Ադրբեջանում մարդկանց պատրաստում են Հայաստանում բնակության. Արման Թաթոյանը ներկայացրել է ՔՊ-ական իշխանության պրոպագանդայի հակառակ կողմը
03/09/2025 10:10
Ադրբեջանում պաշտոնապես հայտարարել են, որ արդեն ավարտել են Հայաստան բնակության գալու համար 100.000-ից ավելի, այսպես կոչված, «արևմտյան ադրբեջանցիների» գրանցումը, և գրանցումը շարունակվում է, այս մասին հայտարարել է ՀՀ մարդու իրավունքների նախկին պաշտպան Արման Թաթոյանը։
«Այսինքն` ադրբեջանական իշխանությունը նույն կերպ շարունակում է առաջ տանել «Արևմտյան Ադրբեջան» ծրագիրը, որի անվան տակ ենթադրվում է Հայաստանի Հանրապետության ամբողջ տարածքը։ Այս ծրագրի վերջնական նպատակն է Հայաստանում ժողովրդագրական պատկերի կտրուկ փոփոխությունը և Հայաստանի ամբողջական զավթմանը հասնելը։
Ընդ որում, ըստ պաշտոնական տվյալների` օրական 250-300 հոգի մոտենում են «Արևմտյան Ադրբեջան» կազմակերպության գրասենյակ և ցանկություն հայտնում կամավոր գրանցվել։
Առավել վտանգն այն է, որ գրանցում են ոչ միայն 1988-1991 թթ. Հայաստանից գնացածներին, այլ նաև դրանից առաջ «տեղահանվածների» ժառանգներին։
Սա հերթական ապացույցն է, որ ադրբեջանական իշխանությունը նպատակ չունի դադարեցնել Հայաստանը զավթելու քաղաքականությունը, և դա կշարունակվի այնքան ժամանակ, քանի դեռ ՀՀ-ում կա իշխանություն, որը քաղաքական իշխանության մնալը պետական շահերից վեր է դասում, քանի դեռ Հայաստանում հաստատված է անձնիշխանություն և կուսակցապետություն։
Հիշեցնեմ, որ ադրբեջանական իշխանությունը շարունակում է տրամադրել ID-ներ (ապագա անձնագրեր), որտեղ նշված է անձի ծագման վայրը (բնօրրանը)՝ «Արևմտյան Ադրբեջան» և Հայաստանի Հանրապետության բնակավայրերից մեկը: Կից այդպիսի վկայականներից ևս մեկը»,- նշել է Թաթոյանը։

В Азербайджане готовят людей к заселению в Армению — Арман Татоян представил другую сторону пропаганды властей от партии «Гражданский договор»
Бывший защитник прав человека Армении Арман Татоян заявил, что власти Азербайджана официально завершили регистрацию более 100 000 человек — так называемых «западных азербайджанцев» — в рамках подготовки к их переселению на территорию Армении. По его словам, регистрация продолжается.
«Азербайджанские власти продолжают реализацию программы "Западный Азербайджан", под которой подразумевается вся территория Республики Армения. Окончательная цель этой программы — радикально изменить демографическую картину в Армении и добиться её полного захвата», — отметил Татоян.
Согласно официальным данным, ежедневно от 250 до 300 человек обращаются в офис организации «Западный Азербайджан» с желанием добровольно зарегистрироваться.
Особую обеспокоенность вызывает тот факт, что регистрируются не только те, кто покинул Армению в 1988–1991 годах, но и их потомки — в том числе те, чьи предки уехали задолго до этих событий. Это, по словам Татояна, свидетельствует о том, что Баку не намерен отказываться от политики экспансии в отношении Армении.
«Это ещё одно доказательство того, что власти Азербайджана не собираются отказываться от политики по захвату Армении. И она будет продолжаться до тех пор, пока в Ереване сохраняется власть, которая ставит собственное политическое существование выше государственных интересов. Пока в стране царит авторитаризм и партийная монополия», — подчеркнул он.
Арман Татоян также напомнил, что азербайджанские власти продолжают выдавать удостоверения личности (в будущем — паспорта), в которых в графе «место происхождения» указывается «Западный Азербайджан» и конкретное поселение, расположенное на территории Армении.