Սամվել Կարապետյանի կալանքի ակնհայտ ապօրինի և սնանկ լինելու վերաբերյալ վերաքննիչ բողոքի քննությունը պարզ չէ ինչու, բայց իրականացվում է գրավոր ընթացակարգով. դատական ակտը կհրապարակվի սեպտեմբերի 8-ին. փաստաբան
03/09/2025 11:10
Գործարար, բարերար Սամվել Կարապետյանի՝ շուրջ 80 օր շարունակվող կալանքի ակնհայտ ապօրինի և սնանկ լինելու վերաբերյալ վերաքննիչ բողոքի քննությունը պարզ չէ ինչու, բայց իրականացվում է գրավոր ընթացակարգով, իսկ դատական ակտի հրապարակման օրն է սեպտեմբերի 8-ը, այս մասին հայտարարել է Սամվել Կարապետյանի փաստաբանական խմբի անդամ Արամ Վարդևանյանը։
«2025 թվականի հունիսի 17-ին գործադիր իշխանության ղեկավարի կողմից կատարվեց հետևյալ ֆեյսբուքյան գրառումը. «Հիմա ես քեզ իմ ձևով կմիջամտեմ...»: Այս արտահայտությունն ակնհայտ էր, որ ուղղված էր կոնկրետ անձի և այդ արտահայտությունից ժամեր անց գործարար, բարերար Սամվել Կարապետյանն ակնհայտ ապօրինի կերպով կալանավորվեց և մինչ օրս կալանավորված է:
Մասնագիտական հանրույթից յուրաքանչյուրին կարելի է հարցնել՝ «Մենք մեր ձևով կմասնակցենք Եկեղեցու պաշտպանությանը» արտահայտությունը կարո՞ղ է քրեական վարույթ նախաձեռնելու առիթ հանդիսանալ, կամ, առավելևս, անձի կալանքի պայմանը բավարարե՞լ, թե՞ ոչ: Այս հարցերն ունեն միանշանակ պատասխաններ.
1) օրինական չէ քրեական վարույթը,
2) քրեական օրենսգրքի հատուկ մասի որևէ հոդվածի հետ չկա որևէ առնչություն,
3) ակնհայտ անօրինական է կալանքը:
Այս միանշանակ պատասխանների իրացման խոչընդոտը հունիսի 17-ի հայտնի հայտարարությունն է: Հենց դրանում է Սամվել Կարապետյանի նկատմամբ քաղաքական հետապնդման անվիճելիությունը, հենց դրանում է վրեժխնդրությունը և կալանքը որպես պատիժ իրացումը իրավապահների կողմից՝ չնայած ակնհայտ և տարբեր տեղական, միջազգային պարտավորություններին, որոնք դա ուղիղ արգելում են:
Շուրջ 80 օր շարունակվող կալանքի ակնհայտ ապօրինի և սնանկ լինելու վերաբերյալ վերաքննիչ բողոքի քննությունը պարզ չէ ինչու, բայց իրականացվում է գրավոր ընթացակարգով, իսկ դատական ակտի հրապարակման օրն է՝ սեպտեմբերի 8-ը»,- նշել է Վարդևանյանը։

Адвокат: апелляционная жалоба по делу благотворителя Самвела Карапетяна рассматривается в письменном порядке, несмотря на очевидную незаконность ареста — решение будет оглашено 8 сентября
Член группы адвокатов бизнесмена и филантропа Самвела Карапетяна, юрист Арам Вардеванян, заявил, что рассмотрение апелляционной жалобы на продолжающийся уже около 80 дней явно незаконный и необоснованный арест его подзащитного проводится в письменной форме, без проведения открытого судебного заседания. По его словам, причины такого решения остаются неясными.
«Публикация 17 июня 2025 года на Facebook со стороны главы исполнительной власти, где прозвучала фраза "Теперь я вмешаюсь по-своему...", была явно адресована конкретному лицу. Всего через несколько часов после этой публикации Самвел Карапетян был арестован, и по сей день остаётся под стражей. Арест — очевидно незаконный», — подчеркнул Вардеванян.
По его словам, сама фраза Карапетяна — «Мы по-своему примем участие в защите Церкви» — была использована как повод для уголовного преследования, однако, по мнению адвоката, ни с юридической, ни с правовой точки зрения она не может быть основанием ни для возбуждения уголовного дела, ни, тем более, для ареста.
Адвокат выделил три ключевых тезиса:
Возбуждение уголовного дела незаконно.
Никакая статья Особенной части Уголовного кодекса не применима.
Сам арест является явно незаконным.
«Главным препятствием для реализации этих очевидных правовых выводов является та самая фраза, озвученная 17 июня. Именно в этом — суть политического преследования в отношении Самвела Карапетяна. Именно это указывает на личную месть и использование ареста как формы наказания — вопреки национальным и международным правовым обязательствам, прямо запрещающим подобную практику», — отметил Вардеванян.
Он добавил, что решение Апелляционного суда будет оглашено 8 сентября, а текущий порядок рассмотрения дела — в письменной форме, без заслушивания сторон — вызывает серьёзные вопросы с точки зрения прозрачности и справедливости судебного процесса.