Սամվել Բաբայանից հետաքրքրվեք՝ ադրբեջանցիների հետ ի՞նչ է բանակցել, ՀՀ-ից ո՞վ է արտոնել, ու ո՞վ է դուրս եկել իրենց վրա. Շահրամանյան. տեսանյութ
02/09/2025 13:19
Ես Եվլախում չեմ եղել, երբևիցե, որևէ բանակցություն չեմ վարել, այնտեղ գնացող մարդիկ որևէ փաստաթուղթ չեն ստորագրել, այնտեղ քննարկվել են զուտ հումանիտար բնույթի հարցեր՝ հոսանքի, գազի հարցեր, վիրավորներին դուրս բերման հարցեր. լրագրողների հետ զրույցում ասաց Արցախի նախագահ Սամվել Շահրամանյանը՝ արձագանքելով այն դիտարկմանը, որ Սամվել Բաբայանը ավելի շատ է խոսում Եվլախում բանակցությունների մասին, քան ինքը։
Նա խնդրեց հենց Սամվել Բաբայանից հետաքրքրվել «թե ինչ բանակցություններ է վարել, ում միջոցով է վարել, ով է տեղյակ եղել ՀՀ-ում և ով է դուրս եկել իրենց վրա, որ այդ բանակցություններն իրականացրել են, ով է տեղյակ եղել ՀՀ-ում և արտոնել այդ բանակցությունները»։
Շահրամանյանը նաև նշեց, որ դավաճանության համար անհիմն է մեղադրվում Դավիթ Գալստյանը։
Արցախի նախագահը նաև նշեց, որ ինքն առիթ է ունեցել խոսել Սամվել Բաբայանի հետ տարբեր հարցերում՝ այլ մանրամասներ չհայտնելով։

Спросите у Самвела Бабаяна — о чём он вёл переговоры с азербайджанцами, кто из Армении дал ему на это разрешение и кто установил с ними связь — Шахраманян (видео)
02/09/2025 14:01
«Я никогда не был в Евлахе, никогда не участвовал в каких-либо переговорах. Люди, которые поехали туда, не подписывали никаких документов. Там обсуждались исключительно гуманитарные вопросы — вопросы электроснабжения, газа, эвакуации раненых», — заявил президент Арцаха Самвел Шахраманян в беседе с журналистами, комментируя замечание о том, что Самвел Бабаян говорит о переговорах в Евлахе больше, чем он сам.
Шахраманян призвал напрямую обратиться к Бабаяну: «Пусть он объяснит, какие переговоры вел, через кого, кто в Армении был в курсе, кто установил с ними связь, чтобы эти переговоры состоялись, и кто в Армении дал разрешение на их проведение».
Он также добавил, что обвинения в адрес Давида Галстяна в предательстве — необоснованны.
По словам президента Арцаха, он имел возможность обсуждать с Самвелом Бабаяном различные вопросы, но не стал раскрывать подробности этих разговоров.