Սերժ Սարգսյանը Բակո Սահակյանի ծննդյան առիթով հեռախոսազրույց է ունեցել նրա ընտանիքի անդամների հետ
Արցախի Հանրապետության նախկին նախագահ Բակո Սահակյանի ծննդյան հոբելյանի առիթով այսօր ՀՀ երրորդ նախագահ, ՀՀԿ նախագահ Սերժ Սարգսյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Բակո Սահակյանի ընտանիքի անդամների հետ, մաղթել նրանց համբերություն և տոկունություն:
Սերժ Սարգսյանը հույս է հայտնել, որ Արցախի ազատության և անկախության, արցախահայության անվտանգության համար կյանքի լավագույն տարիներն անմնացորդ Հայրենիքին ծառայեցրած իր մարտական ընկերոջ և Արցախի ռազմաքաղաքական ղեկավարության մյուս ներկայացուցիչների նկատմամբ Բաքվում իրականացվող ապօրինի դատավարությունը հնարավորինս շուտ կավարտվի, և պատանդի կարգավիճակում պահվող մեր բոլոր ռազմագերիների հետ Բակո Սահակյանը Հայրենիք կվերադառնա:
Նախագահ Սարգսյանը վստահեցրել է, որ այդ նպատակով ինքը և իր գլխավորած քաղաքական ուժը՝ ՀՀԿ-ն, շարունակելու են իրենց հնարավորությունների սահմաններում ամեն ինչ անել միջազգային հարթակներում և Հայաստանում այս խնդիրը մշտապես բարձրաձայնելու, ելքեր փնտրելու պատշաճ իրավապաշտպանության և արդարադատության հասնելու ուղղությամբ, ինչպես նաև ամենօրյա ուշադրության և հոգածության կենտրոնում պահելու Բաքվի բանտերում ապօրինաբար պահվող մարտական ընկերների ընտանիքներին:

Серж Саргсян провел телефонный разговор с родными находящегося в плену в Азербайджане Бако Саакяна
По случаю юбилея бывшего президента Республики Арцах Бако Саакяна сегодня третий президент Армении, лидер Республиканской партии Армении (РПА) Серж Саргсян провел телефонный разговор с членами семьи Бако Саакяна, выразив им пожелания терпения и стойкости. Об этом сообщает пресс-служба третьего президента Армении.
Серж Саргсян выразил надежду, что незаконный суд, проводимый в Баку в отношении его боевого товарища, который посвятил лучшие годы своей жизни служению Родине ради свободы и независимости Арцаха и безопасности армян Арцаха, а также других представителей военного и политического руководства Арцаха, завершится как можно скорее.
Он также подчеркнул, что Бако Саакян вернется на Родину вместе со всеми нашими военнопленными.
Президент Саргсян заверил, что он и возглавляемая им политическая сила – РПА – будут продолжать делать все возможное в международных организациях и в Армении, чтобы постоянно поднимать этот вопрос, искать пути обеспечения надлежащей правозащитной и судебной защиты, а также держать в центре ежедневного внимания и заботы семьи боевых товарищей, незаконно содержащихся в бакинских тюрьмах.