«Իլհամ Ալիևը և Նիկոլ Փաշինյանը իրավասու չեն Արցախի 150 հազար բնակիչների կամքին հակառակ դիմել ԵԱՀԿ-ին՝ լուծարելու Միսկի խումբը»․ Արցախահայության ներկայացուցիչներ
03/09/2025 17:10
Դիմում ԵԱՀԿ անդամ երկրների ղեկավարներին․
«Դիմում ենք Ձեզ՝ Արցախի 150 հազար ցեղասպանություն վերապրած, հայրենի հողից բռնի տեղահանված հայ բնակչության անունից՝ որպես Լեռնային Ղարաբաղի (Արցախի) հիմնահարցի խաղաղ կարգավորման համար կարևորագույն մանդատ ունեցող խաղաղարար միջազգային կառույցի: Հիշեցնում ենք, որ 1992 թվականի մարտի 24-ին, երբ Արցախի բնակչության` արդեն խաղաղ իրացված ինքնորոշման իրավունքի դեմ Ադրբեջանը պատասխանեց ռազմական գործողություններով, որոնց զոհ դարձան հազարավոր անմեղ մարդիկ, իսկ Արցախի բնիկ հայ բնակչությանը սպառնում էր ջարդերի միջոցով ցեղասպանության հայտնի ծրագիրը, ԵԱՀԽ (ԵԱՀԿ) անդամ պետությունների Խորհուրդը՝ արտգործնախարարների մակարդակով որոշում ընդունեց հրավիրել ԵԱՀԽ անդամ երկրների Մինսկի կոնֆերանսը, որի նպատակն էր Արցախյան հակամարտության խաղաղ կարգավորումը:
Ստեղծվեց 11 երկրներից (ներառյալ՝ Հայաստանն ու Ադրբեջանը) բաղկացած խումբ, որը գործնական միջնորդական առաջարկություններ պետք է ներակայացներ հակամարտող կողմերին:
1994թ. դեկտեմբերին 6-ին Բուդապեշտում կայացած պետությունների ղեկավարների գագաթաժողովը ստեղծեց Մինսկի խմբի համանախագահություն: Ի լրումն Բուդապեշտյան որոշման՝ 1995թ. մարտի 23-ին սահմանվեց Մինսկի գործընթացի համանախագահների մանդատը։ Համանախագահների աշխատանքների հիմնական ուղղություններն էին՝
• ներկայացնել հակամարտության լուծման համար համապատասխան շրջանակ` ապահովելով բանակցային գործընթաց, որն աջակցություն է ստանում Մինսկի խմբի կողմից,
• ստանալ կողմերի համաձայնությունը զինված հակամարտության դադարեցման վերաբերյալ Մինսկի խորհրդաժողովի կազմակերպումը թույլատրելու համար,
• խթանել խաղաղության գործընթացը` տեղակայելով ԵԱՀԿ բազմազգ խաղաղապահ ուժեր:
Ձեր ուշադրությունը հրավիրում ենք այն կարևոր հանգամանքի վրա, որ ԵԱՀԿ կողմից հատուկ միջնորդական առաքելություն ձևավորելու համար չեն պահանջվել ու չեն արձանագրվել ո՛չ Հայաստանի Հանրապետության և ոչ էլ Ադրբեջանի Հանրապետության պետական կառույցների դիմումներն ու առաջարկները:
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի գործունեության շնորհիվ 3 տասնամյակ Արցախի ինքնորոշված ժողովուրդը կարողացավ հարաբերական խաղաղության և անվտանգության պայմաններում շարունակել իր կյանքը։
Սակայն, 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին Ադրբեջանը հերթական ռազմական ագրեսիան սկսեց ընդդեմ Արցախի, որն ավարտվեց նոյեմբերի 9-ին՝ Արցախի չճանաչված Հանրապետության տարածքների ավելի քան 70 տոկոսի  բռնազավթմամբ, բնակչության հազարավոր զոհերով։ Ադրբեջանը խախտեց հիմնախնդրի կարգավորման հիմնարար սկզբունքը՝ ուժի կիրառման կամ դրա սպառնալիքի բացառումը՝ արյամբ ճնշելով ազգերի ինքնորոշման իրացված իրավունքը։ Ռազմական ագրեսիան ու ցեղասպանական քաղաքականությունը շարունակվեցին. 2023 թ․ սեպտեմբերի 19-ի ահաբեկչական նոր գործողությունից հետո, 10 ամիս Արցախի հայ բնակչությունը շրջափակման ենթարկելուց, սովի և էներգետիկ բլոկադայի, հումանիտար ճգնաժամի մեջ պահելուց հետո Արցախը լիովին բռնազավթվեց ու հայաթափվեց, ավարտվեց էթնիկ զտումը:
Այսօր Արցախի բնիկ հայ ժողովուրդը զրկված է հայրենի տուն վերադառնալու տարրական իրավունքից, Արցախի հայերի հազարամյա մշակութային և նյութական ժառանգությունը կողոպտվում է և բռնի ոչնչացվում։ Երեք տասնամյակ Մինսկի խմբի անդամ երկրների ղեկավարներն այցելել են Արցախ, բանակցություններ վարել Արցախի Հանրապետության օրինական ընտրված ղեկավարների հետ, նրանց տրամադրել համակարգային օժանդակություն: Այսօր նրանցից ութը Բաքվի բանտերում խոշտանգվում են, նրանց դեմ իրականացվում է շինծու դատավարություն:
