Աննա Վարդապետյանի հրամաններով՝ Դատախազությունում տեղի են ունեցել կադրային փոփոխություններ
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանի՝ 2025 թվականի հուլիս, օգոստոս և սեպտեմբեր ամիսների հրամաններով՝ Դատախազությունում տեղի են ունեցել կադրային մի շարք փոփոխություններ:
Հայկ Հովհաննիսյանը նշանակվել է Գլխավոր դատախազության սահմանադրական կարգի հիմունքների, պետության և հասարակական անվտանգության դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչության պետի պաշտոնին՝ ազատվելով նույն վարչության պետի տեղակալի պաշտոնից:
Վահան Հարությունյանը նշանակվել է Գլխավոր դատախազության սահմանադրական կարգի հիմունքների, պետության և հասարակական անվտանգության դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչության պետի տեղակալի պաշտոնին՝ ազատվելով նույն վարչության դատախազի պաշտոնից:
Երևան քաղաքի դատախազության ավագ դատախազ Կարեն Իսրայելյանը փոխադրվել է Գլխավոր դատախազության սահմանադրական կարգի հիմունքների, պետության և հասարակական անվտանգության դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչության դատախազի պաշտոնին:
Գլխավոր դատախազության սահմանադրական կարգի հիմունքների, պետության և հասարակական անվտանգության դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչության դատախազ Կիմ Հարությունյանն ազատվել է զբաղեցրած պաշտոնից:
Գլխավոր դատախազության մարդու դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչության ավագ դատախազ Արիստակես Բարսեղյանը փոխադրվել է Գլխավոր դատախազության պատիժների և հարկադրանքի այլ միջոցների կիրառման օրինականության նկատմամբ հսկողության վարչության ավագ դատախազի պաշտոնին:
Գլխավոր դատախազության մարդու դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչության դատախազ Հայկ Մովսեսյանը փոխադրվել է Գլխավոր դատախազության պատիժների և հարկադրանքի այլ միջոցների կիրառման օրինականության նկատմամբ հսկողության վարչության դատախազի պաշտոնին:
Գլխավոր դատախազության պատիժների և հարկադրանքի այլ միջոցների կիրառման օրինականության նկատմամբ հսկողության վարչության ավագ դատախազ Գարեգին Իսախանյանը փոխադրվել է Կապանի կայազորի զինվորական դատախազի տեղակալի պաշտոնին:
Արսեն Կոստանյանը նշանակվել է Գլխավոր դատախազության ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում մինչդատական վարույթի օրինականության նկատմամբ հսկողության վարչության դատախազի պաշտոնին՝ ազատվելով Երևան քաղաքի Ավան և Նոր Նորք վարչական շրջանների դատախազության դատախազի պաշտոնից:
Գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչության դատախազ Արտաշես Հարությունյանն ազատվել է զբաղեցրած պաշտոնից:
Գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչության դատախազ Տաթևիկ Մարտիրոսյանն ազատվել է զբաղեցրած պաշտոնից:
Հայկ Ավետյանը նշանակվել է Երևան քաղաքի դատախազության ավագ դատախազի պաշտոնին՝ ազատվելով նույն դատախազության դատախազի պաշտոնից:
Էլեն Անանյանը նշանակվել է Երևան քաղաքի Արաբկիր և Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանների դատախազության ավագ դատախազի պաշտոնին՝ ազատվելով նույն վարչական շրջանների դատախազության դատախազի պաշտոնից:
Խալուհի Մովսիսյանը նշանակվել է Երևան քաղաքի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների դատախազության ավագ դատախազի պաշտոնին՝ ազատվելով նույն վարչական շրջանների դատախազության դատախազի պաշտոնից:
Երևան քաղաքի Ավան և Նոր Նորք վարչական շրջանների դատախազության ավագ դատախազ Նարեկ Թոփուզյանը փոխադրվել է Երևան քաղաքի Աջափնյակ և Դավթաշեն վարչական շրջանների դատախազության ավագ դատախազի պաշտոնին:
