Նիկոլ Փաշինյանի չինական վոյաժը և Շանհայի Համագործակցության կազմակերպությանը անդամակցելու Հայաստանի հայտը պայթեցնում են ռեժիմի կողմից փչած ԵՄ անդամության փուչիկը. Արմեն Աշոտյան
Նիկոլ Փաշինյանի չինական վոյաժը եւ, մասնավորապես, Շանհայի Համագործակցության կազմակերպությանը անդամակցելու Հայաստանի հայտը եւս մեկ անգամ պայթեցնում են ռեժիմի կողմից փչած ԵՄ անդամության փուչիկը, այս մասին հայտարարել է ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանը։
«Այո՛, այս փուլում ֆորմալ իրավական արգելքներ նման միաժամանակյա անդամության համար ԵՄ-ի եւ ՇՀԿ-ի միջեւ, ի տարբերություն ԵԱՏՄ-ի, չկան։ Սակայն ռեալ քաղաքականության տեսակետից դեպի Բրյուսել եւ դեպի Պեկին վեկտորները իրարամերժ են։
Ի դեպ, կամ տգետ էին, կամ էլ մանիպուլյատիվ ՇՀԿ լիիրավ անդամությանը դիմելու փաշինյանական հիմնավորումները, որոնք նա հնչեցրեց օգոստոսի 16-ին՝ ասելով, թե ՇՀԿ-ն մտադրված է վերացնել դիտորդի կամ ասոցիացված անդամի կարգավիճակները»,- նշել է նա։
Ըստ Աշոտյանի՝ իրականում, երեկ Չինաստանում ընդունված եզրափակիչ հռչակագրով այդ կազմակերպությունն ընդամենը միավորել է այդ երկու ստատուսները եւ այսպիսով արժեզրկել նաեւ Բրյուսելի չինովնիկների համար նախատեսված նիկոլական կուտը։
«Իսկ թե ինչո՞ւ այդ նույն հռչակագիրը, անդրադառնալով այլ տարածաշրջաններին՝ Աֆղանստանից մինչեւ Գազա, չի անդրադարձել Հարավային Կովկասին իւ հայ-ադրբեջանական գործընթացին, առանձին վերլուծության հարց է»,- հավելել է ՀՀԿ փոխնախագահը։

Визит Пашиняна в Китай и заявка на вступление в ШОС окончательно лопают мыльный пузырь про членство Армении в ЕС — Армен Ашотян
Визит премьер-министра Никола Пашиняна в Китай и, в частности, подача заявки Армении на вступление в Шанхайскую организацию сотрудничества (ШОС) в очередной раз «прокалывают» мыльный пузырь членства в ЕС, раздутый действующим режимом. Об этом заявил вице-председатель Республиканской партии Армен Ашотян.
«Да, на данном этапе между ЕС и ШОС, в отличие от Евразийского экономического союза, формально не существует юридических препятствий для одновременного членства. Однако с точки зрения реальной политики векторы, ведущие в Брюссель и в Пекин, противоречат друг другу», — отметил он.
По словам Ашотяна, обоснования, озвученные Пашиняном 16 августа в пользу подачи заявки на полноправное членство в ШОС, были либо некомпетентны, либо манипулятивны. В частности, премьер заявил, что ШОС якобы намерена отменить статусы наблюдателя и ассоциированного члена.
«На самом деле, как следует из принятой накануне в Китае итоговой декларации, организация просто объединила эти два статуса. Тем самым, кстати, она также обесценила наживку, которую Пашинян пытался бросить брюссельским чиновникам», — подчеркнул вице-председатель РПА.
«Ну а то, почему в той же итоговой декларации, при наличии упоминаний о других регионах — от Афганистана до Газы, — полностью обойдён вниманием Южный Кавказ и армяно-азербайджанский процесс, уже тема для отдельного анализа», — добавил Ашотян.