Վերոնշյալ փաստերը իրավունք են տալիս պնդելու, որ Վաշինգտոնում սույն թվականի օգոստոսի 8-ին եռակողմ ստորագրված փաստաթուղթը զուրկ է իրավական հիմքից: Միջազգային դատարանների կողմից արձանագրված փաստերով ամբաստանվող Իլհամ Ալիևը և «ՀՀ կառավարության 2021-2025թթ. ծրագիր» օրենքի դրույթներն ու ՀՀ Սահմանադրության սկզբունքային հոդվածների պահանջները խախտած Նիկոլ Փաշինյանը իրավասու չեն Արցախի (Լեռնային Ղարաբաղի)  չճանաչված Հանրապետության 150 հազար բնակիչների կամքին հակառակ դիմել ԵԱՀԿ-ին՝ լուծարելու Միսկի խումբը:
Համոզված ենք, որ ԱՄՆ հարգարժան նախագահը և ժողովրդավարության և միջազգային իրավունքի տառին ու ոգուն հավատարիմ ԵԱՀԿ մյուս անդամ պետությունների ղեկավարները պետք է խորամուխ լինեն այս խնդրահարույց դիմումի հանգամանքների և իրավաչափության մեջ, համակողմ քննեն այն՝ համոզվելով, որ Ադրբեջանի նախագահը և իր իսկ պետության օրենքները խախտող վարչապետը չեն կարող արտահայտել Արցախի բնակչության կամքը, առավել ևս՝ պաշտպանել նրանց օրինական իրավունքները:
Դատապարտելի է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի լուծարումը ուժի կամ դրա սպառնալիքի կիրառման ներքո։ Եթե այն լուծարվում է, ապա պետք է ստեղծվի նոր ձևաչափ ցեղասպանության ենթարկված Արցախի հայության իրավունքների պաշտպանության գործուն մեխանիզմների և երաշխիքների մշակման համար։
Մենք՝  ներքոստորագրյալ 150 հազար արցախահայության ներկայացուցիչներս ու կազմակերպություններս, պահանջում ենք, անկախ որևէ այլ պետության հայտարարված դիրքորոշումից, առաջնորդվելով միջազգային իրավունքի և սկզբունքների հիմնարար դրույթներով, վերսկսել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի առաքելության ընդհատված գործունեությունը` այս փուլում ունենալով երաշխավորված երեք նպատակ․
ա) Արցախի հայ բնակչության՝ իր հազարամյա բնակության վայր միջազգային երաշխիքներով ապահովված հավաքական վերադարձի իրավունքի իրացում,
բ) գերիների, պատանդների վերադարձ, բռնի անհետացած և անհետ կորած ՀՀ քաղաքացիների վերաբերյալ տեղեկատվության հավաքման միջազգային կենտրոնի ստեղծում՝ նրանց գտնվելու վայրերի ճշգրտման նպատակով,

«Ильхам Алиев и Никол Пашинян не уполномочены обращаться в ОБСЕ с инициативой о роспуске Минской группы вопреки воле 150 тысяч жителей Арцаха», — представители армян Арцаха
03/09/2025 18:10
Обращение к главам государств-участников ОБСЕ:
«Мы обращаемся к Вам от имени 150 тысяч армян Арцаха, переживших геноцид и насильственное изгнание с родной земли, — к Вам, как к представителям международной миротворческой структуры, обладающей мандатом, имеющим ключевое значение для мирного урегулирования конфликта вокруг Нагорного Карабаха (Арцаха).
Напоминаем, что 24 марта 1992 года, когда Азербайджан ответил военными действиями на уже реализованное мирным путём право народа Арцаха на самоопределение — действиями, жертвами которых стали тысячи невинных людей, а коренное армянское население Арцаха оказалось под угрозой реализуемой через массовые убийства программы геноцида, — Совет государств-членов СБСЕ (ныне ОБСЕ) на уровне министров иностранных дел принял решение о созыве Минской конференции, целью которой являлось мирное урегулирование конфликта в Арцахе.
