիցների միջեւ սույն ՓՀ-ն ստորագրվելուց առաջ կամ հետո առկա որեւէ այլ պայմանավորվածության։ Սույն ՓՀ-ում ոչինչ նախատեսված չէ մեկնաբանվելու որպես բացառիկ աշխատանքային հարաբերություն։
ՓՈԽԸՄԲՌՆՄԱՆ ՀՈՒՇԱԳԻՐ
Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների Կառավարության եւ Հայաստանի Հանրապետության Կառավարության միջեւ էներգետիկ անվտանգության ոլորտում գործընկերության մասին
Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների կառավարությունը եւ Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը (այսուհետ՝ Մասնակիցներ),
արտահայտելով փոխադարձ հետաքրքրվածություն Հայաստանի էներգետիկ ոլորտում ներդրումներ կատարելու առնչությամբ՝ Հայաստանի էներգետիկ բազմազանեցման, անվտանգության, դիմակայունության եւ Հայաստանի էներգետիկ ոլորտի արդիականացմանը նպաստելու նպատակով,
հաստատելով քաղաքացիական ոլորտում ատոմային հարցերով համագործակցությունն ընդլայնելու ընդհանուր ցանկությունը,
ընդունելով Մասնակիցների աշխատանքների փոխլրացնող բնույթը եւ նրանց միջեւ ռազմավարական առավել սերտ համագործակցության օգուտները,
հասել են հետեւյալ փոխըմբռնմանը․
Սույն փոխըմբռնման հուշագրի (այսուհետ՝ ՓՀ) նպատակն է փոխգործակցել Հայաստանի էներգետիկ համակարգի դիմակայունության բարելավման ուղղությամբ, այդ թվում՝ Հայաստանի էներգետիկ ոլորտի կարգավորումները եւ շուկայի ստանդարտները միջազգային լավագույն գործելակերպերին համապատասխանեցնելու միջոցով, եւ Հայաստանի ցածր ածխածնային, մրցունակ եւ միջազգայնորեն ինտեգրված էներգետիկ տնտեսության անցմանը նպաստելու ուղղությամբ։
Մասնակիցները նպատակ ունեն արձագանքելու Հայաստանի էներգետիկ ոլորտի առաջնահերթություններին, այդ թվում՝
• մասնավոր հատվածի ներդրումները խրախուսելով,
• քաղաքացիական ոլորտում ատոմային էներգիայի հարցերով համագործակցությունն ընդլայնելով,
• էներգետիկ խիստ կարեւոր օբյեկտների պաշտպանությունը մեծացնելով, եւ
• խիստ կարեւոր եւ սոցիալական ենթակառուցվածքների էներգետիկ դիմակայունությունը եւ անկախությունն ամրապնդելով,
• տարածաշրջանային համագործակցությունը եւ միջսահմանային էներգետիկ առեւտրի հնարավորությունները խթանելով,
• Հայաստանի էներգետիկ ոլորտի աշխատուժի հմտությունների զարգացմանը եւ կարողությունների զարգացմանն աջակցելով։
Մասնակիցները նպատակ ունեն փոխգործակցելու մի շարք ոլորտներում, այդ թվում՝ հետեւյալ ոլորտներում, սակայն չսահմանափակվելով դրանցով.
