Ադրբեջանի զավթողական պահանջները կշարունակվեն այնքան ժամանակ, քանի դեռ դրանք հլու հնազանդ կատարվում են ՀՀ իշխանության կողմից` հանուն սեփական իշխանության
02/09/2025 22:23
«Սեպտեմբերի 2-ին՝ Արցախի Հանրապետության Անկախության հռչակման օրը, ծաղիկներ խոնարհեցինք «Եռաբլուր» զինվորական պանթեոնում մեր անմահ հերոսների շիրիմներին։
Այսօր պատմական օր է. 1991 թվականին այս օրն Արցախը հռչակեց իր անկախությունը՝ իրավական հիմքով, ժողովրդավարական կամքով և իրավունքների համար պատմական արդարությամբ։ Բայց այսօր, ավելի քան երեք տասնամյակ անց, տասնյակ հազարավոր արցախահայեր ստիպողաբար լքել են իրենց տները՝ թողնելով հիշողություններ, նախնիների շիրիմներ, եկեղեցիներ և մի ամբողջ ժողովրդի հազարամյակների պատմություն։
2020-2023 թթ. Ադրբեջանն Արցախում իրականացրեց էթնիկ զտում. տասնյակ հազարավոր մարդիկ անցան տառապանքներով, ենթարկվեցին վայրագությունների ու էթնիկ զտումների, դարձան փախստական ամբողջ աշխարհի աչքի առաջ՝ առանց որևէ հետևանքի։
ՀՀ իշխանություններն անգամ չդատապարտեցին այս ցեղասպան գործողությունները։
Արդյունքում՝ Արցախում այլևս հայ չի ապրում, սակայն սեփական հայրենիքում արժանապատիվ ապրելու իրավունքը հնարավոր չէ վերացնել։ Եվ այսօր՝ Արցախի անկախության հռչակագրի օրը, մենք միշտ հիշելու ենք, որ պատմությունը չի վերջանում, այն շարունակվում է քանի դեռ կա հիշողություն, իրավունքների համար պայքար և պատմական արդարության հարց։
Այսօր ադրբեջանական իշխանությունը շարունակում է զավթողական պահանջներն «Արևմտյան Ադրբեջան» կեղծ թեզի ներքո ամբողջ Հայաստանի Հանրապետության, այդ թվում` հայկական եկեղեցիների ու մշակութային կոթողների նկատմամբ։ Սա կշարունակվի այնքան ժամանակ, քանի դեռ ադրբեջանական պահանջները հլու հնազանդ կատարվում են ՀՀ իշխանության կողմից` հանուն սեփական իշխանության»։

Захватнические притязания Азербайджана будут продолжаться до тех пор, пока власти Армении покорно исполняют их — в угоду сохранению собственной власти
02/09/2025 22:30
Бывший защитник прав человека Армении Арман Татоян написал:
«2 сентября — в День провозглашения независимости Республики Арцах — мы возложили цветы на могилы наших бессмертных героев в военном пантеоне «Ераблур».
Сегодня — исторический день. В 1991 году именно в этот день Арцах провозгласил свою независимость — на законных основаниях, в результате демократического волеизъявления и во имя исторической справедливости и прав. Но сегодня, спустя более трёх десятилетий, десятки тысяч арцахских армян были вынуждены покинуть свои дома, оставив позади воспоминания, могилы предков, церкви и тысячелетнюю историю целого народа.
В 2020–2023 годах Азербайджан провёл в Арцахе этническую чистку. Десятки тысяч людей прошли через страдания, подверглись насилию и этническим чисткам, став беженцами на глазах у всего мира — без каких-либо последствий.
Власти Армении даже не осудили эти геноцидальные действия.
В результате сегодня в Арцахе больше не живут армяне. Однако право на достойную жизнь на собственной родине невозможно уничтожить. И сегодня, в день провозглашения независимости Арцаха, мы обязаны помнить, что история не заканчивается — она продолжается, пока живы память, борьба за права и стремление к исторической справедливости.
Сегодня власти Азербайджана продолжают свои захватнические притязания на всю территорию Республики Армения, в том числе на армянские церкви и культурные памятники — под ложной концепцией «Западного Азербайджана». Это будет продолжаться до тех пор, пока власти Армении покорно выполняют эти требования — ради удержания собственной власти».