Փաշինյանի հորինած «խաղաղությունը» փշրվում է Բաքվում պահվող հայ ռազմագերիների հիշատակումից. Աշոտյան (Տեսանյութ)
30/08/2025 12:58
Ռազմագերիների հարցը Նիկոլ Փաշինյանի համար գոյություն չունեցող հարց է. ԵՄ գրասենյակի առջև մեկ ժամ լուռ ակցիայից հետո լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանը։
«Այդ հարցն իրեն խանգարում է, խանգարում է իր հեքիաթին, խաղաղության կեղծ դարաշրջանի քարոզչությանը, որովհետև ամեն անգամ, երբ տեսնում ենք Բաքվի և Երևանի բանտերում իրենց քաղաքական պայքարի և կարծիքի համար բանտարկված մեր հայրենակիցներին, Նիկոլ Փաշինյանի հորինված խաղաղությունը փշրվում է հազարավոր բեկորների, և այդ բեկորները որևէ կերպ աղերս չունեն իրենց կողմից մատուցված հեքիաթային իրականության խոստումների հետ»,– ասաց Աշոտյանը։
Ըստ նրա՝ իշխանափոխության դեպքում միանշանակ հնարավորություն կա գերիների ազատ արձակմանը։
«Իմ հայրենակիցները հանկարծ չվարակվեն Նիկոլի կողմից սրսկվող այս հոռետեսությամբ, իբրև թե ոչինչ հնարավոր փոխել հնարավոր չէր։ Ամեն ինչ հնարավոր է փոխել։ Իհարկե՝ ամեն ինչ չէ, որ հնարավոր է հետ բերել, բայց կանխել ՀՀ-ի անկումն ու ջախջախումը հնարավոր է, հետ բերել մեր հայորդիներին Բաքվի բանտերից՝ հնարավոր է, պատասխանատվության կանչել Բաքվի ռեժիմին մարդկության դեմ գործած ոճիրների, էթնիկ զտումների, ցեղասպանության համար՝ հնարավոր է, պատասխանատվության կանչել դավաճաններին, որոնք բերել են այս պատերազմը, երբ Նիկոլ Փաշինյանը սեփական խոստովանական ցուցմունք տվեց, որ բերել է՝ իմանալով, թե ինչ է անում»,– ասաց նա։

Выдуманный Пашиняном «мир» рушится при одном лишь упоминании армянских военнопленных, удерживаемых в Баку — Ашотян (ВИДЕО)
30/08/2025 14:09
После часовой молчаливой акции протеста перед офисом Европейского союза в Ереване вице-председатель Республиканской партии Армении Армен Ашотян в беседе с журналистами заявил, что тема армянских военнопленных, удерживаемых в Баку, для Никола Пашиняна как будто не существует.
«Этот вопрос мешает ему, мешает его вымышленной сказке о "мирной эпохе". Каждый раз, когда мы вспоминаем о наших соотечественниках, заключённых в тюрьмах Баку и Еревана за свою политическую борьбу и убеждения, выдуманный Пашиняном мир рассыпается на тысячи осколков. И эти осколки не имеют ничего общего с иллюзорными обещаниями, которыми нас кормят», — сказал Ашотян.
По его словам, смена власти создаст реальные предпосылки для освобождения пленных.
«Пусть мои соотечественники не поддаются пессимизму, который распространяет Никол, будто бы ничего изменить невозможно. Всё изменить — возможно. Конечно, не всё можно вернуть, но остановить падение и крах Армении — возможно. Вернуть наших парней из бакинских тюрем — возможно. Привлечь к ответственности бакинский режим за преступления против человечности, этнические чистки и геноцид — возможно. И привлечь к ответственности предателей, развязавших эту войну, тоже возможно — включая самого Пашиняна, который, по сути, сам признался, что знал, к чему ведёт», — подчеркнул Ашотян.