Դավիթ Բադալյանը նշանակվել է Երևան քաղաքի Ավան և Նոր Նորք վարչական շրջանների դատախազության դատախազի պաշտոնին:
Վահե Գասպարյանը նշանակվել է Երևան քաղաքի Ավան և Նոր Նորք վարչական շրջանների դատախազության դատախազի պաշտոնին:
Ռազմիկ Մինասյանը նշանակվել է Երևան քաղաքի Ավան և Նոր Նորք վարչական շրջանների դատախազության դատախազի պաշտոնին:
Արտյոմ Բադալյանը նշանակվել է Երևան քաղաքի Շենգավիթ վարչական շրջանի դատախազության ավագ դատախազի պաշտոնին՝ ազատվելով նույն վարչական շրջանի դատախազության դատախազի պաշտոնից:
Լիանա Քոչարյանը նշանակվել է Երևան քաղաքի Էրեբունի և Նուբարաշեն վարչական շրջանների դատախազության ավագ դատախազի պաշտոնին՝ ազատվելով նույն վարչական շրջանների դատախազության դատախազի պաշտոնից:
Շիրակի մարզի դատախազության դատախազ Նարեկ Աբրահամյանը փոխադրվել է Երևան քաղաքի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների դատախազության դատախազի պաշտոնին:
Լոռու մարզի դատախազության դատախազ Օֆելյա Սիրեկանյանը փոխադրվել է Երևան քաղաքի Ավան և Նոր Նորք վարչական շրջանների դատախազության դատախազի պաշտոնին:
Երևան քաղաքի Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանի դատախազության դատախազ Արա Դավթյանը փոխադրվել է Արարատի մարզի դատախազության դատախազի պաշտոնին:
Կոտայքի մարզի դատախազության ավագ դատախազ Վարդան Արսենյանը փոխադրվել է Երևան քաղաքի Արաբկիր և Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանների դատախազության ավագ դատախազի պաշտոնին:
Նորայր Հարությունյանը նշանակվել է Արագածոտնի մարզի դատախազության դատախազի պաշտոնին:
Դավիթ Խաչատրյանը նշանակվել է Տավուշի մարզի դատախազության դատախազի պաշտոնին:
Արմավիրի մարզի դատախազության ավագ դատախազ Արամ Խաչատրյանը փոխադրվել է Շիրակի մարզի դատախազության ավագ դատախազի պաշտոնին:
Գեղարքունիքի մարզի դատախազության դատախազ Սևադա Սարգսյանն ազատվել է զբաղեցրած պաշտոնից:
Արմավիրի մարզի դատախազության դատախազ Նշան Մաթևոսյանն ազատվել է զբաղեցրած պաշտոնից:
Հայաստանի Հանրապետության զինվորական դատախազի տեղակալ Վահե Ռաֆայելյանն ազատվել է զբաղեցրած պաշտոնից:
Զինվորական կենտրոնական դատախազության զինվորական ծառայության դեմ ուղղված հատկապես կարևոր գործերով քննության նկատմամբ հսկողության բաժնի պետ Արշակ Մարտիրոսյանը փոխադրվել է Երևանի կայազորի զինվորական դատախազի պաշտոնին:
Երևանի կայազորի զինվորական դատախազ Գևորգ Խալաթյանը փոխադրվել է Լոռու կայազորի զինվորական դատախազի պաշտոնին:
Լոռու կայազորի զինվորական դատախազ Արման Ապրեսյանը փոխադրվել է Կապանի կայազորի զինվորական դատախազի պաշտոնին:

Приказами Генерального прокурора Анны Вардапетян в Прокуратуре Армении произошли кадровые изменения
Приказами Генерального прокурора Республики Армения Анны Вардапетян в июле, августе и сентябре текущего года в Прокуратуре произошел ряд кадровых изменений:
- Айк Ованнисян назначен начальником Управления по делам о преступлениях против основ конституционного строя, государства и общественной безопасности Генеральной прокуратуры (освобождён от должности заместителя начальника того же управления).
- Ваан Арутюнян назначен заместителем начальника Управления по делам о преступлениях против основ конституционного строя, государства и общественной безопасности Генеральной прокуратуры (освобожден от должности прокурора того же управления).
- Старший прокурор прокуратуры города Еревана Карен Исраелян переведен на должность прокурора Управления по делам о преступлениях против основ конституционного строя, государства и общественной безопасности Генеральной прокуратуры.
