ՀՀ նախագահն այցելել է Նաիրի և Եղվարդ համայնքներում գտնվող խնձորի այգիներ. Լուսանկարներ
Սեպտեմբերի 1-ին Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն այցելել է Կոտայքի մարզի Նաիրի և Եղվարդ համայնքներում գտնվող «Էմ Էռ ինվեստ» ՍՊԸ-ի խնձորի այգիներ։ Ընդհանուր 70 հա տարածք զբաղեցնող ինտենսիվ այգիները ամբողջությամբ ապահովված են հակակարկտային ցանցերով և կաթիլային ոռոգման համակարգով։
Նախագահը նաև այցելել է նույն ծրագրի շրջանակներում կառուցված ջրամբարը, որը նախատեսված է այգիների ոռոգման ապահովման համար։ «Էմ Էռ ինվեստ» ՍՊԸ-ն իր գործունեության ընթացքում օգտվել է ՀՀ կառավարության կողմից իրականացվող գյուղատնտեսական տեխնիկայի լիզինգի աջակցության ծրագրից։
Ընկերության գործունեության ընդհանուր մոդելը ներառում է երկու հիմնական բաղադրիչ՝ ինտենսիվ խնձորի և կեռասի այգիների հիմնումը և սառնարանային տնտեսության կառուցում, որը հնարավորություն է տալիս պահեստավորել և երկարաժամկետ պահպանել շուրջ 3000 տոննա բերքը և կազմակերպել դրա իրացումն ըստ գրաֆիկի։

Президент Республики Армения ознакомился с программой интенсивного садоводства в Котайкской области
1 сентября президент Республики Армения Ваагн Хачатурян посетил яблоневые сады компании «Эм Эр Инвест» ООО, расположенные в общинах Наири и Ехвард Котайкской области. Интенсивные сады общей площадью 70 га полностью оснащены противоградовыми сетями и системой капельного орошения.
Президент также ознакомился с водохранилищем, построенным в рамках той же программы, которое предназначено для обеспечения орошения садов. В своей деятельности компания «Эм Эр Инвест» воспользовалась программой господдержки по лизингу сельскохозяйственной техники, реализуемой Правительством РА.
Общая модель деятельности компании включает два основных направления: закладку интенсивных садов яблони и черешни, а также строительство холодильного хозяйства, что позволяет хранить и длительно сохранять около 3000 тонн урожая и организовывать его реализацию по установленному графику.