Կոչ ենք անում Հայաստանի իշխանությանը դադարեցնել պարտվողական և պառակտիչ մոտեցումները և Արցախի վերադարձը դարձնել պետական քաղաքականության առանցք. Genesis Armenia
02/09/2025 17:00
«Genesis Armenia»-ի հայտարարությունը Արցախի Հանրապետության հռչակման օրվա կապակցությամբ․
«Արցախ հավաքական վերադարձը պետք է դարձնել պետական քաղաքականության առանցք։
Այսօր, երբ արցախահայությունը բռնի տեղահանված է, Հայաստանի առաջնային խնդիրն այլևս միայն հիշողության պահպանումը չէ, այլ՝ վերադարձի գործնական կազմակերպումը։ Արցախի անկախության իրավունքը չի կարող կասկածի տակ դրվել․ այն ամրագրված է միջազգային իրավունքի հիմունքներով և ապահովված է ժողովրդի կամարտահայտությամբ։
Genesis Armenia ուղեղային կենտրոնը մշակել է հավաքական տունդարձի համապարփակ ծրագիր, որը ներառում է իրավական, քաղաքական, անվտանգային և մարդասիրական քայլերի համակարգ։ Այս ծրագիրը պետք է դառնա համազգային օրակարգ և գործադրվի պետական մակարդակով։
Կոչ ենք անում Հայաստանի իշխանությանը դադարեցնել պարտվողական և պառակտիչ մոտեցումները և Արցախի վերադարձը դարձնել պետական քաղաքականության առանցք։
Իսկ միջազգային կառույցները պետք է դուրս գան հերթապահ հայտարարություններից և գործնական քայլերով աջակցեն Արցախի ժողովրդի անվտանգ ու արժանապատիվ վերադարձին։
Արցախի վերադարձը պարզապես պատմական արդարության վերականգնում չէ։ Այն մեր ապագայի, պետականության և ինքնության պահպանման ճանապարհն է, որի ուղղությունը չպե՛տք է փոխել և ոչ մի պարագայում»։

Призываем власти Армении отказаться от пораженческих подходов, а вопрос возвращения в Арцах должен стать ключевым в государственной политике — «Genesis Armenia»
Необходимо сделать коллективное возвращение в Арцах приоритетом государственной политики. Об этом говорится в заявлении, распространенном организацией «Genesis Armenia».
«Сегодня, когда армяне Арцаха подверглись насильственному перемещению, первостепенной задачей Армении является не только сохранение памяти, но и практическая организация процесса возвращения. Право Арцаха на независимость не подлежит сомнению: оно закреплено в принципах международного права и обеспечено волеизъявлением народа.
«Genesis Armenia» разработал всеобъемлющую программу коллективного возвращения, включающую систему правовых, политических, гуманитарных шагов и мер безопасности. Она должна стать общенациональной повесткой и применена на государственном уровне.
Призываем власти Армении отказаться от пораженческих подходов, а вопрос возвращения в Арцах должен стать ключевым в государственной политике.
А международные организации должны выйти за рамки дежурных заявлений и предпринять практические шаги для поддержки процесса безопасного и достойного возвращения народа Арцаха».