Ապակու կտոր` Transavia-ի ինքնաթիռի դռան արանքում. Փարիզ-Երևան չվերթի հետքերով. «Հետք»
Օգոստոսի 25-ին Transavia ավիաընկերության Փարիզ-Երևան չվերթը նախատեսվածից հինգ ժամ ուշացումով վայրէջք կատարեց Երևանում։ Պատճառը, ըստ ավիաընկերության, ինքնաթիռի դռան արանքում հայտնաբերված ապակու կտորն էր, ինչի հետևանքով ինքնաթիռը օդում շուրջ մեկուկես ժամ պտույտ կատարելուց հետո վերադարձել էր Փարիզի Օռլի օդանավակայան, գրում է «Հետք»-ը:
Ինչ էր պատահել ինքնաթիռին
Ֆրանսիական Transavia ավիաընկերությունը «Հետքի» հարցմանն ի պատասխան հաստատել է, որ օգոստոսի 25-ի Փարիզ-Երևան թռիչքի ընթացքում տեխնիկական խնդիր է առաջացել։
«Ինքնաթիռի առջևի աջ դռան արանքում ապակու կտոր էր մնացել` չնայած դուռը պատշաճ և անվտանգ փակված է եղել։ Օդաչուն հետևել է անվտանգության բոլոր ընթացակարգերին, և ինքնաթիռը բարեհաջող վայրէջք է կատարել Օռլիում»,- նշվում է ընկերության պատասխանում։
Ընկերությունը չի մանրամասնել, թե ապակու կտորն ինչպես է հայտնվել դռան արանքում, սակայն Boeing 737-800 օդանավը, որում 187 ուղևոր է եղել, Փարիզի մոտակայքում 6 պտույտ կատարելուց հետո ստիպված է եղել վերադառնալ Օրլի օդանավակայան։
Ուղևորներից մեկը «Հետքին» փոխանցել էր, որ հայտարարվել է այլ օդանավով դեպի Երևան թռիչքն իրականացնելու մասին, սակայն մի քանի անգամ նախատեսված թռիչքը հետաձգելուց հետո՝ տեղի ժամանակով 15։17-ին, Փարիզից մեկնել է նույն ինքնաթիռը։
«Մանրակրկիտ ստուգումից հետո ինքնաթիռը թռիչքը շարունակելու համար պիտանի է ճանաչվել և նույն օրը բոլոր ուղևորների հետ մեկնել է Երևան։ Transavia France-ը հիշեցնում է, որ իր ուղևորների և անձնակազմի անվտանգությունն իր բարձրագույն առաջնահերթությունն է»,- նշել է ավիաընկերությունը։
Boeing 737-800 օդանավը Երևանում պիտի լիներ տեղի ժամանակով 16։10-ին, սակայն այն «Զվարթնոց» օդանավակայանում վայրէջք է կատարել շուրջ 5 ժամ անց։
Ինքնաթիռի ուշ ժամանման պատճառով օգոստոսի 25-ին Երևանից Օռլի մեկնող TO7499 չվերթն իրականացնող ինքնաթիռը ստիպված է եղել վայրէջք կատարել Շառլ դը Գոլ (CDG) օդանավակայանում՝ Օռլի օդանավակայանի պարետային ժամի պատճառով։

Осколок стекла в дверном проеме самолета Transavia: по следам рейса Париж — Ереван: «Этк»
25 августа рейс авиакомпании Transavia по маршруту Париж — Ереван прибыл в столицу Армении с пятичасовым опозданием. Как сообщает авиакомпания, причиной задержки стало обнаружение осколка стекла в зазоре двери самолета, в результате чего лайнер совершал круги в воздухе около полутора часов, после чего вернулся в парижский аэропорт Орли. Об этом пишет издание «Этк».
Что произошло на борту?
В ответ на запрос «Этк» французская авиакомпания подтвердила наличие технической неисправности во время рейса Париж — Ереван, выполнявшегося 25 августа.
«В зазоре передней правой двери самолета был обнаружен осколок стекла, при этом дверь была надежно и безопасно закрыта. Пилот действовал строго по установленным протоколам безопасности, и самолет успешно совершил посадку в аэропорту Орли», — говорится в официальном ответе компании.
Авиакомпания не уточнила, каким образом стеклянный фрагмент оказался в дверном проеме. Лайнер Boeing 737-800, на борту которого находились 187 пассажиров, после шести кругов над районом Парижа вынужден был вернуться в аэропорт вылета.
Перевозка пассажиров и повторный вылет
Один из пассажиров сообщил «Этк», что изначально было объявлено о выполнении рейса другим самолетом. Однако, после нескольких переносов вылета, в 15:17 по местному времени пассажиры вновь были посажены в тот же самолет.
«После тщательной проверки воздушное судно было признано пригодным для продолжения полета, и в тот же день с теми же пассажирами на борту отправилось в Ереван. Transavia France напоминает, что безопасность пассажиров и экипажа является ее абсолютным приоритетом», — заявили в авиакомпании.
Согласно расписанию, рейс должен был прибыть в Ереван в 16:10 по местному времени, однако посадка в аэропорту «Звартноц» состоялась примерно через пять часов.
Эффект домино: рейс из Еревана также изменил маршрут
Из-за позднего прибытия самолета, выполнявшего обратный рейс TO7499 Ереван — Орли, он не смог приземлиться в Орли из-за ограничения на ночные рейсы (комендантского часа) и был перенаправлен в аэропорт имени Шарля де Голля (CDG).