Համախմբվենք՝ հանուն մեր երկրի տարածքային ամբողջականության անխախտելիության պահպանման, անաղարտ պահենք հայկական մեր ինքնությունն ու ազգային արժեքները. Վեհափառ Հայրապետ
02/09/2025 09:57
Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Երկրորդ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսն ուղերձ է հղել Արցախի Հանրապետության անկախության օրվա առթիվ։
«Այսօր սեպտեմբերի 2-ն է՝ Արցախի Հանրապետության անկախության հռչակման օրը, որը դիմավորում ենք մեր կրած կորուստներից ամոքման հույսով, Աստծո զորակցության հավատով։
Արցախի անկախության երեսուներորդ տարեդարձի նախասեմին՝ 2020-2023 թվականներին, ողբերգական իրադարձություններ ծավալվեցին։ Ադրբեջանի սանձազերծած պատերազմի և ցեղասպանական գործողությունների հետևանքով բռնազավթվեց և ամբողջապես հայաթափվեց հայոց Արցախ աշխարհը, հազարավոր հայորդիներ զոհվեցին, պղծվեցին ու ոչնչացվեցին բազմաթիվ սրբավայրեր, և մինչ այսօր Բաքվում շարունակում են պատանդ մնալ Արցախի պետական այրեր և զինվորականներ։
Այս նվիրական օրը մեր խոնարհումն ենք բերում Արցախի անկախության, արցախահայության ապահովության համար ամենաթանկագինը՝ իրենց կյանքն ընծայած մեր քաջորդիների հիշատակի առաջ։
Մեր աղոթքն ենք բարձրացնում առ Աստված՝ հայցելով շուտափույտ վերադարձ գերյալ և անհայտ կորած մեր զավակներին, խաղաղություն մեր երկրին ու ժողովրդին։
Բարձր ենք գնահատում բոլոր երկրների և միջազգային կառույցների ջանքերը, որոնք շարունակվում են ուղղված մնալ Արցախի ողբերգական պատերազմի ծանր հետևանքների հաղթահարմանը, տարածաշրջանում սպառնալիքներ ու պարտադրանք բացառող կայուն և երկարատև խաղաղության հաստատմանը։
Արցախի Հանրապետության անկախության տարեդարձը հիշարժան առիթ է՝ արտահայտելու խաղաղության գաղափարին մեր ժողովրդի նվիրվածությունը, թոթափելու նաև հարմարվողական ու պարտվողական տրամադրությունները՝ արժանապատվորեն հաղթահարելու համար մեր երկրի առջև ծառացած մարտահրավերներն ու փորձությունները։
Հայրապետական մեր հորդորն է, որ բազմապատկենք մեր ջանքերը՝ միջազգային հանրության աջակցությամբ պաշտպանելու Արցախի մեր տեղահանված ժողովրդի իրավունքները, ոչնչացումից փրկելու հայկական հոգևոր-մշակութային բազմադարյա ժառանգությունը և հայրենիք վերադարձնելու գերեվարված մեր զավակներին։
Համախմբվենք հանուն մեր պետականության զորացման ու ամրապնդման, մեր երկրի տարածքային ամբողջականության անխախտելիության պահպանման։ Անաղարտ պահենք հայկական մեր ինքնությունն ու ազգային արժեքները՝ հուսառատ մեր հայացքը միշտ ուղղելով դեպի մեր կյանքի շնորհաբեր ապագան։
Աղոթում ենք, որ Աստծո ողորմությամբ վերականգնվի արդարությունը, և մեր ազգի զավակներն ապրեն խաղաղության ու բարօրության մեջ: Թող Աստված պահապան լինի մեր երկրին ու ժողովրդին ի Հայաստան և ի Սփյուռս: Ամեն»,- ասվում է Վեհափառ Հայրապետի ուղերձում։

Сплотимся ради сохранения неприкосновенности территориальной целостности нашей страны, сохраним чистоту нашей армянской идентичности и национальных ценностей — Католикос Всех армян
02/09/2025 10:30
Католикос Всех Армян Гарегин II обратился с посланием по случаю Дня провозглашения независимости Республики Арцах:
«Сегодня, 2 сентября, день провозглашения независимости Республики Арцах — дата, которую мы встречаем с надеждой на исцеление от понесённых утрат и с верой в помощь Божью.
На пороге 30-летия независимости Арцаха, в 2020–2023 гг., развернулись трагические события. Вследствие развязанной Азербайджаном войны и геноцидальных действий армянский Арцах был захвачен и полностью деарменизирован от коренного армянского населения. Погибли тысячи наших соотечественников, были осквернены и уничтожены многочисленные святыни, а государственные деятели и военнослужащие Арцаха до сих пор остаются в плену в Баку.
В этот священный день мы отдаем дань уважения памяти наших отважных сынов, отдавших свои жизни за независимость Арцаха и безопасность армян Арцаха.
Мы возносим молитвы к Богу, прося о скорейшем возвращении наших пленных и пропавших без вести детей и о мире для нашей страны и народа.
Мы высоко ценим усилия всех государств и международных организаций, которые продолжают быть направленными на преодоление тяжёлых последствий трагической войны в Арцахе и на установление стабильного и долгосрочного мира в регионе, исключающего угрозы и принуждение.
Годовщина провозглашения независимости Республики Арцах — знаменательная возможность выразить преданность нашего народа идее мира, а также избавиться от настроений приспособленчества и пораженчества, чтобы с достоинством преодолеть стоящие перед нашей страной вызовы и испытания.
Наш патриарший призыв — приумножить усилия с поддержкой международного сообщества для защиты прав нашего перемещённого народа Арцаха, спасения многовекового армянского духовно-культурного наследия от уничтожения и возвращения наших пленных сыновей на Родину.
Сплотимся ради укрепления и усиления нашей государственности, сохранения неприкосновенности территориальной целостности нашей страны. Сохраним в чистоте нашу армянскую идентичность и национальные ценности, с надеждой устремляя взгляд в благодатное будущее нашей жизни.
Молимся, чтобы по милости Божьей восстановилась справедливость и чтобы дети нашего народа жили в мире и благополучии. Да хранит Бог нашу страну и наш народ — и в Армении, и в Диаспоре. Аминь».