Այս հուշակոթողը դառնալու է նոր սրբավայր. Արցախի նախագահը հորդորեց մտքում պահել վերադարձի հույսն ու հավատը. տեսանյութ
02/09/2025 11:38
Ցավոք, մենք հայտնվել ենք դաժան իրականության մեջ, իրականությունն այն է, որ Արցախը համարվում է թոկ ՀՀ-ի վզին, որից պետք էր ազատվել, որպեսզի ստանան հնարավորություն պահպանել ՀՀ-ի անկախությունը, ինքնիշխանությունը. Եռաբլուրում «Արցախի կանչը» հուշահամալիրի բացմանը իր ելույթի խոսքում ասաց Արցախի նախագահ Սամվել Շահրամանյանը։
«Այստեղ հանգչող մարդիկ զոհվել են հանուն Արցախի, պայքարել են հանուն Արցախի, բայց ցավոք այսօր նրանց հարազատները և հազարավոր արցախցիներ համարվում են փախստական իրենց հայրենիքում։ Նման հուշակոթողը նվիրված կլինի Արցախի գոյապայքարի բոլոր նվիրյալներին, ՊԲ-ի պահեստի պայթյունի հետևանքով զոհված հայրենակիցներին, նվիրված կլինի Արցախում մնացած մեր շիրիմներին»,-ասաց ԱՀ նախագահը։
Շահրամանյանը անհատական շնորհակալություն հայտնեց Արթուր Վանեցյանին՝ սրտացավ վերաբերմունքի համար. «Այս նախագծի առաջին իսկ օրվանից այդ պատրաստակամությունը հայտնելու և իր ու իր ընտանիքի անձնական միջոցների հաշվին նման հուշակոթող կառուցելու համար։ Նաև անհատական շնորհակալություն հայտնել Կարեն Սարգսյանին, որը առաջին օրվանից մինչ այսօր սրտացավ վերաբերմունք է ցուցաբերել, ներդրել է անձնական միջոցները, որպեսզի մեր հայրենակիցները տեղ ունենան ծաղիկ խոնարհելու և խունկ վառելու։ Համոզված եմ, որ այս հուշակոթողը դառնալու է նոր սրբավայր՝ ոչ միայն արցախցիների համար։ Մենք շարունակելու ենք այս հուշակոթողում ավանդույթ դարձած մեր սովորությունները՝ տոն ու հիշատակի օրերին այցելել հուշակոթող։ Անպայման մտքում պետք է պահենք վերադարձի հույսն ու հավատը։ Համոզված եմ, որ մի օր դա իրականություն կդառնա»,-ասաց նա։

Этот мемориал станет новым святым местом: президент Арцаха призвал сохранять в душе надежду и веру в возвращение
02/09/2025 11:45
«К сожалению, мы оказались перед лицом суровой реальности: Арцах рассматривается как «хомут» на шее Республики Армения, от которого нужно избавиться, чтобы сохранить независимость и суверенитет Армении», — заявил президент Арцаха Самвел Шахраманян в своей речи на открытии мемориального комплекса «Зов Арцаха» в Ераблуре.
«Люди, покоящиеся здесь, погибли ради Арцаха, боролись за Арцах, но, к сожалению, сегодня их родственники и тысячи арцахцев считаются беженцами на своей родине. Этот мемориал будет посвящен всем, кто посвятил себя национально-освободительной борьбе Арцаха, нашим соотечественникам, погибшим в результате взрыва на складе горючего Армии обороны, а также нашим соотечественникам, которые покоятся в Арцахе», - сказал президент Республики Арцах.
Шахраманян выразил личную благодарность Артуру Ванецяну за сострадательное отношение: «С первого дня реализации этого проекта он проявил готовность и на личные средства своей семьи построил этот мемориал. Также хочу поблагодарить Карена Саргсяна, который с самого начала и до сегодняшнего дня проявляет искреннюю поддержку, вкладывает личные средства, чтобы наши соотечественники могли приходить сюда, возложить цветы и зажигать свечи. Я уверен, что этот мемориал станет новым святым местом не только для арцахцев. Мы продолжим традицию посещать мемориал в дни праздников и дни памяти. Обязательно должны хранить в душе надежду и веру в возвращение. Я уверен, что однажды это станет реальностью», — заключил он.