- Прокурор Управления по делам о преступлениях против основ конституционного строя, государства и общественной безопасности Генеральной прокуратуры Ким Арутюнян освобожден от должности.
- Старший прокурор Управления по преступлениям против личности Генеральной прокуратуры Аристакес Барсегян переведен на должность старшего прокурора Управления по надзору за законностью применения наказаний и иных мер принуждения Генеральной прокуратуры.
- Прокурор Управления по преступлениям против личности Генеральной прокуратуры Айк Мовсесян переведен на должность прокурора Управления по надзору за законностью применения наказаний и иных мер принуждения Генеральной прокуратуры.
- Старший прокурор Управления по надзору за законностью применения наказаний и иных мер принуждения Генеральной прокуратуры Гарегин Исаханян переведен на должность заместителя военного прокурора Капанского гарнизона.
- Арсен Костанян назначен прокурором Управления по надзору за законностью досудебного производства Антикоррупционного комитета Генеральной прокуратуры Республики Армения (освобожден от должности прокурора административных округов Аван и Нор Норк города Еревана).
- Арташес Арутюнян, прокурор Управления по изъятию незаконно нажитого имущества Генеральной прокуратуры, освобожден от должности.
- Татевик Мартиросян, прокурор Управления по изъятию незаконно нажитого имущества Генеральной прокуратуры, освобождена от должности.
- Айк Аветян назначен старшим прокурором прокуратуры города Еревана (освобожден от должности прокурора той же прокуратуры).
- Элен Ананян назначен старшим прокурором административных районов Арабкир и Канакер-Зейтун города Еревана (освобожден от должности прокурора тех же административных районов).
- Халуи Мовсисян назначена старшим прокурором административных районов Кентрон и Норк-Мараш города Еревана (освобождена от должности прокурора тех же административных районов).
- Нарек Топузян, старший прокурор административных районов Аван и Нор Норк города Еревана, переведен на должность старшего прокурора административных районов Ачапняк и Давташен города Еревана.
- Давид Бадалян назначен прокурором административных районов Аван и Нор Норк города Еревана.
- Ваге Гаспарян назначен прокурором прокуратуры административных районов Аван и Нор Норк города Еревана.
- Размик Минасян назначен прокурором прокуратуры административных районов Аван и Нор Норк города Еревана.
- Артём Бадалян назначен старшим прокурором прокуратуры административного района Шенгавит города Еревана (освобожден от должности прокурора того же административного района).
- Лиана Кочарян назначена старшим прокурором прокуратуры административных районов Эребуни и Нубараш города Еревана (освобождена от должности прокурора тех же административных районов).
- Прокурор прокуратуры Ширакской области Нарек Абрамян переведен на должность прокурора прокуратуры административных районов Кентрон и Норк-Мараш города Еревана.
- Прокурор прокуратуры Лорийской области Офелия Сиреканян переведена на должность прокурора прокуратуры административных районов Аван и Нор Норк города Еревана.
- Прокурор административного округа Малатия-Себастия города Еревана Ара Давтян переведён на должность прокурора прокуратуры Араратской области.
- Старший прокурор прокуратуры Котайкской области Вардан Арсенян переведён на должность старшего прокурора административных округов Арабкир и Канакер-Зейтун города Еревана.
- Норайр Арутюнян назначен на должность прокурора прокуратуры Арагацотнской области.
- Давид Хачатрян назначен на должность прокурора Тавушской области.
- Старший прокурор прокуратуры Армавирской области Арам Хачатрян переведён на должность старшего прокурора прокуратуры Ширакской области.
- Севада Саргсян, прокурор прокуратуры Гегаркуникской области, освобождён от должности.
- Прокурор Армавирской области Ншан Матевосян освобождён от должности.
- Заместитель военного прокурора Республики Армения Ваге Рафаэлян освобождён от должности.
- Начальник отдела по надзору за расследованием особо важных дел в отношении военной службы Центральной военной прокуратуры Аршак Мартиросян переведён на должность военного прокурора Ереванского гарнизона.
- Военный прокурор Ереванского гарнизона Геворг Халатян переведён на должность военного прокурора Лорийского гарнизона.
- Военный прокурор Лорийского гарнизона Арман Апресян переведён на должность военного прокурора Капанского гарнизона.