«Համատեղ դիմումը» ընդունելով՝ ԵԱՀԿ-ն լեգիտիմացնում է ուժի կիրառումը՝ որպես վեճերի կարգավորման միջոց»․ Հայ Դատը՝ ԵԱՀԿ Մինսկի գործընթացի լուծարման մասին
Հ.Յ.Դ. Հայ դատի կենտրոնական խորհրդի հայտարարությունը ԵԱՀԿ Մինսկի գործընթացի լուծարման վերաբերյալ․
«Այսօր ԵԱՀԿ նախարարական խորհուրդը «լուռ ընթացակարգով» որոշում է ընդունել լուծարել ԵԱՀԿ Մինսկի կառույցները և դադարեցնել դրանց ֆինանսական միջոցները։ Այս որոշումը հաջորդել է Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարների 2025թ․ օգոստոսի 8-ի համատեղ դիմումին, որը տարածվեց օգոստոսի 11-ին։
Այս «համատեղ դիմումը» ազատ կամքի արտահայտում չէր։ Դա Ադրբեջանի կողմից պարտադրված նախապայմաններից մեկն էր՝ այսպես կոչված «Խաղաղության պայմանագիրը» ստորագրելու համար, որը վերջնական տեսքի էր բերվել 2025թ․ մարտին և հրապարակվել օգոստոսի 11-ին, սակայն մինչ այժմ չի ստորագրվել Ադրբեջանի՝ մշտապես աճող պահանջների պատճառով, ներառյալ՝ Հայաստանին Սահմանադրությունը փոխելու հարկադրանքը։ Հայաստանը համաձայնել է այդ «համատեղ դիմումին» ուժի և դրա սպառնալիքի կիրառման պայմաններում, ինչի հետևանքով այն, միջազգային իրավունքի համաձայն, համարվում է անվավեր։
Հայաստանի կառավարության՝ Ադրբեջանին անընդհատ զիջելու քաղաքականությունը՝ պայմանավորված իշխանությունը պահպանելու ցանկությամբ, չի ծառայում հայոց պետության և ազգային շահերին և լուրջ հարված է հասցնում Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքին։ 2021թ․ իշխանության գալով՝ այս կառավարությունը խոստացել էր տարբեր ուղի, Ազգային ժողովին ներկայացնելով մի ծրագիր, որն այժմ իրականացվողի ճիշտ հակառակն էր։
Ադրբեջան-Հայաստան «համատեղ դիմումը» ընդունելով՝ ԵԱՀԿ-ն լեգիտիմացնում է ուժի կիրառումը՝ որպես վեճերի կարգավորման միջոց։ Սա տեղի է ունենում այն բանից հետո, երբ Ադրբեջանը 2023թ․ սեպտեմբեր-հոկտեմբերին իրականացրեց Արցախի էթնիկ զտում՝ 120,000 հայերի վտարելով իրենց հայրենի հողերից՝ շրջափակման, պաշարման և խաղաղ բնակչության դեմ զինված հարձակման միջոցով։ Այս գործողությունները, որոնք լայնորեն փաստագրված և հաստատված են, համաձայն միջազգային իրավունքի, համարվում են հանցագործություններ։
1992թ․ԵԱՀ(Խ)Կ Մինսկի խմբի ստեղծման համար հիմք հանդիսացած խնդիրը՝ Արցախի հայերի իրավունքներն ու անվտանգությունը, մինչ օրս մնում է չլուծված։ Ադրբեջանի 2020 և 2023 թվականների պատերազմներն ու շարունակվող ցեղասպանական քայլերը ստիպեցին ավելի քան 150,000 հայերի լքել իրենց բնակավայրերը, բայց չվերացրին խնդիրը։ Ընդհակառակը, Արցախի ժողովուրդը շարունակում է զրկված մնալ իր ամենտարրական իրավունքներից։
ԵԱՀԿ-ի և միջազգային հանրության կողմից այս հարցերով չզբաղվելը կլինի լուրջ սխալ։ Երկարատև խաղաղությունը պահանջում է սկզբունքներ՝ միջազգային իրավունք, արդարություն և դիվանագիտություն, այլ ոչ թե հարկադրանք։ Դրա առանցքային բաղադրիչը Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված հայերի ապահով և արժանապատիվ վերադարձի իրավունքն է, որը հաստատվել է Արդարադատության միջազգային դատարանի 2023թ․ նոյեմբերի 17-ի որոշմամբ։ Ոչ պակաս հրատապ է նաև Ադրբեջանի կողմից պահվող հայ գերիների անհապաղ ազատ արձակումը և մշակութային ժառանգության պաշտպանությունը։
Թեպետ ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը այլևս չի գործում, այն մարմնավորած սկզբունքը՝ իսկական բազմակողմանիություն և միջազգային միջնորդություն, մնում է անփոխարինելի։ Այժմ դրա մերժումը վտանգավոր ուղերձ է՝ որ վեճերը որոշում է ոչ թե օրենքը, այլ ուժը։ Նման նախադեպը միայն կխթանի բռնության նոր հոլովույթներ և կխարխլի խաղաղության ու անվտանգության հիմքերը։
«Թշնամանքի էջը փակելը», ինչպես հայտարարվել էր Վաշինգտոնի օգոստոսի 8-ի հռչակագրում, չի կարող իրականացվել պարտադրված լռությամբ։ Այն պահանջում է ճշմարտություն, արդարություն և հաշտեցում։ Զոհերը պետք է լսվեն, տառապանքը պետք է ճանաչվի, իսկ արդարությունը պետք է ապահովվի։
Ուստի մենք ԵԱՀԿ-ին և միջազգային լայն հանրությանը կոչ ենք անումշարունակել ներգրավվածությունը, հավատարիմ մնալ մարդու իրավունքներին և իրենց մարդասիրական առաքելություններին ու գործուն քայլեր ձեռնարկել բռնի տեղահանված հայերի իրավունքների պաշտպանության, գերիների ազատ արձակման և մշակութային ժառանգության պահպանման համար։ Միայն հետևողական, անաչառ և սկզբունքային ներգրավվածությամբ կարելի է ապահովել Արցախի ժողովրդի իրավունքներն ու արժանապատվությունը և հնարավոր դարձնել իրական ու կայուն խաղաղությունը Հարավային Կովկասում։