1. քաղաքացիական ոլորտում ատոմային էներգիայի հարցերով համագործակցություն, այդ թվում՝ փոքր մոդուլային ռեակտորների տեխնոլոգիաներ,
2. ներդրումների խթանում՝ Հայաստանի խիստ կարեւոր էներգետիկ ենթակառուցվածքը հզորացնելու համար, այդ թվում՝ վերականգնվող էներգիայի աղբյուրների համար էներգակուտակիչ մարտկոցային կայանների զարգացման հարցում, եւ
3. ներդրումների խթանում՝ Հայաստանի էլեկտրահաղորդման եւ բաշխման ցանցերն արդիականացնելու համար,
4. Հայաստանի էներգետիկ ենթակառուցվածքի կիբեռանվտանգության մեծացում, այդ թվում՝ տեխնիկական օժանդակության միջոցով։
1. Տեւողությունը. Սույն ՓՀ-ն գործողության մեջ է մտնում դրա ստորագրման ամսաթվից եւ նախատեսված է, որ գործողության մեջ լինի մեկ (1) տարի ժամկետով։ Ակնկալվում է սույն ՓՀ-ի շրջանակներում համագործակցությունը շարունակել եւս 3 ժամկետներով, եթե Մասնակիցներից մեկը մյուսին սույն ՓՀ-ի շրջանակներում համագործակցությունը դադարեցնելու իր մտադրության մասին գրավոր չծանուցի դադարեցման ամսաթվից առնվազն վաթսուն (60) օր առաջ։ Սույն ՓՀ-ի մեկնաբանման կամ կիրառման հետ կապված ցանկացած տարաձայնություն կարող է լուծվել բարեկամաբար՝ Մասնակիցների իրավասու մարմինների միջեւ խորհրդակցությունների միջոցով։
2. Փոփոխությունները. Մասնակիցները կարող են սույն ՓՀ-ում փոփոխություններ կատարել փոխադարձ գրավոր որոշմամբ։
3. Կոնտակտային անձինք. Մասնակիցները նախատեսում են նշանակել իրենց համապատասխան հաստատություններից կոնտակտային անձանց՝ սույն ՓՀ-ի իրականացումը համակարգելու համար։
4. Հաշվետվությունները եւ երկխոսությունը. Մասնակիցները նախատեսում են պարբերական խորհրդակցություններ անցկացնել, այդ թվում՝ փորձագիտական եւ բարձր մակարդակներով՝ առաջընթացն ուսումնասիրելու եւ փոխգործակցության նոր հնարավորություններ վերհանելու համար։
5. ՓՀ-ի գործողությունը. Սույն ՓՀ-ում ոչինչ չի առաջացնում միջազգային կամ ներպետական իրավունքով սահմանված իրավունքներ կամ պարտավորություններ։ Մասնակիցները մասնավորապես ընդունում են, որ սույն ՓՀ-ն միջոցների տրամադրման պարտավորություն չէ։ Մասնակիցները նախատեսում են պահպանել իրենց առանձին եւ եզակի առաքելությունները եւ մանդատները եւ իրենց սեփական պարտականությունները։ Սույն ՓՀ-ով սահմանված կարգով մասնակիցների միջեւ համագործակցությունը չպետք է մեկնաբանվի որպես գործընկերություն կամ այլ տեսակի իրավաբանական սուբյեկտի կամ անձի ստեղծում։ Յուրաքանչյուր Մասնակից պետք է սույն ՓՀ-ի առնչությամբ առաջացող բոլոր ծախսերը կատարի իր հաշվին։ Մասնակիցները նախատեսում են սույն ՓՀ-ն իրականացնել այն եղանակով, որը չի միջամտում Մասնակիցների միջեւ սույն ՓՀ-ն ստորագրվելուց առաջ կամ հետո առկա որեւէ այլ պայմանավորվածության։ Սույն ՓՀ-ում ոչինչ նախատեսված չէ մեկնաբանվելու որպես բացառիկ աշխատանքային հարաբերություն։
Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների Կառավարության եւ Հայաստանի Հանրապետության Կառավարության միջեւ «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծի կարողությունների զարգացման ոլորտում գործընկերության մասին
շեշտելով աներկբա աջակցությունը Հայաստանի ինքնիշխանությանը, տարածքային ամբողջականությանը եւ դրա միջազգայնորեն ճանաչված սահմանների անխախտելիությանը,
արտահայտելով փոխադարձ հետաքրքրվածություն Հայաստանի «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծում ներդրում կատարելու եւ Հայաստանի ենթակառուցվածքների եւ սահմանային անվտանգությունը բարելավելու հարցում,
հաստատելով Հայաստանի ենթակառուցվածքների եւ սահմանային անվտանգության մասով կարողությունները եւ որպես տարածաշրջանային եւ համաշխարհային առեւտրի արդյունավետ տարանցիկ հանգույց գործելու հնարավորությունը բարելավելու ընդհանուր ցանկությունը, եւ
հասել են հետեւյալ փոխըմբռնմանը.
