Մենք չենք կարող լռելյայն համաձայնել կապիտուլյանտ իշխանությունների պարտվողական, աղետաբեր, կորուստներով լի քաղաքականության հետ. Սերժ Սարգսյան
02/09/2025 09:03
Արցախի Հանրապետության անկախության հռչակման օրվա առթիվ ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանն ուղերձ է հղել։
Մի քանի տասնամյակ՝ մինչև 2018-ի իշխանազավթումը, մենք բոլորս միասին Հայաստանում, Արցախում և սփյուռքում այս օրը նշել ենք մեծ շուքով, ուրախության և արժանապատվության զգացումներով: Արցախի Հանրապետության անկախության հռչակման օրը եղել է հայատյաց Ադրբեջանին անարդարացիորեն բռնակցված մեր Հայրենիքի մի մասի ազատագրման օր, որի համար իրենց կյանքն են տվել մեր հերոս եղբայրներն ու քույրերը, իրենց կյանքի լավագույն տարիներն են նվիրաբերել հազարավոր հայորդիներ:
Այսօր, սակայն, երբեմնի տոնական օրը մենք նշում ենք Ադրբեջանի ցեղասպան քաղաքականության հետևանքով էթնիկ զտման ենթարկված, հայաթափված, օկուպացված Արցախի և բռնագաղթի ենթարկված արցախցիների խնդիրների նկատմամբ ՀՀ գործող վարչակազմի տոտալ անտարբերության պայմաններում: Բաքվի բանտերում ապօրինի, շինծու մեղադրանքներով դատավարության շրջանակներում անմարդկային զրկանքներ են կրում Արցախի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունն ու պատանդառված, գերեվարված այլ հայորդիներ։
Ես հավատում եմ, որ ինչպես իմ սերնդին հաջողվեց բռնակցումից տասնամյակներ անց ազատագրել հայրենի հողը, վերականգնել արդարությունը, ազգային արժանապատվությունը  և հայատյաց Ադրբեջանին պարտադրել խաղաղություն, այլ ոչ թե անարժանապատիվ պայմաններով խաղաղություն մուրալ, այնպես էլ այս ողբերգությունից դուրս կգանք հաղթանակով:
Ուրեմն թող մեր ցավը դառնա վճռականություն, թող մեր կորուստները դառնան պայքարի խթան, և թող Սեպտեմբերի 2-ը մնա ոչ թե անցյալի հիշատակ, այլ հաղթանակով պսակվելիք ապագայի աներեր համոզմունք։
Այո, Արցախի Հանրապետությունը միջազգայնորեն ճանաչված չէր, սակայն Արցախի հարցը միջազգայնորեն ճանաչված է որպես խնդիր՝ դրա արդար և կայուն կարգավորման համար նախկինում ստեղծված միջազգային մեխանիզմներով:
Ադրբեջանի իշխանությունների նկատմամբ միջազգային ճնշում գործադրելու հնարավորությունները և հիմքերն այսօր էլ առկա են, սակայն Հայաստանի գործող վարչախումբը դիտավորյալ այդ գործիքակազմից չի օգտվում:
Մենք չենք կարող լռելյայն համաձայնել կապիտուլյանտ իշխանությունների պարտվողական, աղետաբեր, կորուստներով լի քաղաքականության հետ, որը խաբեությամբ մատուցվում է որպես խաղաղություն։ Մինչդեռ այն ոչ մի երաշխիքով ամրապնդված չէ, և թշնամին ամեն օր կապիտուլյանտ իշխանություններին իր պահանջներն է առաջադրում:
Սեփական աթոռը կորցնելու վախերից կառչած իշխանազավթի համար Արցախը ոչ թե Հայրենիք է, այլ ծանր բեռ,  արցախցին ոչ թե հայրենակից է, այլ ժամանակավոր ապաստան խնդրող, պատմական արդարության վերականգնումը ոչ թե նպատակ է, այլ խանգարող հանգամանք:
Աներկբա է՝ ոչ մի օկուպանտ կամ բռնապետ, ոչ մի ժամանակավոր պարտություն չեն կարող սասանել մեր կամքը՝ Աստծո՝ մեզ պարգևած հողի վրա այլ ժողովուրդների նման ապրելու ազատ, անկախ, խաղաղ ու երջանիկ: Արցախը հայերի Հայրենիքի նվիրական մասն է, իսկ արցախահայության վերադարձը՝ նրա անբեկանելի և հիմնարար իրավունքը։
Փա՛ռք,
Հավերժ փա՛ռք Հայրենիքի ազատության համար նահատակվածներին:
Ո՛ւժ և զորությո՛ւն  մերօրյա արժանապատիվ հայորդիներին։
Աստված պահապա՛ն մեր Հայրենիքին»,- ասվում է ուղերձում։