«Приняв "совместное заявление", ОБСЕ легитимизирует применение силы как средство урегулирования споров» — Ай Дат о роспуске Минской группы ОБСЕ
01/09/2025 17:03
Сегодня Совет министров ОБСЕ принял решение посредством «молчаливой процедуры» о роспуске Минской группы ОБСЕ и приостановке её финансирования. Это решение последовало за совместным заявлением министров иностранных дел Армении и Азербайджана от 8 августа 2025 года, опубликованным 11 августа. Об этом говорится в заявлении Центрального совета Ай Дата.
В заявлении, в частности, говорится: «Это «совместное заявление» не было выражением свободной воли. Оно было одним из предварительных условий, выдвинутых Азербайджаном для подписания так называемого «Мирного договора», который был окончательно оформлен в марте 2025 года и опубликован 11 августа, но до сих пор не подписан из-за постоянно растущих требований Азербайджана, включая принуждение Армении к изменению Конституции. Армения согласилась на это «совместное заявление» под угрозой применения силы и угрозы её применения, в результате чего оно считается недействительным в соответствии с международным правом.
Политика правительства Армении постоянных уступок Азербайджану, продиктованная стремлением сохранить власть, не отвечает интересам армянского государства и национальным интересам и серьёзно подрывает право народа Арцаха на самоопределение. Придя вновь к власти в 2021 году, это правительство обещало иной путь, представив Национальному Собранию программу, прямо противоположную той, что реализуется в настоящее время. Приняв «совместное заявление» Азербайджана и Армении, ОБСЕ легитимирует применение силы как средство разрешения споров. Это произошло после того, как в сентябре-октябре 2023 года Азербайджан осуществил этническую чистку Арцаха, изгнав 120 000 армян со своей родины посредством блокады, осады и вооружённых нападений на мирное население. Эти действия, которые широко документированы и установлены, являются преступлениями согласно международному праву.
Вопрос, послуживший основой для создания Минской группы ОБСЕ в 1992 году, – права и безопасность армян Арцаха – остаётся нерешённым до сих пор. Войны 2020 и 2023 годов и продолжающиеся геноцидные действия Азербайджана вынудили более 150 000 армян покинуть свои дома, но не устранили проблему. Напротив, народ Арцаха продолжает быть лишённым самых элементарных прав. Для ОБСЕ и международного сообщества было бы серьёзной ошибкой не решать эти проблемы. Прочный мир требует принципов: международного права, справедливости и дипломатии, а не принуждения. Его ключевым компонентом является право на безопасное и достойное возвращение армян, насильственно перемещенных из Нагорного Карабаха, что было подтверждено решением Международного суда от 17 ноября 2023 года. Не менее актуальным является немедленное освобождение армянских военнопленных, удерживаемых Азербайджаном, и защита культурного наследия.
Хотя Минская группа ОБСЕ больше не действует, принципы, которые она воплощала – подлинная многосторонность и международное посредничество – остаются незаменимыми. Отказ от неё теперь посылает опасный сигнал о том, что споры решаются не законом, а силой. Такой прецедент лишь подстегнет новые вспышки насилия и подорвёт основы мира и безопасности. «Закрыть страницу вражды», как провозглашено в Вашингтонской декларации от 8 августа, невозможно путём принудительного молчания. Для этого необходимы правда, справедливость и примирение. Жертвы должны быть услышаны, страдания должны быть признаны, а справедливость должна восторжествовать.
Поэтому мы призываем ОБСЕ и всё международное сообщество продолжать свою деятельность, сохранять приверженность правам человека и своим гуманитарным миссиям, а также предпринимать эффективные шаги для защиты прав насильственно перемещённых армян, освобождения заключённых и сохранения культурного наследия. Только посредством последовательного, беспристрастного и принципиального взаимодействия можно обеспечить права и достоинство народа Арцаха и сделать возможным достижение реального и прочного мира на Южном Кавказе», - говорится в заявлении.