Սույն փոխըմբռնման հուշագրի (այսուհետ՝ ՓՀ) նպատակն է փոխգործակցել Հայաստանի ենթակառուցվածքների եւ սահմանային անվտանգության բարելավման ուղղությամբ, այդ թվում՝ Մասնակիցների միջեւ ներդրումների, ռեսուրսների, վերապատրաստման եւ գործընկերության միջոցով։
Մասնակիցները նպատակ ունեն արձագանքելու Հայաստանի ենթակառուցվածքների եւ սահմանային անվտանգության առաջնահերթություններին, այդ թվում՝
• մաքսային հսկողության արդյունավետությունը եւ սահմանային անվտանգության հարցում համագործակցությունը եւ կարողությունների զարգացումն ընդլայնելով, այդ թվում՝ ապօրինի տեղափոխման եւ մաքսանենգության դեմ պայքարելու համար,
• ԱՄՆ-ի ազգային անվտանգության դեպարտամենտի եւ Հայաստանի ազգային անվտանգության ծառայության սահմանապահ զորքերի եւ Պետական եկամուտների կոմիտեի միջեւ լավագույն գործելակերպերի փոխանակմանը նպաստելով,
• կիբեռանվտանգության ոլորտում լավագույն գործելակերպերի եւ կարողությունների ընդլայնում։
• Հայաստանի սահմանային անվտանգության մեծացում վերապատրաստման, ԱՄՆ կառավարության ռեսուրսների եւ ԱՄՆ-ի ազգային անվտանգության դեպարտամենտի մաքսային եւ սահմանային պաշտպանության գործակալությունից ստացված լավագույն գործելակերպերի միջոցով.
• կիբեռպաշտպանության գործողությունների մասով ներդրումների ավելացում. եւ
• ներդրումների խթանում՝ Հայաստանի ենթակառուցվածքները, ինչպես նաեւ սահմանային անվտանգության ոլորտն արդիականցնելու համար։
1. Տեւողությունը. Սույն ՓՀ-ն գործողության մեջ է մտնում դրա ստորագրման ամսաթվից եւ նախատեսված է, որ գործի մեկ (1) տարի ժամկետով։ Ակնկալվում է սույն ՓՀ-ի շրջանակներում համագործակցությունը շարունակել եւս 3 ժամկետներով, եթե Մասնակիցներից մեկը մյուսին սույն ՓՀ-ի շրջանակներում համագործակցությունը դադարեցնելու իր մտադրության մասին գրավոր չծանուցի դադարեցման ամսաթվից առնվազն վաթսուն (60) օր առաջ։ Սույն ՓՀ-ի մեկնաբանման կամ կիրառման հետ կապված ցանկացած տարաձայնություն կարող է լուծվել բարեկամաբար՝ Մասնակիցների իրավասու մարմինների միջեւ խորհրդակցությունների միջոցով։
3. Կոնտակտային անձինք. Մասնակիցները նպատակ ունեն նշանակելու իրենց համապատասխան հաստատություններից կոնտակտային անձանց՝ սույն ՓՀ-ի իրականացումը համակարգելու համար։
5. ՓՀ-ի գործողությունը. Սույն ՓՀ-ում ոչինչ չի առաջացնում միջազգային կամ ներպետական իրավունքով սահմանված իրավունքներ կամ պարտավորություններ։ Մասնակիցները մասնավորապես ընդունում են, որ սույն ՓՀ-ն միջոցների տրամադրման պարտավորություն չէ։ Մասնակիցները նպատակ ունեն պահպանելու իրենց առանձին եւ եզակի առաքելությունները եւ մանդատները եւ իրենց սեփական պարտականությունները։ Սույն ՓՀ-ով սահմանված կարգով մասնակիցների միջեւ համագործակցությունը չպետք է մեկնաբանվի որպես գործընկերություն կամ այլ տեսակի իրավաբանական սուբյեկտի կամ անձի ստեղծում։ Յուրաքանչյուր Մասնակից պետք է սույն ՓՀ-ի առնչությամբ առաջացող բոլոր ծախսերը կատարի իր հաշվին։ Մասնակիցները նպատակ ունեն սույն ՓՀ-ն իրականացնելու այնպիսի եղանակով, որը չի միջամտում Մասնակիցների միջեւ սույն ՓՀ-ն ստորագրվելուց առաջ կամ հետո առկա որեւէ այլ պայմանավորվածության։ Սույն ՓՀ-ում ոչինչ նախատեսված չէ մեկնաբանվելու որպես բացառիկ աշխատանքային հարաբերություն»:

Опубликованы меморандумы о взаимопонимании, подписанные между Республикой Армения и США
Правительство Армении обнародовало меморандумы о взаимопонимании между Республикой Армения и Соединенными Штатами Америки.
