Եթե ներպետական դատական ատյաններում կալանքի վերացման հարցը չլուծվի, կդիմենք ՄԻԵԴ. Վարդան Հարությունյանի փաստաբանական խումբ
ՊԵԿ նախկին նախագահ Վարդան Հարությունյանի փաստաբանական խումբը տասնհինգօրյա ժամկետում պատրաստվում է Վճռաբեկ դատարանում բոողոքարկել Վերաքննիչ դատարանի որոշումը, որով մերժվել է Վարդան Հարությունյանի նկատմամբ կիրառված կալանքը փոփոխելու վերաբերյալ բողոքը։
Հարությունյանի պաշտպան Արմեն Անդրիկյանի խոսքով՝ եթե ներպետական դատական ատյաններում կալանքի վերացման հարցը չլուծվի, իրենք կդիմեն Եվրոպական դատարան:
Ըստ փաստաբանի, տվյալ գործը իրավական ֆարս է հիշեցնում, քանի որ Վարդան Հարությունյանի անհիմն կալանավորումից հետո փորձ է արվում վերաբացել տարիներ առաջ փաստերի բացակայության հիման վրա փակված գործը։ Ավելին, նախկին վարույթով քննվել և արդեն իսկ հերքվել է Վարդան Հարությունյանի և «Նորֆոլկ Քոնսալթինգ» ընկերության հետ կապի առնչությունը։
«Այս տարիների ընթացքում տվյալ գործի հետ կապված որևէ նոր փաստ ի հայտ չի եկել։ Թե ինչու է գլխավոր դատախազը որոշել վերաբացել տվյալ գործը, առանց նոր ի հայտ եկած հանգամանքի, անհասկանալի է։ Պաշտոնական բացատրությունն այն է, որ նախորդ քննության ժամանակ որոշակի գործողություններ չեն իրականացվել։ Բայց սա ուղղակի աբսուրդ է։ Նման տրամաբանությամբ ցանկացած փակված գործ կարող է տարիներ հետո կամայականորեն վերաբացվել։ Այդ դեպքում ու՞ր են մնում պետության կողմից քաղաքացուն տրված երաշխիքները»,- նշել է փաստաբանը:
Հիշեցնենք, որ սեպտեմբերի 1-ին Վերաքննիչ հակակոռուպցիոն դատարանը՝ Կարեն Ամիրյանի նախագահությամբ, մերժել է ՊԵԿ նախկին նախագահ Վարդան Հարությունյանի կալանավորման որոշման դեմ պաշտպանների բողոքը:
Վարդան Հարությունյանը 2025թ. օգոստոսի 8-ին ապօրինի կալանավորվել է դեռևս 7 տարի առաջ քննված և կարճված քրեական գործի շրջանակներում: Վարդան Հարությունյանի և նրա ընտանիքի անդամների նկատմամբ հետապնդումները սկսվել են հայ ազգային բարերար, գործարար Սամվել Կարապետյանի նկատմամբ իրականացվող ապօրինի հետապնդումների ժամանակ՝ վերջինին հրապարակային աջակցելուց անմիջապես հետո:

Адвокат бывшего председателя КГД Армении: Если Кассационный суд не удовлетворит нашу жалобу, обратимся в ЕСПЧ
03/09/2025 16:16
Адвокатская группа бывшего председателя КГД Армении Вардана Арутюняна готовится в пятнадцатидневный срок обжаловать в Кассационном суде решение Апелляционного суда, отклонившего жалобу об изменении меры пресечения в виде ареста в отношении Вардана Арутюняна.
По словам адвоката Армена Андрикяна, если вопрос об отмене ареста не будет решен во внутригосударственных судебных инстанциях, то они обратятся в Европейский суд.
Он подчеркнул, что это дело напоминает правовой фарс, поскольку после необоснованного ареста Вардана Арутюняна предпринимается попытка возобновить дело, закрытое много лет назад из-за отсутствия фактов. «За эти годы никаких новых фактов по этому делу не появилось. Непонятно, почему генеральный прокурор решила возобновить дело без появления каких-либо новых обстоятельств? Официальное объяснение следующее: в ходе предыдущего следствия не были предприняты определенные действия. Но это просто абсурд. Следуя этой логике, любое закрытое дело может быть произвольно возобновлено спустя годы. Где же тогда гарантии, предоставляемые гражданам государством?», -  отметил Андрикян.
Напомним, что Вардана Арутюняна арестовали 8 августа 2025 года. Правоохранители обвиняют его в незаконном участии в предпринимательской деятельности, антиконкурентной деятельности и отмывании денег. Расследование обстоятельств, положенных в основу обвинения, велось семь лет назад и было прекращено. В частности, уголовное дело касается компании Norfolk Consulting, расследование по уголовному делу, связанному с отношениями с этой компанией, было проведено в 2018 году, и производство по нему было прекращено.