Мы не можем молчаливо соглашаться с пораженческой, губительной и полной утрат политикой властей-капитулянтов — Серж Саргсян
02/09/2025 09:10
Послание третьего Президента Республики Армения Сержа Саргсяна по случаю Дня провозглашения независимости Республики Арцах:
На протяжении нескольких десятилетий, вплоть до захвата власти в 2018 году, мы все вместе в Армении, Арцахе и Диаспоре отмечали этот день очень торжественно, с радостью и с чувством достоинства. День провозглашения независимости Республики Арцах был днём освобождения части нашей несправедливо аннексированной армянофобским Азербайджаном Родины, за которую наши героические братья и сёстры отдали свои жизни, которой тысячи армянских сынов посвятили лучшие годы своей жизни.
Сегодня, однако, некогда праздничный день мы отмечаем в условиях тотального безразличия действующей администрации РА к проблемам вследствие геноцидальной политики Азербайджана подвергнутого этнической чистке и опустошению от армян оккупированного Арцаха и переживших насильственную депортацию арцахцев. Военно-политическое руководство Арцаха, другие пленные армяне в бакинских тюрьмах терпят нечеловеческие лишения в рамках основанного на незаконных, сфабрикованных обвинениях судебного процесса.
Я верю, что, как моему поколению удалось спустя десятилетия после аннексии освободить родную землю, восстановить справедливость, национальное достоинство и принудить армянофобский Азербайджан к миру, а не выпрашивать мира на недостойных условиях, так и из этой трагедии мы выйдем победителями.
И значит, пусть наша боль станет решимостью, пусть наши потери станут импульсом к борьбе, а 2 сентября останется не воспоминанием о прошлом, а непоколебимой верой в увенчанное победой будущее.
Да, Республика Арцах не была международно признана, однако арцахский вопрос признан на международном уровне как проблема, с созданными в прошлом для её справедливого и устойчивого урегулирования международными механизмами.
Для международного давления на власти Азербайджана сегодня существуют возможности и основания, однако действующая администрация Армении намеренно не применяет этот инструментарий.
Мы не можем молчаливо соглашаться с пораженческой, губительной и полной утрат политикой властей-капитулянтов, которую обманом преподносят как мир. Между тем он не подкреплен никакими гарантиями, а враг каждый день выдвигает властям-капитулянтам свои требования.
Для охваченного страхом потерять собственное кресло захватчика власти Арцах — не Родина, а тяжкое бремя; арцахцы — не соотечественники, а просители временного убежища; восстановление исторической справедливости — не цель, а мешающее обстоятельство.
Неоспоримо, что никакой оккупант или диктатор, никакое временное поражение не сможет поколебать нашу волю жить на дарованной нам Богом земле свободно, независимо, мирно и счастливо, как и другие народы. Арцах — священная часть Родины армян, а возвращение арцахских армян — их неотъемлемое и основополагающее право.
Слава! Вечная слава павшим за свободу Родины!
Силы и могущества достойным армянским сынам нашего времени!
Да храни Бог нашу Родину!"