«Ցանկացած խաղաղություն սին է, քանի դեռ կան գերիներ»․ Արմեն Գևորգյանը՝ ԵԽԽՎ-ում
ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամ, «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արմեն Գևորգյանի ելույթը ԵԽԽՎ սոցիալական, առողջապահության և կայուն զարգացման հարցերի հանձնաժողովի նիստում․
«Մտահոգիչ հաղորդումներ են ստացվում այն մասին, որ Բաքվում պահվող հայ գերիները ծանր հոգեվիճակում են և նույնիսկ ինքնասպանության փորձեր են կատարել Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի այցելությունների ընդհատումից հետո, մարդասիրական գործողություն, որն այժմ դադարեցված է։
Գրեթե երկու ամիս է՝ գերիները լիակատար մեկուսացման մեջ են, և ոչ մի անկախ միջազգային կազմակերպություն նրանց չի այցելել։ Նրանց կալանքի, առողջական կամ հոգեբանական վիճակի մասին տեղեկություններ չկան։
Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի ներկայացուցիչները վերջին անգամ հայ գերիներին այցելել են հունիսին։ Այս միջազգային կազմակերպությունը Բաքվում իր գործունեությունը վերջնականապես դադարեցրել է Ադրբեջանի իշխանությունների պահանջով։
Չնայած 2025 թվականի օգոստոսի 8-ի Վաշինգտոնի հռչակագրին՝ կարող եմ նշել, որ գերիների ազատ արձակման հարցում առաջընթաց չի արձանագրվել։
Ինչպես Համասը պատանդներ է պահում բանակցություններում ազդեցության լծակներ ունենալու համար, այնպես էլ Իլհամ Ալիևը հայ գերիներին, այդ թվում՝ Լեռնային Ղարաբաղի նախկին ղեկավարներին բանակցային գործընթացում օգտագործում է որպես քաղաքական խաղաքարեր։ Նրանք գերիներ չեն, այլ քաղաքական մանիպուլյացիայի կենդանի գործիքներ։ Ակնհայտ է, որ ցանկացած խաղաղություն սին է, քանի դեռ կան գերիներ, և որ իրական կայունությունը չի կարող կառուցվել գերիների տառապանքների վրա։ Ժամանակն է, որ այս կազմակերպությունը՝
• Պահանջի Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի և չեզոք երրորդ կողմի հյուպատոսական կամ մարդասիրական կազմակերպությունների անհապաղ և անարգել մուտքը Բաքվում գտնվող բանտարկյալների մոտ։
• Պահանջի բոլոր բանտարկյալների ազատ արձակումը։
• Ձեռնարկի այս չարաշահումներում ներգրավված Ադրբեջանի պաշտոնյաների նկատմամբ հասցեական պատժամիջոցներ կիրառելու քայլեր և աջակցի միջազգային հետաքննություններին»։

Любой мир не имеет смысла, пока есть пленные: речь Армена Геворгяна в ПАСЕ
«Любой мир мы не имеет смысла, пока есть пленные. Настоящая стабильность не может быть построена на страданиях пленных». Об этом заявил член делегации Национального собрания Армении в ПАСЕ, депутат фракции «Армения» Армен Геворгян, выступая сегодня на заседании Комиссии ПАСЕ по социальным вопросам, здравоохранению и устойчивому развитию.
Ниже приводится полная речь Армена Геворгяна:
«Поступают тревожные сообщения о том, что армянские пленные, содержащиеся в Баку, находятся в тяжелом психическом состоянии и даже предпринимали попытки самоубийства после приостановки посещений Международного Комитета Красного Креста — гуманитарной акции, которая сейчас прекращена.
Уже почти два месяца пленные находятся в полной изоляции, и ни одна независимая международная организация их не посещала. Нет информации об условиях их содержания, состоянии здоровья или психическом состоянии.
Представители Международного Комитета Красного Креста последний раз посещали армянских пленных в июне. Эта международная организация окончательно прекратила свою деятельность в Баку по требованию властей Азербайджана.
Несмотря на Вашингтонскую декларацию от 8 августа 2025 года, могу отметить, что прогресса в вопросе освобождения пленных не зафиксировано.
Так же как ХАМАС удерживает заложников, чтобы иметь рычаги влияния в переговорах, так и Ильхам Алиев использует армянских пленных, в том числе бывших лидеров Нагорного Карабаха, как политические пешки в переговорном процессе. Они не являются пленными, а живыми инструментами политической манипуляции. Очевидно, что любой мир не имеет смысла, пока есть пленные, и что настоящая стабильность не может быть построена на страданиях пленных. Пришло время, чтобы эта организация:
• Обеспечила       немедленный и беспрепятственный доступ Международного Комитета Красного Креста и нейтральных третьих сторон — консульских или гуманитарных организаций — к заключенным в Баку.
• Добилась освобождения всех заключенных.
• Предприняла    меры по применению адресных санкций к должностным лицам Азербайджана, участвовавшим в этих злоупотреблениях, и поддержала международные расследования»․