Меморандум о взаимопонимании (МоВ) между Арменией и США о партнерстве в развитии потенциала для проекта «Перекресток мира»
Правительства США и Армении, подчеркивая свою неизменную поддержку суверенитета, территориальной целостности и неприкосновенности международно признанных границ Армении,
выражая взаимную заинтересованность в инвестировании в проект Армении «Перекресток мира» и в улучшении инфраструктуры и безопасности границ Армении, подтверждая общее стремление к улучшению инфраструктуры и возможностей безопасности границ Армении и ее способности служить эффективным транзитным узлом для региональной и мировой торговли, а также признавая взаимодополняющий характер работы участников и преимущества более тесного стратегического сотрудничества между ними, достигли понимания.
Целью настоящего МоВ является сотрудничество в целях улучшения инфраструктуры и безопасности границ Армении, в том числе посредством инвестиций, ресурсов, обучения и партнерских отношений между Участниками.
Участники стремятся решать приоритетные задачи Армении в области инфраструктуры и безопасности границ, в том числе путем:
• поощрения инвестиций частного сектора,
• повышения эффективности таможенного контроля и сотрудничества в области безопасности границ и наращивания потенциала, в том числе для борьбы с незаконным оборотом и контрабандой,
• содействия обмену передовым опытом между Министерством внутренней безопасности США и Пограничными войсками Службы национальной безопасности Армении и Комитетом по государственным доходам,
• совершенствования передового опыта и потенциала в области кибербезопасности.
II. Области сотрудничества
Участники намерены сотрудничать в ряде областей, включая, помимо прочего, следующие области:
• Укрепление безопасности границ Армении посредством обучения, ресурсов правительства США и передового опыта Таможенного и пограничного управления Министерства внутренней безопасности США;
• Увеличение инвестиций в операции по киберзащите;
• Содействие инвестициям в модернизацию инфраструктуры Армении, включая безопасность границ.
III. Общие положения
1. Срок действия: Настоящий МоВ вступает в силу с даты его подписания и действует в течение одного года. Предполагается, что сотрудничество в рамках настоящего МоВ будет продолжаться в течение дополнительных 3 (трех) сроков, если один из Участников не уведомит другого в письменной форме о своем намерении прекратить сотрудничество в рамках настоящего МоВ не менее чем за шестьдесят (60) дней до даты прекращения. Любой спор, касающийся толкования или применения настоящего МоВ, может быть урегулирован мирным путем посредством консультаций между компетентными органами Участников.
2. Поправки: Участники могут вносить поправки в настоящий МоВ путем принятия совместного письменного решения.
3. Контактные лица: Участники намерены назначить контактных лиц из своих соответствующих учреждений для координации реализации настоящего МоВ.
4. Отчеты и диалог: Участники намерены проводить регулярные консультации, в том числе на уровне экспертов и высокого уровня, для обзора прогресса и выявления новых возможностей для сотрудничества.
5. Действие МоВ: Ничто в настоящем Меморандуме о взаимопонимании не создает прав или обязательств по международному или национальному праву. Участники прямо признают, что настоящий МоВ не является обязательством предоставлять ресурсы. Участники намерены сохранять свои отдельные и самостоятельные миссии и мандаты, а также свои собственные обязанности. Сотрудничество между Участниками, предусмотренное настоящим МоВ, не должно толковаться как создание товарищества или любого иного юридического или физического лица. Каждый Участник несет все расходы, понесенные в связи с настоящим Меморандумом о взаимопонимании, за свой счет. Участники намерены реализовывать настоящий МоВ таким образом, чтобы это не нарушало любые другие договоренности, существовавшие между Участниками до или после подписания настоящего МоВ. Ничто в настоящем МоВ не должно толковаться как исключительно трудовые отношения.
