Մեղադրանքը ոչ միայն շինծու է, այլև բողոքարկման գործընթացը քրեական գործիքակազմով տորպեդահարելու ամոթալի փորձ. Գարեգին Խումարյան
01/09/2025 15:57
Մեղադրանքը բացարձակ շինծու է և իրականության հետ որևէ աղերս չունի. Aysor.am-ի հետ զրույցում նշեց ՀՀ հանրային ռադիոընկերության նախկին տնօրեն Գարեգին Խումարյանը՝ ի պատասխան Քննչական կոմիտեի կողմից  իր նկատմամբ հարուցված քրեական հետապնդման։
«Անվանս շուրջ հարուցված քրեական գործի վերաբերյալ կասեմ հետևյալը․ այն վերաբերում է իմ կողմից դատական կարգով Հանրային ռադիոընկերության տնօրենի այսպես կոչված մրցույթի հետևանքները դատական կարգով բողոքարկելու գործընթացին։ Մեղադրանքի մասով՝ այն բացարձակ շինծու է և իրականության հետ որևէ աղերս չունի։ Ավելին՝ այն ոչ այլ ինչ է, քան վարչական-քաղաքացիական ընթացակարգով զարգացող բողոքարկման գործընթացը քրեական գործիքակազմով տորպեդահարելու ամոթալի փորձ»,-ասաց Խումարյանը։
Հիշեցնենք, որ Քննչական կոմիտեն հաղորդագրություն էր տարածել՝ նշելով, որ Հայաստանի հանրային ռադիոընկերության նախկին տնօրեն Գարեգին Խումարյանը կազմել է կեղծ դատավարական փաստաթուղթ, ինչի համար նրա նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 479-րդ հոդվածի 1-ին մասով (ապացույցներ, բացատրություններ կամ դատավարական փաստաթղթեր կամ օպերատիվ-հետախուզական միջոցառման արդյունքով ստացված տվյալներ կամ առարկաներ կեղծելը, փոխելը, ոչնչացնելը կամ թաքցնելը կամ կեղծ ապացույցներ ներկայացնելը)։

Гарегин Хумарян: Обвинение не только сфабриковано, но и является позорной попыткой торпедировать процесс обжалования с помощью уголовного инструментария
01/09/2025 16:30
Обвинение абсолютно сфабриковано и не имеет ничего общего с реальностью. Об этом заявил в беседе с Aysor.am бывший директор Общественного радио Армении Гарегин Хумарян, комментируя уголовное преследование, инициированное против него Следственным комитетом.
«Что касается возбужденного уголовного дела, то оно связано с процессом судебного обжалования итогов так называемого конкурса на должность директора Общественного радио, — отметил Хумарян. — Обвинение в этой связи абсолютно сфабриковано и не имеет никакой связи с действительностью. Более того, это не что иное, как позорная попытка торпедировать административно-гражданский процесс обжалования с помощью уголовного инструментария», — заявил он.
Напомним, ранее Следственный комитет распространил сообщение, в котором утверждается, что бывший директор Общественного радио Армении Гарегин Хумарян сфальсифицировал процессуальный документ, в связи с чем в отношении него возбуждено уголовное дело по части 1 статьи 479 Уголовного кодекса (фальсификация, изменение, уничтожение или сокрытие доказательств, объяснений, процессуальных документов, сведений и предметов, полученных при проведении оперативно-розыскного мероприятия, а равно представление заведомо ложных доказательств).