Была сформирована группа из 11 стран (включая Армению и Азербайджан), которой была поручена выработка практических посреднических предложений для сторон конфликта.
6 декабря 1994 года на саммите глав государств в Будапеште был создан институт сопредседательства Минской группы, а 23 марта 1995 года были определены мандаты сопредседателей Минского процесса. Основными задачами их деятельности были:
• представление соответствующих рамок для урегулирования конфликта с обеспечением переговорного процесса, поддерживаемого Минской группой;
• достижение согласия сторон на прекращение вооружённого конфликта с целью организации Минской конференции;
• содействие мирному процессу, включая развертывание многонациональных миротворческих сил ОБСЕ.
Обращаем Ваше внимание на важнейший факт: формирование посреднической миссии ОБСЕ не требовало и не фиксировалось официальными обращениями государственных структур Республики Армения или Азербайджанской Республики.
Благодаря деятельности Минской группы ОБСЕ в течение трёх десятилетий народ Арцаха, реализовавший право на самоопределение, имел возможность жить в условиях относительного мира и безопасности.
Однако 27 сентября 2020 года Азербайджан начал новую военную агрессию против Арцаха, которая завершилась 9 ноября насильственным захватом более 70% территории непризнанной Республики Арцах, приведя к тысячам жертв среди мирного населения. Тем самым Азербайджан грубо нарушил основополагающий принцип мирного урегулирования — недопустимость применения силы или угрозы её применения, подавив реализованное право на самоопределение путем насилия.
Агрессия и геноцидальная политика продолжились. После новой террористической операции 19 сентября 2023 года, 10-месячной блокады, голода, энергетической изоляции и гуманитарного кризиса, Арцах был полностью оккупирован и этнически очищен — армянское население изгнано с родины.
Сегодня коренной армянский народ Арцаха лишён даже базового права вернуться в свои дома, его тысячелетнее культурное и материальное наследие разграблено и подвержено уничтожению. В течение трёх десятилетий главы государств — членов Минской группы посещали Арцах, вели переговоры с законно избранным руководством Республики Арцах, оказывали им системную поддержку. Сегодня восемь из этих руководителей подвергаются пыткам в тюрьмах Баку и над ними ведется фальшивый судебный процесс.
Указанные факты дают основание утверждать, что трехсторонний документ, подписанный 8 августа текущего года в Вашингтоне, не имеет юридической силы.
Ильхам Алиев, обвиняемый на основании фактов, зафиксированных международными судебными инстанциями, а также Никол Пашинян, нарушивший положения закона «Программа Правительства Республики Армения на 2021–2025 гг.» и фундаментальные статьи Конституции Республики Армения, не обладают правом действовать вопреки воле 150 тысяч жителей непризнанной Республики Арцах (Нагорного Карабаха) и обращаться в ОБСЕ с инициативой о роспуске Минской группы.
Мы убеждены, что уважаемый Президент США, а также главы других государств — членов ОБСЕ, приверженные духу и букве международного права и демократических ценностей, должны тщательно изучить обстоятельства и юридическую обоснованность данного запроса.
Мы призываем к всестороннему рассмотрению, чтобы убедиться в следующем: президент Азербайджана и премьер-министр Армении, нарушивший законы собственного государства, не могут выражать волю народа Арцаха и тем более — защищать его законные права.
Роспуск Минской группы ОБСЕ под давлением силы или угрозой её применения является недопустимым.
Если всё же будет принято решение о её ликвидации, необходимо создание нового международного формата, задачей которого станет разработка эффективных механизмов и гарантий защиты прав армян Арцаха, подвергшихся геноциду.
Мы, нижеподписавшиеся представители и организации 150-тысячного армянского населения Арцаха, исходя из норм и принципов международного права и вне зависимости от политических заявлений отдельных государств, требуем возобновления прерванной миссии Минской группы ОБСЕ с тремя неотложными и гарантированными целями:
а) обеспечение коллективного права на возвращение армянского населения Арцаха в места своего тысячелетнего проживания — при наличии международных гарантий безопасности;
б) возвращение пленных и заложников, а также создание международного центра по сбору информации о насильственно исчезнувших и пропавших гражданах Республики Армения — с целью установления их местонахождения;
в) мирное и безопасное восстановление реализованного права на самоопределение в пределах исконно армянских территорий.
Уважаемые дамы и господа — главы государств-членов ОБСЕ,
Примите уверения в нашем глубочайшем уважении.
Мы надеемся, что данное обращение будет принято к рассмотрению и обсуждено в рамках саммита ОБСЕ — в соответствии с установленной процедурой.