Меморандум о взаимопонимании между Арменией и США о партнерстве в области энергетической безопасности
Правительства США и РА (далее – Участники)
выражая взаимную заинтересованность в инвестировании в энергетический сектор Армении для содействия энергетической диверсификации, безопасности, устойчивости и модернизации энергетического сектора Армении, подтверждая общее желание к расширению сотрудничества в области гражданской ядерной энергетики, признавая взаимодополняющий характер работы Участников и преимущества более тесного стратегического сотрудничества между ними, достигли следующего взаимопонимания:
I. Цель
Целью настоящего Меморандума о взаимопонимании (далее именуемого «МоВ») является сотрудничество в целях повышения устойчивости энергетической системы Армении, в том числе путем приведения правил и рыночных стандартов энергетического сектора Армении в соответствие с лучшей международной практикой, а также содействие переходу Армении к низкоуглеродной, конкурентоспособной и международно интегрированной энергетической экономике.
Участники нацелены на реагирование на приоритеты энергетического сектора Армении, в том числе путем:
• расширения сотрудничества по вопросам гражданской ядерной энергетики,
• повышения защиты критически важных энергетических объектов,
• укрепления энергетической устойчивости и независимости критически важной и социальной инфраструктуры,
• стимулирования регионального сотрудничества и возможностей трансграничной энергетической торговли,
• поддержки развития навыков и наращивания потенциала кадрового потенциала энергетического сектора Армении.
II. Направления сотрудничества
Участники намерены сотрудничать в ряде областей, включая, но не ограничиваясь следующими отраслями:
1. сотрудничество по вопросам ядерной энергетики в гражданской сфере, включая технологии малых модульных реакторов,
2. стимулирование инвестиций для укрепления критически важной энергетической инфраструктуры Армении, включая развитие станций по производству аккумуляторных батарей для возобновляемых источников энергии,
3. стимулирование инвестиций в модернизацию сетей передачи и распределения электроэнергии Армении,
4. повышение кибербезопасности энергетической инфраструктуры Армении, в том числе посредством технической помощи.
1. Срок действия: данный МоВ вступает в силу с даты его подписания, предусмотрено, что он будет действовать в течение одного (1) года. Ожидается, что сотрудничество в рамках настоящего МоВ будет продолжаться еще 3 периода, если один из Участников не уведомит другого в письменной форме о своем намерении прекратить сотрудничество в рамках настоящего МоВ не менее чем за шестьдесят (60) дней до даты прекращения действия. Любые разногласия относительно толкования или применения настоящего МоВ могут быть урегулированы мирным путем посредством консультаций между компетентными органами Участников.
2. Изменения: Участники могут вносить поправки в настоящий МоВ путем принятия совместного письменного решения.
4. Отчетность и диалог: Участники планируют проводить периодические консультации, в том числе на экспертном и высоком уровнях, для анализа достигнутого прогресса и выявления новых возможностей для сотрудничества.
5. Действие МоВ: ничто в настоящем МоВ не создает никаких прав или обязательств в соответствии с международным или национальным законодательством. Участники, в частности, признают, что настоящий МоВ не является обязательством предоставлять средства. Участники намерены сохранить свои отдельные и уникальные миссии и мандаты, а также свои собственные обязанности. Сотрудничество между Участниками, предусмотренное настоящим МоВ, не должно толковаться как создание партнерства или любого иного юридического субъекта или лица. Каждый Участник несет все расходы, понесенные в связи с настоящим МоВ, за свой счет. Участники намерены реализовывать настоящий МоВ таким образом, чтобы это не нарушало любые другие договоренности, существовавшие между Участниками до или после подписания настоящего МоВ. Ничто в настоящем МоВ не должно толковаться как исключительно трудовые отношения.
Меморандум о взаимопонимании между Арменией и США об инновационном партнерстве в области биотехнологий и полупроводников
Правительства США и Армении (далее именуемые «Участники»), признавая общую заинтересованность в содействии инновациям, экономическому развитию и технологическому прогрессу, выражая взаимную заинтересованность в инвестировании экосистему полупроводников Армении, которая будет способствовать коммерциализации технологий и получению экономической выгоды обоими Участниками, подтверждая общее стремление увеличить поддержку устойчивых цепочек поставок полупроводников и признавая взаимодополняющий характер работы Участников и преимущества более тесного стратегического сотрудничества между ними, достигли понимания.
I. Цель.
Соединенные Штаты Америки и Республика Армения разрабатывают настоящий Меморандум о взаимопонимании (МоВ) в соответствии с Уставом стратегического партнерства США и Армении с целью углубления сотрудничества в развитии безопасных цепочек поставок полупроводников, включая экосистему полупроводников, интегральные схемы и электронную промышленность, создания связей между соответствующими отраслями промышленности и коммерциализации приложений искусственного интеллекта, а также создания необходимых условий для повышения статуса Армении в рамках системы экспортного контроля США.
Участники намерены решать свои приоритетные задачи в области цепочки поставок полупроводников и развития искусственного интеллекта, в том числе путем:
• изучения возможностей дальнейшего развития полупроводниковой экосистемы Армении;
• стимулирования инвестиций частного сектора, в том числе посредством совместных программ и государственно-частного партнерства, для ускорения практической реализации настоящего Меморандума о взаимопонимании.
• расширения взаимного обмена информацией о передовой практике обеспечения безопасности цепочек поставок полупроводников и разработки приложений искусственного интеллекта.
• расширения двусторонних и международных обсуждений передовой практики в области мер экспортного контроля.
• Содействие развитию совместных исследовательских партнерств (в том числе путем возможного создания армяно-американского двустороннего научного фонда) в области полупроводников, а также устойчивости цепочек поставок для поддержки инноваций, развития рабочей силы, знаний и передачи технологий.
Участники намерены сотрудничать в ряде областей, включая следующие:
• Повышение осведомленности среди частного сектора США, ассоциаций и других соответствующих заинтересованных сторон об экосистеме полупроводников и надежных механизмах экспортного контроля в Армении.
• Расширение экспортного контроля для обеспечения безопасности цепочек поставок полупроводников.
• Укрепление эффективного экспортного контроля для приложений искусственного интеллекта и разработки моделей.
• Расширение сотрудничества между Участниками для выявления, идентификации и предотвращения нецелевого использования ресурсов искусственного интеллекта.
• Обучение рабочей силы эффективному использованию и интеграции приложений искусственного интеллекта, включая вопросы, связанные со свободой, точностью, целостностью и целью.
• Возможности для содействия инвестициям и развитию инфраструктуры в высокотехнологичном секторе Армении.
1. Срок действия: Настоящий МоВ вступает в силу с даты его подписания и действует в течение одного года. Ожидается, что сотрудничество в рамках настоящего МоВ продлится еще 3 периода, если один из Участников не уведомит другого в письменной форме о своем намерении прекратить сотрудничество в рамках настоящего Меморандума о взаимопонимании не менее чем за шестьдесят дней до даты прекращения. Любые разногласия относительно толкования или применения настоящего МоВ могут быть урегулированы мирным путем посредством консультаций между компетентными органами Участников.
4. Отчетность и диалог: Участники намерены проводить регулярные консультации, в том числе на экспертном и высоком уровнях, для анализа достигнутого прогресса и выявления новых возможностей для сотрудничества.
5. Действие МоВ: Ничто в настоящем Меморандуме о взаимопонимании не создает никаких прав или обязательств по международному или национальному праву. Участники прямо признают, что настоящий Меморандум о взаимопонимании не является обязательством предоставлять ресурсы. Участники намерены сохранять свои отдельные и различные миссии и мандаты, а также свои собственные обязанности. Сотрудничество между Участниками, как изложено в настоящем МоВ, не должно толковаться как создание товарищества или любого другого типа юридического или физического лица. Каждый Участник несет все расходы, понесенные в связи с настоящим МоВ, за свой счет. Участники намерены реализовывать настоящий МоВ таким образом, чтобы это не нарушало любые другие договоренности, существовавшие между Участниками до или после подписания настоящего МоВ. Ничто в настоящем Меморандуме о взаимопонимании не должно толковаться как исключительные трудовые отношения.